bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 4 sierpnia 2020
  • 8 sierpnia 2020
  • wyświetleń: 5884

Progi zwalniające w Hałcnowie niczym wyrzutnie samochodów

Wielu kierowców, chcąc ominąć korki na głównych arteriach Bielska-Białej wybiera objazdy pomniejszymi ulicami. Zainstalowane na nich progi zwalniające stanowią utrudnienie. Nie ma co liczyć jednak na ich wyprofilowanie, gdyż kierowcy zbyt nagminnie nie respektują przepisów, stwarzając niebezpieczeństwo dla okolicznych mieszkańców.

progi zwalniające na Bzowej
Progi zwalniające na ul. Bzowej · fot. Google Street View


O spowodowanie, by progi spowalniające na ulicy Bzowej w Bielsku-Białej uzyskały inny, bardziej "łagodny" dla kierowców profil, zaapelowała do władz miasta grupa miejscowych radnych.

- W tej chwili te wałki asfaltu stanowią raczej wyrzutnię, czy skocznię dla samochodów - zauważyli przedstawiciele bielszczan. - Ulica Bzowa jest bardzo często wybierana jako skrót umożliwiający kierowcom ominięcie korków, jakie w szczycie zarówno porannym jak i popołudniowym tworzą się przed światłami na skrzyżowaniu ulic Wyzwolenia i Witosa oraz przed rondem w centrum Hałcnowa - wyjaśnili.

Wyprofilowania wspomnianych "wyrzutni" jednak nie ma co się spodziewać. Jak zaznaczył Przemysław Kamiński, zastępca prezydenta Bielska-Białej, z powodu gęstej zabudowy i braku chodników na ulicy Bzowej obowiązuje strefa zamieszkania, w której pieszy ma pierwszeństwo, a pojazdy nie powinny przekraczać 20 km/h.

To jednak tylko teoria...

- Z uwagi na nierespektowanie przez kierowców obowiązujących przepisów, progi zwalniające zostały zastosowane do fizycznego wymuszania tego ograniczenia - podkreślił zastępca gospodarza Bielska-Białej. - Działanie polegające na złagodzeniu profilu istniejących progów spowodowałoby odmienny skutek w postaci wzrostu prędkości a tym samy pogorszenia warunków bezpieczeństwa ruchu - skwitował Przemysław Kamiński.

raz / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.