bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama - billboard wiadomości

Wiadomości

  • 1 lipca 2020
  • 4 lipca 2020
  • wyświetleń: 3533

Sala Ceremonii przy cmentarzu żydowskim wyremontowania

Profesjonalne miejsce do organizowania wydarzeń kulturalnych przybyło w Bielsku-Białej. Mowa o Sali Ceremonii przy cmentarzu żydowskim przy ul. Cieszyńskiej 92. W budynku już wcześniej odbywały się wydarzenia kulturalne. W poprzednich latach były tam m.in. wystawiane Dziady Adama Mickiewicza. W tym roku część budynku przeszła remont, dzięki któremu powstała garderoba dla artystów i połączenie łazienki z budynkiem przejściem wewnątrz.

Sala Ceremonii przy cmentarzu żydowskim wyremontowania
Sala Ceremonii przy cmentarzu żydowskim wyremontowania · fot. UM Bielsko-Biała


- To bardzo ważne, żeby artyści mieli godziwe warunki, żeby mogli się przebrać. Jeszcze urządzimy te pomieszczenia, dodamy tam wieszaki i inne potrzebne przedmioty, dzięki którym będą mogły pełnić swoje funkcje - mówi przewodnicząca Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Bielsku-Białej Dorota Wiewióra.

Remont polegał na zaadaptowaniu części garażu na garderobę dla artystów i utworzeniu przejścia do toalety i łazienki. - Przy okazji w zaadaptowanych pomieszczeniach została wymieniona stolarka drzwiowa i okienna, położono nowe posadzki - wcześniej na ich miejscu była tylko wylewka betonowa. Przeprowadziliśmy też remont sanitariatu - tłumaczy zaangażowany w działalność Gminy Wyznaniowej Żydowskiej Dariusz Gajny.

W Sali Ceremonii odbywały się już wydarzenia dotowane z kasy miasta. Bywa też, że miasto korzysta z sali bezpłatnie. Tak było np. w ubiegłym roku, kiedy to Miejski Dom Kultury wystawiał w tym miejscu spektakl Teatru Bez Granic Skrzypek na dachu. Pieniądze na przystosowanie tego obiektu do funkcji kulturalnej w 80 procentach przekazało miasto (80.000 zł), pozostałe koszty to wkład własny Gminy Wyznaniowej Żydowskiej.

Sala Ceremonii przy cmentarzu żydowskim wyremontowania
Sala Ceremonii przy cmentarzu żydowskim wyremontowania · fot. UM Bielsko-Biała


Cmentarz żydowski przy ul. Cieszyńskiej zmienia się sukcesywnie. Dwa lata temu dzięki staraniom Gminy Wyznaniowej Żydowskiej został przeprowadzony gruntowny remont ogrodzenia wokół nekropolii. W planach na przyszłe lata jest wykonanie kompleksowej dokumentacji projektowej remontu całego budynku. Jeszcze w tym roku gmina czeka na ocenę merytoryczną projektu zgłoszonego do Budżetu Obywatelskiego 332 drzewa i 5 gałęzi, który przewiduje m.in. budowę parku - lapidarium z wyeksponowanymi zabytkowymi fragmentami nagrobków odkrywanych na terenie miasta podczas prac budowlanych.

Pierwsze kulturalne wydarzenia w Sali Ceremonii w tym roku miały odbyć się już wiosną, jednak z uwagi na pandemię zostały przełożone na jesień. - 5 września zapraszamy na koncert Dominiki Handzlik z zespołem, która będzie śpiewać poezje kobiet piszących w języku jidysz w tłumaczeniu na język polski. 11 września przyjmujemy u siebie wydarzenie Festiwalu Muzyki Crossover - koncert zespołu Vołosi, a miesiąc później - 11 października, z okazji zakończenia Świąt Simchat Tora, planujemy koncert chóru Ave Sol funkcjonującego przy Bielskim Centrum Kultury - mówi Dorota Wiewióra. - Później, jeśli będzie zainteresowanie i wola mieszkańców, to chcemy jeszcze wystawić Dziady, na listopad też mamy już propozycje - dodaje.

mp / bielsko.info, źródło: UM Bielsko-Biała

Reklama - baner pod artykułem

Reklama - link rotacyjny

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.