bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Wiadomości

  • 1 lipca 2020
  • wyświetleń: 839

Na co zwrócić uwagę wybierając projekt domu?

Materiał partnera:

Budowa domu jest inwestycją na lata. Nic więc dziwnego, że wymaga długich przygotowań oraz dużych środków pieniężnych. Dom powinien pasować do naszego stylu życia, zapewniać komfort oraz być funkcjonalny. Ponadto budowa domu musi być zgodna z prawem. Dlatego wybór projektu domu jest niejednokrotnie trudny. Obecnie na rynku dostępnych jest kilkanaście tysięcy gotowych projektów. Mimo wszystko wybór spełniającego wszystkie wymagania jest trudny. Dla większości inwestorów głównym kryterium wyboru są walory wizualne oraz koszt budowy. Poniżej podpowiadamy na co zwrócić uwagę wybierając projekt domu.

Na co zwrócić uwagę wybierając projekt domu?


Jak uniknąć błędów przy wyborze domu?Wybór projektu należy rozpocząć od analizy miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub gdy go brak decyzji o warunkach zabudowy. Dokumenty te zawierają wytyczne co do budynków jakie mogą powstać na danym terenie. Znajdują się tam informacje jaka jest maksymalna powierzchnia zabudowy, wytyczne do wyglądu dachu (bryła, układ połaci dachowych czy kąt nachylenia dachu) oraz maksymalna wysokość budynku i liczba kondygnacji. Nie mniej istotne jest dopasowanie projektu do wielkości działki i usytuowanie domu zgodnie z prawem budowlanym. Dom musi być oddalony od granicy działki z sąsiadami 4 m jeżeli na ścianie domu znajdują się okna lub drzwi lub 3 m w przypadku braku otworów na ścianie budynku.

Czasami możliwe jest usytuowanie domu znacznie bliżej granicy działki, jednak minimum 1,5 m lub nawet w granicy działki jeżeli zezwalają na to miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego lub decyzja o warunkach zabudowy. Jednak należy pamiętać, że odstępstwo to dotyczy ścian budynków na których nie znajdują się otwory okienne lub drzwiowe. Dodatkowo należy przeprowadzić analizą możliwości przyłączenia domu do mediów. Znaczna część terenów, przede wszystkim wiejskich i podmiejskich nie posiada zbiorczej sieci kanalizacji sanitarnej. W takim przypadku rozwiązaniem jest budowa szamba lub przydomowej oczyszczalni ścieków. Szambo najczęściej jest niechcianą koniecznością w przypadku braku miejsca na działce lub gdy miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego nie dopuszcza innych rozwiązań. Wynika to wysokich kosztów eksploatacji szamba.

Uwzględniając wieloletnie użytkowanie zdecydowanie korzystniejszym rozwiązaniem jest budowa przydomowej oczyszczalni ścieków. Jednak jej usytuowanie powinno być zgodne z obowiązującym prawem. Przydomowa oczyszczalni powinna być oddalona minimum 2 metry od granicy działki, oraz 5 m od okien i drzwi zewnętrznych domu. Jeżeli planujemy budowę studni głębinowej przydomowa oczyszczalni powinna być oddalona minimum 15 m, a miejsce odprowadzenia oczyszczonych ścieków 30 m. Jeżeli przewidujemy budowę przydomowej oczyszczali warto już na etapie projektu domu skonsultować to z fachowcami, aby uniknąć późniejszych błędów. Firma Traidenis-Pol Sp. z o.o. od ponad 14 lat świadczy usługi projektowania, dostawy i montażu przydomowych oczyszczalni ścieków na terenie całego kraju. Oferowane przez Traidenis-Pol przydomowe oczyszczalnie ścieków wyróżniają się bezawaryjną i bezzapachową pracą. Ponadto przydomowa oczyszczalnia ścieków NV posiada niewielkie wymiary oraz dolną część korpusu w kształcie stożka, dlatego może być montowana na działkach gdzie panują trudne warunki gruntowo-wodne. Ponadto wysoka jakość urządzenia NV potwierdzona jest 20-letnią gwarancją.