Reklama

Wiadomości

  • 31 lipca 2020
  • wyświetleń: 2477

Ranking zamożności samorządów 2019. Jak wypadło miasto?

Pismo Samorządu Terytorialnego "Wspólnota" opublikowało ranking bogactwa samorządów za 2019 rok. Jak wypadło w nim miasto Bielsko-Biała?

ratusz, urząd miejski
fot. UM Bielsko-Biała


Metoda obliczania wskaźnika użytego w rankingu nie zmienia się od lat. Pominięte zostały wpływy z dotacji celowych. Zwłaszcza w okresie intensywnego korzystania z funduszy unijnych dotacje mają chwilowy, ale silny wpływ na wielkość dochodów. Wpływ wielkiej dotacji inwestycyjnej potrafi wywindować samorząd bardzo wysoko w rankingu. Jest to jednak awans chwilowy (incydentalny) i niemający związku z trwałym wzrostem zamożności budżetu. Wydaje się więc, że uwzględnienie tylko dochodów własnych i otrzymywanych subwencji lepiej oddaje hasło rankingu ("zamożność").

- Tak jak w ubiegłych latach wpływające do budżetu dochody zostały skorygowane na dwa sposoby. Po pierwsze, odjęliśmy składki przekazywane przez samorządy w związku z subwencją równoważącą (regionalną w przypadku województw) - tak zwany w środowiskach samorządowych podatek janosikowy. Po drugie, do faktycznie zebranych dochodów dodaliśmy skutki zmniejszenia stawek, ulg i zwolnień w podatkach lokalnych (chodzi o to, aby porównywać faktyczną zamożność, a nie skutki podejmowanych w gminach decyzji odnoszących się do polityki fiskalnej). Ta poprawka odnosi się wyłącznie do samorządów gminnych, bo powiaty i województwa nie podejmują żadnych decyzji odnoszących się do podatków. Skorygowane w ten sposób dochody podzieliliśmy przez liczbę ludności każdej jednostki samorządowej - tłumaczą prof. Paweł Swianiewicz i dr Julita Łukomska, autorzy rankingu.

W wyżej wspomnianym rankingu miasto Bielsko-Biała, z dochodami na poziomie 5229,21 per capita, zajęło 10 miejsce na 48 w kategorii miast na prawach powiatu. - Jeżeli jest jakieś miasto, którym warto się zainteresować po analizie wyników naszego rankingu, na pewno jest nim Bielsko-Biała. Wielokrotnie zwracaliśmy uwagę, że największą wartością tego zestawienia jest możliwość śledzenia zmian w czasie. Warto doceniać powolne, ale systematyczne awanse. Taka zmiana zachodzi w przypadku Bielska-Białej, które z trzeciej dziesiątki zestawienia przesunęło się do pierwszej. Wieloletni prezydent miasta Jacek Krywult znalazł, jak się wydaje, godnego zastępcę, którego poparł w wyborach w 2018 roku. Tegoroczny budżet miasta to ok. 1,5 mld złotych, z czego (uwaga!) wydatki na inwestycje kształtują się na poziomie 420 mln złotych - zwracają uwagę autorzy zestawienia.

mp / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.