bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama - billboard wiadomości

Wiadomości

  • 1 lipca 2020
  • wyświetleń: 2056

BCO wzbogaci się o katedry i oddziały kliniczne

Podpisanie listu intencyjnego w sprawie utworzenia katedr i powołania oddziałów klinicznych Wydziału Nauk Medycznych im. prof. Zbigniewa Religi Wyższej Szkoły Technicznej w Katowicach w Beskidzkim Centrum Onkologii - Szpitalu Miejskim im. Jana Pawła II w Bielsku-Białej odbyło się 30 czerwca w bielskim Ratuszu.

BCO wzbogaci się o oddziały kliniczne
BCO wzbogaci się o oddziały kliniczne · fot. UM Bielsko-Biała


Swoje podpisy pod dokumentem złożyli prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski i dyrektor Beskidzkiego Centrum Onkologii Lech Wędrychowicz oraz kanclerz i założyciel uczelni Arkadiusz Hołda i jej rektor Aleksander Ostenda.

- Działając z poczuciu odpowiedzialności za dalszy pomyślny rozwój Uczelni i Szpitala oraz kształcenie młodej kadry medycznej, służąc rozwojowi nauki i społeczeństwa, sygnatariusze listu zgodnie deklarują zamiar utworzenia Katedr i Oddziałów Klinicznych Wydziału Nauk Medycznych im. prof. Zbigniewa Religi Wyższej Szkoły Technicznej w Katowicach w Beskidzkim Centrum Onkologii - Szpitalu Miejskim im. Jana Pawła II w Bielsku-Białej. W zamierzeniu stron współpraca ma polegać na organizacji zajęć dydaktycznych - klinicznych, praktyk zawodowych oraz badań naukowych w zakresie kształcenia kadry medycznej - czytamy w liście intencyjnym.

- To ważny moment dla uczelni i dla naszego szpitala, a tym samym dla bielszczan. Dzisiaj podpisujemy list intencyjny, którego efektem będzie, mam nadzieję, że jak najszybciej, rozwój naszego Beskidzkiego Centrum Onkologii w kierunku klinicznym. We współpracy z uczelnią postanowiliśmy powołać nowe katedry i nowe kierunki, które będą kształciły przyszłych lekarzy. W sytuacji, kiedy kadr medycznych brakuje we wszystkich miastach, jest szansa, że ci młodzi wykształceni lekarze będą służyć naszym mieszkańcom swoim profesjonalizmem. Jest to też krok do uzyskania przez nasz szpital statusu szpitala klinicznego. Mam nadzieję, że te plany się ziszczą - mówił prezydent Jarosław Klimaszewski przed podpisaniem dokumentu.

Katowicka Wyższa Szkoła Techniczna od października br. utworzy w Beskidzkim Centrum Onkologii - Szpitalu Miejskim im. Jana Pawła II roku pięć katedr. Będą to: Katedra Chirurgii Onkologii Ogólnej, Katedra Onkologii i Hematoonkologii oraz Medycyny Paliatywnej, Katedra Diagnostyki Obrazowej i Medycyny Nuklearnej, Katedra Ginekologii Onkologicznej i Zakład Chorób Metabolicznych. Ich utworzenie umożliwi uczelni prowadzenie działalności naukowej, wybranych zajęć dydaktycznych i praktyk zawodowych zgodnie z przepisami ustawy o szkolnictwie wyższym, kształcenie doktorantów czy komercjalizację wyników działalności naukowej. W ramach współpracy przewidziane są również: wspólny udział w projektach badawczych i klinicznych, umożliwienie studentom i doktorantom uczelni uczestnictwo w zajęciach dydaktycznych, praktykach, kołach naukowych, a także organizowanych kursach, stażach czy szkoleniach. To też ogromna szansa dla kadry szpitala.

- Rozmowy na temat możliwości rozszerzenia oferty kształcenia lekarzy i pozostałego personelu w naszym szpitalu są prowadzone już od ponad roku. Dynamika, z jaką rozwija się uczelnia medyczna, z którą właśnie będziemy podpisywać list intencyjny, pozwala oceniać, że rokowania co do tego przedsięwzięcia są dobre. Szczególnie, że zainteresowanie kierunkami medycznymi jest coraz większe, a zespół uczelni rozbudowuje się w imponującym tempie. Dziękuję, że państwo przyjęli naszą ofertę. Liczymy też na to, że utworzenie studiów klinicznych pozwoli zagospodarować olbrzymi potencjał, który jest w naszym szpitalu. Przypomnę, że w tej chwili nasz szpital robi najwięcej operacji przewodu pokarmowego w województwie śląskim - mówił dyrektor BCO Lech Wędrychowicz.

- Bardzo się cieszymy jako uczelnia wyższa, że możemy zagościć w Bielsku-Białej. Rzeczywiście rozmowy z panem dyrektorem zaczęły się ponad rok temu. Wtedy była mowa o planach rozbudowy szpitala, widać, że to się wszystko materializuje. To świetnie prowadzona placówka ze świetnym sprzętem i dlatego chcemy gościć w Bielsku-Białej, chcemy wspomóc ten szpital młodą kadrą medyczną i stworzyć pięć katedr. Chcemy również wspólnie z państwem budować nasz ośrodek badawczo-rozwojowy, w którym moglibyśmy prowadzić badania naukowe. To są cele - prowadzenie nowoczesnych badań, wychowywanie kadry, pozwalanie na robienie doktoratów czy habilitacji. To jest również plan na kolejne lata, który pozwoli pozostawić w Bielsku-Białej ludzi - w przyszłości pracowników szpitala onkologicznego - mówił kanclerz i założyciel WST Arkadiusz Hołda.

Warto wspomnieć, że dziekanem Wydziału Nauk Medycznych Wyższej Szkoły Technicznej w Katowicach jest dr Grzegorz Religa, syn profesora Zbigniewa Religi. - To on pilnuje u nas jakości nauczania. I chcę państwa zapewnić, że nasza uczelnia właśnie na jakość nauczania kładzie największy nacisk. Lekarz to jest ten, który ma pomagać, często w najtrudniejszych chwilach, zwłaszcza w szpitalu onkologicznym - dodał A. Hołda.

- Wydział Nauk Medycznych przy Wyższej Szkole Technicznej w Katowicach powstał dwa lata temu. Zajęcia kliniczne rozpoczniemy od przyszłego roku akademickiego, czyli od 1 października. Stawiamy na jakość kształcenia i wiemy, że tę jakość Beskidzkie Centrum Onkologii nam zapewni - zakończył rektor uczelni Aleksander Ostenda.

mp / bielsko.info, źródło: UM Bielsko-Biała

Reklama - baner pod artykułem

Reklama - link rotacyjny

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.