Reklama

Wiadomości

  • 24 lipca 2020
  • wyświetleń: 3888

Budynek Poczty Polskiej przy 1 Maja odzyska dawny blask

Remont przechodzi jeden z najpiękniejszych i najbardziej charakterystycznych budynków w Bielsku-Białej. Mowa o Poczcie Głównej przy ul. 1 Maja 2. Ostatni większy remont poczty miał miejsce w 1991 r.

Budynek Poczty Polskiej przy 3 Maja odzyska dawny blask
Budynek Poczty Polskiej przy 3 Maja odzyska dawny blask · fot. UM Bielsko-Biała


Budynek Poczty Głównej to sztandarowy przykład neobarokowej architektury, dzięki której Bielsko-Biała jest nazywane Małym Wiedniem. Jego twórcą, podobnie jak wielu innych prestiżowych budowli w mieście, był prawdopodobnie architekt Karol Korn lub jego biuro projektowe. Nie ma jednak oficjalnej informacji o autorze.

Obiekt przy ul. 1 Maja 2 zwraca uwagę wyrazistą fasadą z centralną częścią w kształcie wieży zwieńczonej kopułą. Na jej czoło wysuwa się zegar, po obu stronach którego umieszczone zostały dwie ponaddwumetrowe rzeźby - Jowisza z orłem i Merkurego z laską wężową, uosabiające pocztę i komunikację. Budowa gmachu Poczty Głównej w Bielsku rozpoczęła się w 1897 r. i trwała zaledwie 12 miesięcy. Oficjalne otwarcie budynku nastąpiło 16 października 1898 r.

- Projekt remontu, który zaczął się kilkanaście dni temu, obejmuje cały budynek. Na razie prace prowadzone są tylko od strony ul. 1 Maja. Być może remont będzie też wykonywany od ul. Partyzantów, ale to wymaga zajęcia pasa ruchu drogowego i nie jest jeszcze pewne - tłumaczy przedstawiciel Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Katowicach - Delegatury w Bielsku-Białej. - Wykonawca będzie na nowo tworzył wyprawy tynkowe boniowań (dekoracyjne opracowanie tynków, w formie profilowanych płycin imitujących ciosy kamienne - przyp. red.) parteru, pierwsze i drugie piętro zostaną poddane podstawowej renowacji - uzupełnieniu ubytków oraz odnowieniu kolorystyki. Do renowacji są też przeznaczone sztukaterie i gzymsy na tej elewacji, a także rzeźby na szczycie. Wykonany zostanie również przegląd blacharki oraz jej wymiana, głównie w rejonach parteru i pierwszego piętra. Wszystkie prace, od strony ul. 1 Maja, prawdopodobnie zostaną zrealizowane w tym roku - dodaje przedstawiciel urzędu.

Poczta Polska remontuje także swój budynek przy placu Wolności 6 w Białej. Nowe oblicze zyska elewacja obiektu właśnie od strony placu. Wykonawca zadbał o całkowitą wymianę tynków i sztukaterii, dorobił także te, których brakowało. Remont przeszły również balkon i główne schody wejściowe. Cokół budynku zostanie częściowo wymieniony na wykonany z piaskowca. Aktualnie prace w tym miejscu trwają. W planach jest także remont elewacji od strony ul. Legionów, jednak nie wiadomo, czy dojdzie do skutku w tym roku.

mp / bielsko.info

źródło: UM Bielsko-Biała

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.