bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama - billboard wiadomości

Wiadomości

  • 6 lipca 2020
  • 7 lipca 2020
  • wyświetleń: 2783

Kładki rowerowe mogą zagrażać bezpieczeństwu mieszkańców?

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Ścieżki rowerowe" podaj

Bielskie kładki pieszo-rowerowe w wielu przypadkach są w fatalnym stanie. Mogą nawet stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa mieszkańców. Niestety, z powodów zawiłości prawnych, trudno jest dbać o ich stan techniczny.

Kładki rowerowe mogą zagrażać bezpieczeństwu mieszkańców?
Kładki rowerowe mogą zagrażać bezpieczeństwu mieszkańców? · fot. Google Maps


Są takie miejsca, gdzie zwykły spacer lub przejażdżka rowerowa może mieć tragiczne skutki. Nie brakuje takich niestety i w Bielsku-Białej. Na przykład, wedle relacji bielszczan, stan kładki na rzece Wapienica w rejonie ulicy Kaskadowej jest w tak złym stanie, że zagraża bezpieczeństwu korzystających z niej osób. Zwłaszcza, że przeprawa służy mieszkańcom, którzy, zwłaszcza w sezonie letnim, ochoczo korzystają z biegnącej tam ścieżki rowerowej.

- Aktualny stan techniczny podestu tej kładki jest fatalny i z każdym dniem popada w dalszą degradację. Drewniane elementy podestu wobec faktu braku bieżącej konserwacji, ulegają postępującej erozji. Konieczny jest przegląd i ocena stanu konstrukcji kładki - mówi przedstawiciel bielszczan.

Niestety, sprawa do łatwych nie należy. Okazuje się bowiem, że wiele kładek dla pieszych, czy też rowerzystów, znajdujących się w Bielsku-Białej, nie ma ustalonego administratora.

Władze miasta tymczasem zapewniają, że starania o regulację prawnego statusu kładek są "prowadzone na bieżąco".

- Wymaga to m.in. zawarcia umów z Państwowym Gospodarstwem Wodnym Wody Polskie na użytkowanie terenu zajętego pod kładki wraz z dojściami zlokalizowanymi na terenach sklasyfikowanych jako wody płynące - wyjaśnił Przemysław Kamiński, zastępca prezydenta Bielska-Białej. - Wymaga to ustalenia budowy mostu, gdyż do wszystkich obiektów wybudowanych po 1972 roku wymagane jest dodatkowo załączenie pozwolenia wodno-prawnego. Ponadto w niektórych przypadkach konieczne jest przeprowadzenie podziałów geodezyjnych oraz wykup gruntów od prywatnych właścicieli celem skomunikowania samych działek z drogami gminnymi - dodał. Podkreślił jednak, że równolegle z regulacją stanu prawnego kładek, miasto prowadzi bieżące ich naprawy.

raz / bielsko.info

Reklama - baner pod artykułem

Reklama - link rotacyjny

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Ścieżki rowerowe

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Ścieżki rowerowe" podaj