bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Wiadomości

  • 30 czerwca 2020
  • wyświetleń: 1687

Odtrucie alkoholowe Kraków - jak bezpiecznie przerwać ciąg alkoholowy?

Artykuł sponsorowany:

Odtrucie alkoholowe to nie tylko kroplówka na kaca. Proces pozbywania się z organizmu toksyn skumulowanych w wyniku nadużywania alkoholu jest niezwykle skomplikowany. Nie wystarczy przestać pić, choć to pierwszy krok do skutecznej, ale nie zawsze  łatwej detoksykacji.

odtrucie alkoholowe Kraków


Alkohol, tuż obok papierosów, jest jedną z najpopularniejszych i najtańszych używek. Towarzyszy ludziom przy wielu okazjach, wprawiając w dobry nastrój i rozluźniając każdą, nawet najbardziej napięta, atmosferę. Ta substancja ma jednak także drugą stronę - ciemną. Niezwykle łatwo jest się od niej uzależnić. Złudne uczucie odprężenia i przyjemności, jakie daje człowiekowi spożywanie alkoholu, jest krótkotrwałe. Konsekwencją nadużywania alkoholu jest uzależnienie, czyli alkoholizm. Do jego pokonania konieczna jest terapia. Jednym z jej elementów jest odtrucie alkoholowe.

Przerwanie ciągu alkoholowegoAlkohol staje się dla osoby uzależnionej najlepszym przyjacielem. To jednak tylko pozory związane ze sposobem działania ludzkiego mózgu. Ponieważ alkohol jest substancją odurzającą, wywiera bezpośredni wpływ na funkcjonowanie układu nerwowego człowieka. W mózgu powstają reakcje, na podstawie których do krwiobiegu wydzielane są hormony szczęścia. Endorfiny, bo o nich tu mowa, wpływają na zmianę samopoczucia oraz postrzegania rzeczywistości. To one „odpowiedzialne” są za uczucie przyjemności, ukojenia i spokoju, które daje uzależnionemu alkohol. Wówczas pije, by czuć się dobrze, a czuje się dobrze, tylko wtedy, gdy pije. Aby przerwać to błędne koło, konieczne jest odtrucie alkoholowe.

Wrogiem alkoholika jest czas. Im dłużej trwa on w ciągu alkoholowym, tym trudniej jest mu ten stan rzeczy przerwać. Pogłębiający się alkoholizm wpływa na samopoczucie psychiczne i fizyczne alkoholika. Często powoduje występowanie chorób przewlekłych (zapalenie wątroby, marskość, cukrzyca, nadciśnienie tętnicze), może prowadzić do zaburzeń funkcjonowania narządów i układów. Ponadto wpływa na zdrowie psychiczne osoby uzależnionej. Nałogowcom grozi depresja, zaburzenia neurologiczne, omamy, urojenia, zaniki pamięci. Ponieważ alkoholizm jest poważną chorobą, wymaga wieloetapowego i kompleksowego leczenia. Szybka, bo niemal kilkunastogodzinna detoksykacja jest możliwa, ale w żadnym wypadku nie jest skuteczna. Kusi w ofertach znajdujących się w internecie. Nie warto jednak z nich korzystać. Terapia musi być rozłożona w czasie, by jej rezultaty były najbardziej widoczne i trwałe.

Odtrucie alkoholowe - etapyZwykle przywrócenie fizycznej i psychicznej równowagi pacjenta trwa około tygodnia. Jednak jest to dopiero pierwszy krok na jego drodze ku trzeźwości. Odtrucie alkoholowe powinien on zacząć od wzbudzenia w sobie wewnętrznej motywacji i przeświadczenia, że zerwanie z nałogiem jest dla niego dobre. Takie podejście pomaga alkoholikowi podjąć aktywną walkę z uzależnieniem. To, że decyduje on się na odtrucie, nie jest jednak równoznaczne z jego wyleczeniem. Detoks alkoholowy jest pierwszym z etapów terapii.

W pierwszej kolejności przyjmuje się pacjenta na oddział leczniczy. Znajduje się on w ośrodku leczenia uzależnień lub specjalistycznej placówce przygotowanej do tego celu. Niezwykle istotne jest, by przez cały czas trwania detoksu pozostawał on pod opieką specjalistów. Personel medyczny dba o to, by pacjent podczas detoksu nie spożywał alkoholu. Odstawienie substancji odurzającej powoduje wystąpienie szeregu nieprzyjemnych dolegliwości. Są to objawy Alkoholowego Zespołu Abstynencyjnego. Najczęściej alkoholicy skarżą się na: bóle głowy, rozdrażnienie, bóle mięśniowe, dolegliwości żołądkowe, zaburzenia wzroku równowagi, napady paniki, bezsenność. Wszystkie z nich można zniwelować lub całkowicie usunąć przy pomocy farmakoterapii. To wraz z uzupełnieniem elektrolitów kolejny etap odtrucia. Gdy w organizmie alkoholika nie ma już substancji toksycznej, można przystąpić do jego nawodnienia. Zaburzona gospodarka wodno-elektrolitowa wymaga przywrócenia równowagi. W tym celu specjaliści stosują kroplówki witaminowe, dobrane specjalnie do indywidualnych potrzeb pacjenta. Zawierają one głównie jony potasu, magnezu i sodu.

Odtrucie alkoholowe polega zatem na usunięciu z organizmu toksycznej substancji i niebezpiecznych produktów jej przemiany, uzupełnianiu elektrolitów pierwiastków i witamin, nawadnianiu organizmu i farmakoterapii. Leki i suplementy podaje się drogą dożylną, dla zachowania najlepszej jakości wchłaniania.

W domu czy w placówce medycznej?Ciało osoby uzależnionej od alkoholu podczas detoksu odczuwa biochemiczny głód. Stan ten związany jest z zaprzestaniem przyjmowania przez pacjenta substancji odurzającej. Cały organizm, wszystkie układy i narządy są uzależnione bowiem od jej działania i dotkliwie „odczuwają” jej brak. Opieka medyczna jest zatem niezbędna w celu monitorowania i podejmowania reakcji w odpowiedzi na określony stan pacjenta. Alkoholowy Zespół Abstynencyjny może powodować nie tylko nieprzyjemne, ale przede wszystkim groźne dla zdrowia i życia, objawy. Przeprowadzenie detoksu w domu będzie więc nie tylko nieskuteczne, ale i niebezpieczne.

Przed przystąpieniem do detoksu pacjenta poddaje się szczegółowemu wywiadowi i badaniom. Ocenie poddaje się ogólny stan zdrowia pacjenta, nie tylko fizyczny, ale i psychiczny. Następnie weryfikuje się stopień jego uzależnienia i długość trwania występujących dotychczas ciągów alkoholowych.
Bez względu na przyczynę decyzji o skorzystaniu z usługi odtrucia alkoholowego, jego przebieg powinien być dostosowany do potrzeb oraz możliwości pacjenta. Skorzystać z niego mogą osoby znajdujące się w nałogowym ciągu alkoholowym oraz te, u których zatrucie alkoholem wystąpiło jednorazowo, na skutek jego nadużycia.


Odtrucie alkoholowe KrakówDetoks alkoholowy może być koniecznością lub dobrowolnym, jednorazowym wyborem pacjenta. Bez względu na okoliczności, jakie towarzyszą decyzji, odtrucie alkoholowe jest skomplikowanym procesem, który nigdy nie wygląda tak samo w przypadku różnych pacjentów. Przerwanie ciągu alkoholowego i detoks dostępny jest w ofercie krakowskiego Centrum Medycznego Galmedic. Jego kadra charakteryzuje się wieloletnim doświadczeniem i empatią. Pomoc w wyjściu z nałogu jest alkoholikowi niezbędna. Samodzielnie nie ma on najczęściej wystarczającej motywacji i możliwości, by ostatecznie pożegnać się z uzależnieniem. Z pomocą specjalistów detoks jest skuteczny i bezpieczny.

Bezpieczne odtrucie alkoholowe w Krakowie, jest możliwe w specjalistycznym Centrum Medycznym Galmedic. Specjaliści tam pracujący dokładają wszelkich starań, by pacjent czuł się podczas detoksu jak najbardziej komfortowo. Ponieważ odtruwanie alkoholowe przeprowadzane jest przez wykwalifikowany personel, alkoholik zyskuje pewność, że jest w bezpiecznych rękach. Przywracanie równowagi metabolicznej przebiega zatem spokojnie i szybko. Co najważniejsze - przy odpowiednim wsparciu psychologicznym jest skuteczną metodą rozpoczynającą walkę z nałogiem.