REKLAMA WYBORCZA

Wiadomości

  • 15 lipca 2020
  • 20 lipca 2020
  • wyświetleń: 7752

Zamknięto stan surowy nowego segmentu Centrum Onkologii

We wtorek, 14 lipca odbyła się uroczystość z okazji zamknięcia stanu surowego nowo powstającego pięciokondygnacyjnego segmentu Beskidzkiego Centrum Onkologii - Szpitala Miejskiego im. Jana Pawła II w Bielsku-Białej przy ul. Wyzwolenia 18. Nowy budynek będzie sercem szpitala. Planowany termin zakończenia realizacji inwestycji został wyznaczony na 2021 rok.

budowa beskidzkiego centrum onkologii
Zamknięto stan surowy nowego segmentu Beskidzkiego Centrum Onkologii - 14.07.2020 · fot. UM Bielsko-Biała


Beskidzkie Centrum Onkologii - Szpital Miejski im. Jana Pawła II w Bielsku-Białej jest rozbudowywane o pięciokondygnacyjny segment, połączony z istniejącymi budynkami. Inwestycja obejmuje również przebudowę strefy wejściowej budynku głównego, a także przebudowę dróg i parkingów wewnętrznych. Budynek jest w stanie surowym. Trwają prace instalacyjne i wykończeniowe.

Powierzchnia użytkowa segmentu wyniesie 4 600 m2. W przyziemiu znajdą się pomieszczenia techniczne, zakład medycyny nuklearnej, podręczna sterylizacja, sala odpraw lekarskich i pracownia rezonansu magnetycznego. Na parterze zlokalizowany zostanie zakład diagnostyki obrazowej z pracownią RTG, dwoma pracowniami tomografii komputerowej, pracownią mammografii, pracownią biopsji stereotaktycznej oraz pracowniami USG. Znajdzie się tam też izba przyjęć wraz z pomieszczeniem rejestracji oraz pomieszczenia towarzyszące. Piętro pierwsze i drugie zajmą oddziały łóżkowe z salami dwu i trzyosobowymi oraz izolatkami (70 łóżek), a także przyporządkowane do nich bardzo przestronne łazienki dla pacjentów, bez żadnych barier, brodzików czy stopni. Powstał także specjalny pokój dzienny dla pacjentów i rodzin. Na piętrze trzecim umieszczony zostanie blok operacyjny z czterema salami operacyjnymi i salą wybudzeń. Piąta kondygnacja jest przeznaczona na urządzenia techniczne obsługujące budynek. Z budynkiem głównym szpitala segment jest połączony dwoma łącznikami, co sprawi, że będzie w pełni skomunikowany.

Zamknięto stan surowy nowego segmentu Beskidzkiego Centrum Onkologii - 14.07.2020 · fot. UM Bielsko-Biała


W ramach inwestycji planowany jest również zakup wyposażenia i aparatury medycznej. W szpitalu pojawi się: hybrydowy system SPECT/CT, rentgenowski tomograf komputerowy, rezonans magnetyczny o natężeniu pola magnetycznego minimum 3 T, nowoczesny mammograf cyfrowy z tomosyntezą i przystawką do biopsji stereotaktycznej, cyfrowy aparat rentgenowski z telekomado oraz dodatkowym stanowiskiem do zdjęć płucnych. Nowego sprzętu medycznego doczeka się też Centralna Sterylizacja w szpitalu przy ul. Wyspiańskiego 21.

Projekt Nowoczesna baza Beskidzkiego Centrum Onkologii - Szpitala Miejskiego im. Jana Pawła II w Bielsku-Białej jest dofinansowany ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020 na podstawie umowy o dofinansowanie z 24 lipca 2018 r. Całkowita wartość projektu wynosi ok. 119 mln zł, a wartość dofinansowania ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego wynosi ok. 76 mln zł, co stanowi 85 proc. kosztów kwalifikowanych tej inwestycji.

- Zakończenie inwestycji jest planowane o tej porze w przyszłym roku. Wtedy szpital powinien być wyposażony i gotowy. Na razie nie ma żadnych opóźnień. Jesteśmy bardzo zadowoleni z tempa, ale nie ukrywam, że jest ono bardzo duże. W mieście toczą się postępowania przetargowe na sprzęt - mówi kierownik działu technicznego w Beskidzkim Centrum Onkologii, Andrzej Wiórkowski.

Przypomnijmy, że BCO rozbudowuje się nie tylko pod względem infrastruktury i sprzętu. Pod koniec czerwca br. w Ratuszu odbyło się podpisanie listu intencyjnego w sprawie utworzenia w szpitalu katedr i powołania oddziałów klinicznych Wydziału Nauk Medycznych im. prof. Zbigniewa Religi Wyższej Szkoły Technicznej w Katowicach. Ich utworzenie umożliwi uczelni prowadzenie działalności naukowej, wybranych zajęć dydaktycznych i praktyk zawodowych, kształcenie doktorantów czy komercjalizację wyników działalności naukowej. W ramach współpracy przewidziane są również: wspólny udział w projektach badawczych i klinicznych, umożliwienie studentom i doktorantom uczelni uczestnictwo w zajęciach dydaktycznych, praktykach, kołach naukowych, a także organizowanych kursach, stażach czy szkoleniach. To też ogromna szansa dla kadry szpitala.

wiecha Beskidzkie Centrum Onkologii
14 lipca 2020 roku odbyły się uroczystości zamknięcia stanu surowego nowego budynku Beskidzkiego Centrum Onkologii · fot. UM Bielsko-Biała


W uroczystości zamknięcia stanu surowego szpitala 14 lipca wzięli udział przedstawiciele wykonawcy, pracownicy budowlani, przedstawiciele władz miasta z prezydentem Jarosławem Klimaszewskim na czele oraz dyrekcja szpitala.

- Chciałbym serdecznie podziękować wszystkim przybyłym za ciężką pracę, dzięki której możemy być świadkami powstawania tego nowoczesnego obiektu szpitalnego. Z pewnością przyczyni się on do poprawy opieki zdrowotnej w całym regionie, a co najważniejsze uratuje życie tysiącom chorych osób, z czego wszyscy razem już w tej chwili możemy być bardzo dumni - mówił Kamil Janas, kierownik projektu Alstal Grupa Budowlana podczas uroczystości z okazji zamknięcia stanu surowego budowy. - Wiecha świadczy o tym, że zamknęliśmy etap, którym jest stan surowy budynku. Prace, pomimo wielu zmian projektowych, udało się zakończyć terminowo, dzięki temu teraz na obiekcie są wykonywane prace instalacyjne oraz wykończeniowe. Jestem przekonany, że efekt finalny będzie bardzo dobry, obiekt zostanie oddany zgodnie z założonym harmonogramem robót i będzie służył przez wiele lat osobom, które będą tego potrzebować. Wiecha budowlana, ma według tradycji, przekazać budowli pomyślność, dlatego i jej, i wszystkim tutaj obecnym życzymy tej pomyślności jak najwięcej - dodał Janas.

Klimaszewski, wiecha
Prezydent Klimaszewski przemawia podczas uroczystości zawieszenia wiechy - 14.07.2020 · fot. UM Bielsko-Biała


Głos zabrał też prezydent miasta, Jarosław Klimaszewski:

- To bardzo ważna inwestycja dla naszego miasta. Ochrona zdrowia jest bardzo ważnym obszarem działania samorządu. Nikomu nie życzymy żeby się tutaj leczył, ale jeżeli już przyjdzie taka potrzeba, to jest to milowy krok w kierunku tego, aby mieszkańcy Bielska-Białej jak i całego regionu leczyli się na poziomie XXI wieku, a statystyki przewidują, że zachorowalność na nowotwory będzie coraz większa. Dlatego wszystkim dziękuję za trud włożony w budowę, wszystkim w to zaangażowanym, wszystkim pracownikom. Dziękuję, że mimo trudnej sytuacji, związanej ze stanem epidemicznym, realizacja tego obiektu przebiega zgodnie z planem - mówił prezydent.

ar / bielsko.info

źródło: UM Bielsko-Biała

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.