bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama - billboard wiadomości

Wiadomości

  • 18 lipca 2020
  • wyświetleń: 2526

W Bielsku-Białej powstanie mural - mozaika

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Murale, graffiti" podaj

16 lipca w Domu Kultury im. Wiktorii Kubisz odbyła się debata "Tożsamość miasta - nasz świat wartości". Wyłonione podczas dyskusji wartości zdobić będą mozaikowy mural obok DK. Jedną z tych wartości jest duma z naszego miasta. Mozaika powstanie na parkanie oddzielającym parking Kubiszówki od budynku aresztu śledczego.

Pszczoła
Obecnie na ścianie oddzielającej ośrodek kultury "Kubiszówka" i zakład karny znajduje się mural "Pszczoła" · fot. taki myk / flickr.com


- Podczas debaty społecznej przygotowanej w formie warsztatów w ramach projektu Mozaika BB realizowanego przez Kubiszówkę chcielibyśmy się dowiedzieć, co jest spoiwem, klejem łączącym pokolenia w tym mieście mającym wielobarwną, wielokulturową i wielowyznaniową historię - informowała na wstępie kierownik DK im. W. Kubisz Iwona Kusak. - Słyszymy często, że bielszczanie są dumni ze swojego pięknego, bogatego, interesująco położonego miasta, które daje możliwości rozwoju. Wskazane przez państwa wartości będziemy katalogować oraz rozmawiać o wzmacniaczach dla ich promocji.

Do udziału w debacie zaproszono 25 osób - dwa zespoły młodych ludzi, dwa zespoły dorosłych pracujących w różnych instytucjach, działających w organizacjach, oraz dwa zespoły seniorów związanych ze Stowarzyszeniem Akademia Seniora mającym siedzibę w DK. Poprowadziła ją wykonująca badania społeczne, związana z placówką kultury w Wodzisławiu Śląskim Magdalena Świergolik.

mozaika BB
Debata Mozaika BB: Tożsamość miasta - nasz świat wartości odbyła się w Kubiszówce 16 lipca. · fot. UM Bielsko-Biała


Uczestnicy debaty wybrali następujące wartości łączące mieszkańców Bielska-Białej: relacje międzypokoleniowe; dziedzictwo Studia Filmów Rysunkowych; atrakcyjne położenie w pobliżu gór; wielokulturowość, wielowyznaniowość, dziedzictwo kulturowe; różnorodność; tolerancja i wzajemny szacunek; wolność, ekologia; relacje i współpraca oraz praca. Każdy z debatujących miał po 4 punkty do przyznania najważniejszym - jego zdaniem - wartościom. I tak najwięcej (po 16 pkt.) zdobyły tolerancja i wzajemny szacunek oraz ekologia, na drugim miejscu (15 pkt.) uplasowały się relacje międzypokoleniowe, a na trzecim (12 pkt.) wolność.

Efektem debaty będzie raport inspirujący dalsze działania, a także mural - mozaika na parkanie oddzielającym parking Kubiszówki od budynku aresztu śledczego.

- Wybraliśmy mozaikę jako formę artystycznej wypowiedzi nawiązując do mozaik tworzonych przed laty przez znakomitego malarza, bielszczanina Ignacego Bieńka. W przyszłym tygodniu dostarczymy państwu pakiety z elementami mozaiki, które będzie można zabrać do domu, skleić i potem nam dostarczyć. Artyści zajmą się połączeniem ich i nałożeniem na ścianę - zapowiedziała I. Kusak.

ar / bielsko.info, źródło: UM Bielsko-Biała

Reklama - baner pod artykułem

Reklama - link rotacyjny

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Murale, graffiti

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Murale, graffiti" podaj