Praca Bielsko-Bia�a Praca Bielsko-Bia�a

bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 7 sierpnia 2020
  • wyświetleń: 1365

Diecezjalna pielgrzymka na Jasną Górę wyruszyła z Hałcnowa

„Pielgrzymka zewangelizowała niejednego człowieka” - zwrócił uwagę bp Roman Pindel podczas Eucharystii sprawowanej 6 sierpnia 2020 r. w bielskiej bazylice w Hałcnowie inaugurującej 29. Pieszą Pielgrzymkę Diecezji Bielsko-Żywieckiej na Jasną Górę.

Diecezjalna pielgrzymka na Jasną Górę wyruszyła z Hałcnowa
Diecezjalna pielgrzymka na Jasną Górę wyruszyła z Hałcnowa · fot. Diecezja bielsko-żywiecka


W tym roku z powodu pandemii pielgrzymowanie ma inny kształt niż dotychczas i polega na formie mieszanej: niektórzy pątnicy wędrują indywidualnie, większość jednak uczestniczy duchowo, łącząc się poprzez transmisję internetową i radiową.

Podczas mszy św. koncelebrowanej bp Pindel zwrócił uwagę, że w dzisiejszych czasach, aby uzasadnić swą wiarę, często trzeba szukać jej nowych form i wyrazu i odwoływać się do mocy Ducha Świętego.

Zamiast pieszego pielgrzymowania na Jasną Górę organizatorzy zaproponowali różne formy uczestnictwa: modlitwę w kościołach, przy krzyżach i w swoich domach. Jak zauważył główny przewodnik bielsko-żywieckiej pielgrzymki na Jasną Górę ks. Damian Koryciński, należy dziś Bogu dziękować także za to, że pielgrzymi nie wyruszają w trasę.

Wśród nielicznych pątników pokonujących prawie dwustukilometrową trasę na Jasną Górę jest Ryszard, który idzie pieszo ze swą siostrą Iwoną i bratem Łukaszem. „Nie wiem, jak to będzie. Dotąd pielgrzymowaliśmy w grupie II. Największa obawa to taka, żeby trafić codziennie na Mszę św. Dotąd zawsze mieliśmy przy sobie kapłana” - podkreślił. - Mamy taką symboliczną, własnoręcznie wykonaną plakietkę, która nas wyróżnia - przyznaje Iwona z Chruszczobrodu.

Odpowiedzialny za przekaz medialny pielgrzymowania duchowego ks. Marcin Pomper zauważył, że na obecne doświadczenie braku możliwości fizycznego uczestnictwa w pielgrzymce należy popatrzeć w perspektywie wiary. - Warto odkryć w tym coś nowego. W tym krzyżu, który w ten sposób dźwigamy, możemy stać się dobrymi apostołami. Może to jest potrzebny kubeł zimnej wody, żebyśmy się obudzili i zobaczyli w pielgrzymce coś bardzo wartościowego i wybrali się na nią już za rok - dodał.

Organizatorzy szczególnie zaprosili do uczestnictwa w Drodze Krzyżowej i Mszy św. na zakończenie pielgrzymki na Jasnej Górze.

Hasło tegorocznej pielgrzymki - „Wielka tajemnica wiary” - koncentruje się na Eucharystii.

mp / bielsko.info, źródło: Diecezja Bielsko-Żywiecka

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.