bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Wiadomości

  • 21 lipca 2020
  • wyświetleń: 1089

Znajomość Excela w praktyce - dlaczego warto?

Materiał partnera:

Microsoft Excel to jeden z najpopularniejszych programów, wykorzystywany w niemal każdej firmie czy instytucji. Pomimo pojawienia się na rynku systemów informatycznych, które kompleksowo zarządzają całym przedsiębiorstwem lub jego pojedynczymi obszarami, Excel nadal jest aktywnym narzędziem w rękach pracowników i kadry zarządzającej. Właśnie dlatego jego znajomość wciąż jest pożądaną umiejętnością wśród potencjalnych pracodawców.

Znajomość Excela w praktyce - dlaczego warto?


Wśród grona programów służących do przetwarzania i analizy danych Excel nada wiedzie prym i jest najczęściej wykorzystywanym programem tego typu. Program ten posiada ogromne możliwości w zakresie analityki i wyposażony został wiele ciekawych i przydatnych funkcji.

Oprócz podstawowych funkcji i obliczeń, w Excelu wykorzystać można skomplikowane formuły matematyczne, wizualizować dane za pomocą tabel i wykresów, automatyzować pracę, tworzyć korelację między arkuszami czy odpowiednio zabezpieczyć dane przed osobami trzecimi.

Niestety w praktyce znajomość programu często ogranicza się do korzystania z podstawowych funkcji i działań matematycznych. Tymczasem wiele zadań i analiz można wykonać zdecydowanie szybciej, wykorzystując potencjał Excela a zaoszczędzony czas poświęcić na wyciąganie wniosków i działania operacyjne.

Microsoft Excel - dlaczego warto go znać?Znajomość Excela na dzisiejszym rynku pracy nie jest już atutem a wręcz wymaganiem przyszłych pracodawców. Każdy przeciętny pracownik biurowy, bez względu na branżę, pracuje w excelu i musi potrafić z niego korzystać. Najczęściej wystarczy podstawowa znajomość programu, jednak w przypadku niektórych branż wymaga się znacznie więcej.

Korzyści wynikające ze znajomości MS Excel to przede wszystkim możliwość dokładnej i szybkiej analizy danych, tworzenie kompleksowych raportów i wyciąganie rzetelnych wniosków. To bardzo ważne przede wszystkim dla analityków, specjalistów zarządzających danymi podstawowymi, finansistów, managerów i kadry zarządzającej.

Kurs Excel - czego można się nauczyć?Profesjonalne kursy obsługi Excela prowadzone są na różnych poziomach zaawansowania i w różnych formach. Dostępne są zarówno kursy stacjonarne, jak i prowadzone zdalnie. Szkolenia prowadzone są przez specjalistów, którzy w przystępny sposób przedstawiają szeroki zakres funkcjonalności programu. Co ważne, aby rozpocząć kurs, wystarczy podstawowa znajomość komputera i programu MS Excel.

Kurs Excel obejmuje między innymi:

  • wprowadzanie danych do komórek i arkuszy,
  • korzystanie z formuł, takich jak wyszukiwanie, formuły tablicowe czy operacje na datach i innych danych,
  • wizualizacje danych, budowanie tabel i wykresów,
  • analizę danych,
  • automatyzację pracy w programie,
  • zagadnienia z zakresu zabezpieczania i ochrony danych w arkuszach.


Każdy kurs czy szkolenie kończy się krótkim testem oraz otrzymaniem certyfikatu potwierdzającego zdobyte kwalifikacje w zakresie znajomości obsługi programu. Taki dokument można umieścić w CV, co bez wątpienia podniesie jego atrakcyjność w oczach rekrutera. Tego typu kurs znajduje się między innymi w ofercie firmy ALX.

Umiejętność obsługi programu Excel jest na dzisiejszym ryku pracy pewnego rodzaju standardem, za którym potencjalni pracownicy muszą nadążyć. W celu poznania wszystkich funkcji programu i udokumentowania swoich umiejętności warto skorzystać z kursów Excel. Pełna znajomość możliwości programu gwarantuje wzrost efektywności pracy i oszczędność czasu poświęconego na skomplikowaną analizę danych.