bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 11 sierpnia 2020
  • 16 sierpnia 2020
  • wyświetleń: 6760

Modernizacja Potoku Straconka możliwa jeszcze w tym roku

Mieszkańcy dzielnicy Straconka w Bielsku-Białej od lat czekają na remont tamtejszego Potoku Straceńskiego. Niestety, sprawa od co najmniej dekady nie została „załatwiona”. W ich imieniu do władz miasta zainterweniowała grupa bielskich radnych. Jak się okazuje, Wody Polskie planują przeprowadzić remonty jeszcze w tym roku.

potok straconka
Modernizacja Potoku Stranconka będzie możliwa być może w tym roku · fot. Google Street View


Przypomnijmy, do bielskich radnych zwrócili się przedstawiciele Rady Osiedla Straconka oraz indywidualni mieszkańcy, ws. podjęcia działań zmierzających do kompleksowego remontu Potoku Straceńskiego, który wraz z kolejnymi opadami deszczu ulega postępującemu zniszczeniu

- Obecny stan koryta w wielu miejscach może zagrażać bezpieczeństwu i zdrowiu użytkowników Bulwarów, którzy zwłaszcza w okresie wiosenno-letnim bardzo często i licznie odwiedzają to miejsce - napisali w swej interpelacji skierowanej do władz Bielska-Białej radni.

Jak podkreślili, nasila się degradacja koryta potoku, które zostało na trwałe uszkodzone jeszcze podczas powodzi, jakie miały miejsce ponad dziesięć lat temu. Zaznaczyli, że od tego czasu, "mimo indywidualnych próśb i licznych interwencji sprawa nie została ostatecznie załatwiona".

- Dlatego mając na uwadze stan prawny wspomnianego koryta, którego formalnym właścicielem jest Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie, zwracamy się do Pana Prezydenta z prośbą o wsparcie działań mieszkańców dzielnicy Straconka w zakresie opisanego problemu - czytamy w piśmie przedstawicieli bielszczan.

Jednocześnie poprosili, by w tej sprawie wystąpić z oficjalnym pismem do Ministerstwa Środowiska oraz prezesa Wód Polskich, aby ostatecznie rozwiązać ciągnącą się od wielu lat sprawę.

Jak się okazuje, sprawa konieczności remontu urządzeń wodnych potoku jest znana służbom Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie.

- W pierwszej kolejności podejmowane są prace zabezpieczające, by uniknąć dalszej degradacji koryta - pointował Wojciech Skowryński, dyrektor Departamentu Przygotowania i Realizacji Inwestycji PGW WD.

W programie realizacji zadań związanych z utrzymaniem wód Wody Polskie przewidziały częściowy remont żłobu Potoku Straconka za kwotę 615 tysięcy złotych. Jak zapewniają służby PGW, zostanie on przeprowadzony najprawdopodobniej w tym roku - Wody Polskie czynią starania mające na celu pozyskanie środków finansowych na ten cel.

Ponadto w przygotowaniu jest inwestycja polegająca na odbudowie urządzeń wodnych warta 10 tysięcy złotych. W planach jest wykonanie modernizacji żłobu betonowo-kamiennego, zapór przeciwrumowiskowych, stopni, opasek brzegowych oraz przebudowa stopni wodnych. Planuje się budowę dwóch nowych stopni betonowych oraz czterech progów z bali, jak i usunięcie rumoszu z czasz zapór.

- Pragnę zapewnić, że Wody Polskie dołożyły możliwych starań i działań, aby przedsięwzięcie związane z kompleksową odbudową urządzeń wodnych zabudowy regulacyjne rzeki Stranocka było realizowane w możliwie krótkim terminie - dodał Skorwyński.

raz / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.