bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Wiadomości

  • 28 lipca 2020
  • wyświetleń: 1624

Technologia CNC a współczesny przemysł - co jest w stanie zapewnić?

Materiał partnera:

CNC umożliwia sterowanie maszynami produkcyjnymi przez łatwe w obsłudze aplikacje i przy użyciu sterowników, które bezproblemowo integrują się z komputerem osobistym. Jest używana do cięcia, frezowania, wiercenia i trasowania prawie każdego materiału i może być używana do każdego projektu, który wymaga dokładnych, powtarzalnych i wydajnych ruchów mechanicznych przez dłuższy czas.

Technologia CNC a współczesny przemysł - co jest w stanie zapewnić?


Jedynymi ograniczeniami możliwości CNC są wyobraźnia użytkowników i umiejętności programowania. Tak więc, gdy coraz więcej użytkowników przyswaja tę technologię, staje się ona coraz bardziej użyteczna nawet dla niedoświadczonych użytkowników. Dziś przyjrzymy się, jak ta technologia wpływa na światowy przemysł

Trójwymiarowe drukowanie przy użyciu żywic, tworzyw sztucznych, a nawet stopów metali wykorzystywane jest coraz częściej, a technologia ta, mimo wciąż relatywnie wczesnego etapu rozwoju, toruje drogę dla nowych firm i zmieniających się branż. Zwykli ludzie mogą otrzymać obiekty stworzone dla nich, po prostu wysyłając danemu przedsiębiorstwu plik komputerowy, a to tylko wierzchołek góry lodowej. Niedawno badania wykazały, że z druku nylonowego można tworzyć artykuły odzieżowe. Innymi słowy, za dekadę będziemy mogli nosić jakościowe wydrukowane ubrania.

HEA-GM-3DH-CNCS-2


Źródło: Fanuc

Precyzyjna mechanika dla codziennej wygodyAplikacje CNC niekoniecznie będą tworzyć nowe obiekty, ale raczej zautomatyzują procesy, które kiedyś były wykonywane jedynie ręcznie. Mowa tu, chociażby o opryskiwaczach lakierniczych zdolnych do obsługi z większą precyzją niż tą w przypadku człowieka. W ciągu ostatnich kilku lat CNC zostało przyjęte przez m.in. dekoratorów ciast (dekorowanie lukrem) i „drukarzy jaj” (wykorzystujących atramenty bezpieczne dla żywności do tworzenia dzieł sztuki na skorupkach jaj właśnie) przy uwzględnieniu cen sprawiających, że te niegdyś niestandardowe procesy są dostępne niemal dla każdego. Technologia ta zapewni możliwość automatyzacji i mechanicznej kontroli najbardziej podstawowych zadań, w tym (między innymi) przygotowywania posiłków, sprzątania domu i stylizacji włosów, a wszystko to za wciśnięciem przycisku uruchomienia maszyny.

PodsumowanieEwolucja możliwości CNC wprowadzi nas w końcu do świata natychmiastowego tworzenia obiektów i robotyki usługowej, która na zawsze zmieni sposób, w jaki myślimy o pracy mechanicznej w naszym codziennym życiu. Stąd firmy produkcyjne tym bardziej powinny zainteresować się omawianą w artykule technologią.