bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 5 stycznia 2011
  • wyświetleń: 3094

Znęcali się nad swoimi rodzinami

Bielscy policjanci zatrzymali ostatnio trzech sprawców przemocy domowej. Dwaj z nich trafili już do aresztu, wobec kolejnego prokurator zastosował dozór policyjny. Za przestępstwa te mogą spędzić w więzieniu nawet 5 lat.

34-letni sprawca przemoc domowej
fot. Policja


34-letni bielszczanin, zatrzymany przez policjantów komisariatu I w czasie domowej interwencji, od dłuższego czasu znęcał się na swoimi dziadkami, którzy przygarnęli go pod swój dach. 77-letni mężczyzna i jego 75-letnia żona, nie mogąc już dłużej znosić agresji wnuka, zwrócili się o pomoc do policjantów. Ustalono, że sprawca nie dość, że znęcał się nad krewnymi, to jeszcze systematycznie ich okradał z pieniędzy i biżuterii. Zatrzymany usłyszał też zarzuty gróźb karalnych kierowanych wobec barmanki jednego bielskich lokali przy ulicy Jutrzenki. Mężczyzna zagroził kobiecie pobiciem, bo odmówiła podania mu alkoholu, na który nie miał pieniędzy.

Z kolei zatrzymany 36-letni bielszczanin, od pięciu lat stosował przemoc wobec swojej żony i dzieci. Groził bliskim śmiercią. Obaj zatrzymani mężczyźni, decyzją bielskiego sądu zostali już tymczasowo aresztowani.

52-letniego bielszczanina, policjanci komisariatu III zatrzymali podczas interwencji. Widok umundurowanych stróżów prawa nie zrobił na sprawcy domowej przemocy wrażenia. Zwrócił się do funkcjonariuszy wulgarnymi słowami i zagroził im śmiercią. Obezwładniono go i zakuto w kajdanki. Sprawca był nietrzeźwy, trafił do izby wytrzeźwień. Przed sądem odpowie nie tylko za przemoc wobec najbliższych, ale także za znieważenie policjantów i kierowanie wobec nich gróźb. Wczoraj prokurator zastosował wobec niego dozór policyjny.

---

Przemoc to naruszanie nietykalności osobistej, stosowanie kar cielesnych, zadawanie cierpień psychicznych, wszelkie formy poniżania. To także niewywiązywanie się z opieki, które ma konsekwencje dla zdrowia fizycznego lub psychicznego. Przemocą jest także celowe zaniechanie działań, które mogłyby zapobiec krzywdzie.

Jak rozpoznać przemoc

Zaniedbywanie - to niezaspokajanie podstawowych potrzeb materialnych i emocjonalnych, niezapewnienie jedzenia, ubrań, schronienia, opieki medycznej, bezpieczeństwa.

Przemoc fizyczna - to celowe uszkodzenia ciała, zadawanie bólu lub groźba uszkodzenia ciała. Skutkiem przemocy fizycznej mogą być złamania, siniaki, rany cięte, poparzenia, obrażenia wewnętrzne.

Przemoc seksualna - to angażowanie w aktywność seksualną bez zgody i/lub świadomości osoby angażowanej. Wykorzystywanie seksualne odnosi się do zachowań z kontaktem fizycznym, (np. dotykanie, współżycie) oraz do zachowań bez kontaktu fizycznego (pokazywanie materiałów pornograficznych, podglądanie, ekshibicjonizm). Przemoc ta może być jednorazowym incydentem lub powtarzać się przez dłuższy czas.

Przemoc emocjonalna - to powtarzające się poniżanie, upokarzanie i ośmieszanie, wciągnie w konflikt, manipulowanie, wymagania i oczekiwania, którym druga osoba nie jest w stanie sprostać.

Szczególną grupą osób dotkniętych przemocą są dzieci oraz osoby poniżej 18-tego roku życia. W tym wypadku istnieje obowiązek zawiadomienia o przestępstwie odpowiednich instytucji wymiaru sprawiedliwości. Osoby niepełnoletnie mogą szukać pomocy pod bezpłatnym ogólnopolskim telefonem zaufania dla dzieci i młodzieży: 116 111 - Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży. Telefon obsługiwany jest przez wykwalifikowanych psychologów i pedagogów, którzy nieletnim ofiarom przemocy udzielają profesjonalnej pomocy.

Jednocześnie przypominamy, że wszystkie ofiary przestępstw mogą dzwonić alarmowo pod nr 997 lub 112.

new / bielsko.info, źródło: KMP Bielsko-Biała

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.