bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Wiadomości

  • 4 sierpnia 2020
  • wyświetleń: 1360

Jak niedrogo udekorować okno, czyli plusy i minusy firan gotowych

Materiał partnera:

Firanki gotowe czy na wymiar? Jeśli mamy okna o standardowych rozmiarach możemy skorzystać z obu rozwiązań. Przy oknach nietypowych pozostaje nam zamówić firanki. Zdradzamy plusy i minusy kupowania firan gotowych i zamawiania na wymiar.

Jak niedrogo udekorować okno, czyli plusy i minusy firan gotowych


Firany gotowe - plusy i minusyNiewątpliwie plusem firan gotowych jest ich natychmiastowa dostępność i bardzo duży wybór. Jeśli zależy nam na czasie, lepiej zdecydować się na firany gotowe. Firany gotowe można kupić zarówno w wyspecjalizowanych sklepach stacjonarnych i internetowych, jak i w marketach. To propozycja dla osób mieszkających w budownictwie wielorodzinnym, gdzie okna na ogół mają standardowe wymiary. Firany gotowe szyte są właśnie w typowych rozmiarach, by spełnić oczekiwania jak największej liczby klientów. Jeśli mieszkamy w bloku (nieważne, starym czy nowym) firanka gotowa na pewno będzie pasowała do okna.

Kolejną zaletą jest stosunkowo niska cena. To efekt masowej produkcji, która pozwala na minimalizowanie kosztów. Nie uświadczymy tak niskich cen, kupując firany na wymiar. Przy czym tanio nie znaczy brzydko lub źle. Dekoracja okna firanką gotową to praktyczne i bardzo często wybierane rozwiązanie. Większość firan oferowana jest w uniwersalnych wzorach i kolorach, bez trudu dobierzemy firankę do wnętrz w różnym stylu.

Minusem firan gotowych jest stosunkowo wąska gama kolorystyczna. Takie firany sprzedawane są najczęściej w wersji białej, odcieniach beżu lub pastelach. Raczej nie uświadczymy gotowej firanki w kolorze szmaragdu lub głębokiej czerwieni. Może być też problem z idealnym dobraniem wzoru.

Firanki na wymiar - plusy i minusyPrzy zamawianiu firan na wymiar mamy gwarancję, że będą one idealnie dopasowane do okna. Firanki zamawiane na wymiar uwzględniają zarówno szerokość, jak i wysokość, a także sposób upinania. Warto jeszcze przed złożeniem zamówienia zastanowić się, czy chcemy mieć w domu firanki gładkie, czy też wolimy marszczone.

Kolejną zaletą zamawiania firan na wymiar jest znacznie większy wybór wzorów i kolorów. Tu nie ma praktycznie żadnych ograniczeń, bo producenci tkanin firanowych (sprawdź ofertę: https://alena-firany.pl/firany-gotowe.html) starają się sprostać nawet bardzo wygórowanym wymaganiom.

Zamawianie firan na wymiar to też możliwość osobistego zadecydowania o sposobie wieszania. Można zamówić firany z taśmą marszczącą, flexami lub przelotkami. Firany gotowe mają już określony fason i na ogół nie da się go zmienić. Wyjątkiem są firany przystosowane do wieszania na żabkach. Na nich można zamontować przelotki lub wszyć taśmy.

Minusem firan zamawianych na wymiar jest ich stosunkowo wysoka cena oraz czas oczekiwania na realizację usługi. Warto jednak zdecydować się na to rozwiązanie, jeśli mieszkamy w domu z oknami o niestandardowych wymiarach, mamy przeszklone ściany lub okna w nietypowych kształtach.

Firanki na metryBardzo popularne w sklepach i na bazarach firanki na metry pozwalają kupić firany o dowolnej szerokości, ale ustalonej długości. To kompromis między firanami gotowymi a zamawianymi na wymiar. Sprawdzi się w sytuacjach, w których okna mają standardową wysokość, ale nienormatywną szerokość. Na plus trzeba policzyć stosunkowo niską cenę i spory wybór firan białych i pastelowych, na minus - brak firan kolorowych i brak możliwości wszycia flexów, taśm lub przelotek, szczególnie gdy kupujemy firanki na bazarze.