bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Wiadomości

  • 13 lipca 2020
  • wyświetleń: 1125

Paczka pocztowa ekonomiczna czy priorytetowa?

Materiał partnera:

Wybór pomiędzy rodzajem wysyłki, czyli przesyłką ekonomiczną, a przesyłką priorytetową, jest szczególnie ważny w przypadku międzynarodowego transportu paczek. A jeśli jest to paczka do USA, czyli do Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej, oddalonych od Polski o ponad 8 tysięcy kilometrów - w dodatku oddzielonych od nas Oceanem Atlantyckim, to jest to sprawa podstawowa!

Paczka pocztowa ekonomiczna czy priorytetowa?


Wysyłka paczki do USA - jakie formalności?Zacznijmy od tego, że wysyłka paczki do USA nie jest tak prosta i tania, jak przesyłki kurierskie krajowe czy te do państw Unii Europejskiej. Niestety, ale obok dużej odległości, którą można pokonać albo za pośrednictwem samolotu, albo statkiem, wysyłając przesyłki do USA, stoimy również przed koniecznością dokonania dodatkowych formalności celnych.

Ponieważ o ile w UE i w strefie Schengen panuje swobodna wymiana towarów, o tyle z USA nie jest już tak dobrze. Odbiorca paczki wysłanej z Polski będzie musiał zapłacić cło. Dlatego, jeśli wysyłamy paczki do USA, musimy wypełnić deklarację celną CN 22 (paczka o wartości poniżej 300 DTS) lub CN 23 (przesyłka o wartości powyżej 300 DTS).

Przesyłka ekonomiczna czy przesyłka priorytetowa do USA?Duża odległość pomiędzy oboma krajami sprowadza się do znacznego wydłużenia czasu dostarczenia przesyłki. Średnio jest to około 8 dni. Jeśli jednak chcemy, aby nasza paczka do USA dotarła szybciej, to najlepszym wyjściem jest przesyłka priorytetowa, określana także jako przesyłka ekspresowa. Dotrze ona na miejsce o wiele szybciej niż przesyłka ekonomiczna. Trzeba jednak liczyć się z koniecznością dopłaty. Bo o ile zwykła, najtańsza wysyłka do USA kosztuje około 160 zł, to najtańsza wysyłka priorytetowa jest wydatkiem rzędu około 200 zł.

Paczka z USA do Polski - czy jest różnica w wysyłce?W przypadku gdy mamy do czynienia z wysyłką paczki z USA do Polski, sprawa cła prezentuje się nieco inaczej i korzystniej dla adresata w Polsce. Wszystko dlatego, że według panujących u nas przepisów celnych, odbierając paczkę z USA, będziemy musieli zapłacić cło dopiero wtedy, gdy wartość paczki przekroczy 150 euro. Jeśli otrzymany towar ma niższą wartość, to nie musimy obawiać się cła. Nie zmienia to jednak faktu, że osoba wysyłająca przesyłkę z USA, także będzie musiała załączyć odpowiednią deklarację celną.

Paczka do USA - ubezpieczenieBiorąc pod uwagę dystans dzielący Polskę od USA oraz to, że po drodze mogą wydarzyć się różne rzeczy z naszą przesyłką, to warto ją dodatkowo ubezpieczyć. Z reguły kurier USA ubezpiecza wszystkie przesyłane paczki na jakąś kwotę, nie jest jednak ona zbyt wysoka. Jeśli jednak zawartość naszej paczki jest cenna, to dobrze jest wykupić dodatkowe ubezpieczenie. Firmy kurierskie posiadają w tym zakresie indywidualne oferty, które należy sprawdzić, przy dokonywaniu wyboru kuriera do USA.