Wiadomości

  • 23 czerwca 2020
  • wyświetleń: 2158

W Bielsku-Białej zostanie zorganizowana "wampiriada"

Krew jest bezcenna. Krwi nie da się w żaden sposób wyprodukować, ani zastąpić jakimkolwiek syntetykiem. Podarować ją może tylko drugi człowiek. Dlatego tak ważne jest, by ludzie dzielili się z innymi tym wyjątkowym lekiem. Służyć ma temu organizacja „wampiriady”.

akcja krwiodawstwa krew


Krwi w szpitalach zaczyna brakować zwłaszcza w okresie letnim, kiedy wzrasta wypadkowość, a i krwiodawcy wyjeżdżają na urlopy, a tym samym zmniejsza się ilość oddawanej krwi. Co gorsze, jak podkreślili przedstawiciele bielszczan z klubu „Wspólnie dla Bielska-Białej”, w naszym regionie Honorowych Dawców Krwi jest nadal zbyt mało. Dlatego zaapelowali o zorganizowanie w mieście tzw. wampiriady, czyli imprezy promującej regularne oddawanie krwi.

- Proponujemy ją w okresie jesiennym, gdyż co roku między 22 a 26 listopada obchodzone są w Polsce dni honorowych dawców krwi. W ramach wydarzenia mógłby się również odbyć uroczysty pochód krwiodawców ulicami miasta, wraz z możliwością oddania krwi w mobilnych punkach poboru - stwierdził Karol Markowski, przewodniczący klubu.

Jak dodał, poza samą możliwością oddania krwi na miejscu, ważne by było promowanie idei honorowego krwiodawstwa, „wskazując korzyści z takiej formy pomocy oraz wsłuchać się w głos i oczekiwania bielskich krwiodawców”, promując miasto jako miejsce im przyjazne.

Do propozycji przychylił się Adam Ruśniak, zastępca prezydenta Bielska-Białej, który zapowiedział, że przedstawi szczegóły dotyczące organizacji takiej akcji.

Bielsko-Biała od wielu lat wspiera dobrowolne i bezpłatne oddawania krwi, m.in. poprzez coroczny udział w organizacji obchodów Dni Honorowego Krwiodawstwa w naszym mieście, a także umożliwienie Honorowym Dawcom Krwi posiadającym tytuł „Honorowy Dawca Krwi-Zasłużony dla Zdrowia Narodu”, ustalonych na podstawie listy Rejonowej Rady Honorowych Dawców Krwi PCK w Bielsku -Białej, korzystania ze specjalnego, imiennego biletu rocznego w komunikacji miejskiej - dodał przedstawiciel ratusza.

Warto przypomnieć, że osobom, które oddają krew przysługuje także posiłek regeneracyjny, zwrot kosztów zarobku, ulga podatkowa, dzień wolny od pracy lub nauki w dniu oddania krwi. Krwiodawca po oddaniu co najmniej 5 litrów krwi (kobiety), 6 litrów (mężczyźni) lub odpowiadające tej objętości ilości innych składników krwi, może otrzymać legitymację i tytuł „Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi”.

Zasłużonemu Honorowemu Dawcy Krwi przysługuje m.in.: korzystanie poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej oraz bezpłatne zaopatrzenie w leki podstawowe i uzupełniające do wysokości urzędowych limitów cen oraz bezpłatne leki które ZHDK może stosować w związku z oddaniem krwi (lista leków ustalana jest przez Ministerstwo Zdrowia).

raz / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.