bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 12 czerwca 2020
  • wyświetleń: 2339

Straż miejska rozbuduje system monitoringu

W tym roku Straż Miejska w Bielsku-Białej przewiduje rozbudowę systemu monitoringu wizyjnego CCTV miasta o kolejne kamery. Ich montaż zaplanowano w pięciu lokalizacjach.

Więcej kamer będzie obserwować miasto
Więcej kamer będzie obserwować miasto · fot. UM Bielsko-Biała


Kamery pojawią się przy ulicy Mikołaja Reja w rejonie Szkoły Podstawowej nr 27 i placówek handlowych w budynku o numerze 18 - 1 kamera, przy ul. Prof. dr. Mieczysława Michałowicza na wysokości skrzyżowania z ul. Aleksandrowicką - 1 kamera, na placu Adama Mickiewicza w rejonie Klubu Miasto - 1 kamera, na terenie Zielonego Zakątka przy ul Sterniczej - 2 kamery, na placu Ratuszowym - 1 kamera. Stworzony zostanie także przenośny punkt monitoringu umożliwiający czasową obserwację miejsc, łatwy w montażu i demontażu, wyposażony w samonośną podstawę, zasilany akumulatorowo oraz zapewniający bezprzewodową komunikację z centrum monitoringu.

- W lutym tego roku podpisaliśmy umowę na opracowanie dokumentacji projektowej, której odbiór nastąpi do lipca. Kolejnym etapem będzie rozpisanie przetargu na zabudowę kamer w wybranych lokalizacjach. Zakończenie inwestycji powinno nastąpić do końca roku - informuje zastępca komendanta Straży Miejskiej w Bielsku-Białej Krystian Kowalczyk.

Aktualnie Straż Miejska obsługuje 106 kamer monitoringu miasta oraz 19 systemu ITS - Systemu Zarządzania Ruchem.

Na terenie Bielska-Białej monitoring wizyjny działa od października 2001 roku. Pierwsza z kamer zainstalowana została na skrzyżowaniu ulic Zamkowej i 3 Maja z ciągiem ulic Stojałowskiego i Wzgórze.
Jak przekonują pracownicy Straży Miejskiej, system monitoringu wykorzystywany jest w celu całodobowego zabezpieczenia prewencyjnego obserwowanego rejonu miasta oraz natychmiastowego kierowania w rejon zagrożony patroli straży lub innych służb - w zależności od rodzaju zagrożeń. Ponadto służy do przeszukiwania terenu - zapobiegania skutkom zdarzeń losowych czy zaśnięcia w niskich temperaturach, pomocy bezdomnym, udzielania wsparcia podejmującym zadania służbowe patrolom (konwoje, interwencje, akcje ratownicze).

Możliwość rejestrowania zdarzeń pozwala natomiast na ujęcie sprawców czynów na podstawie zapisu monitoringu. Za pośrednictwem monitoringu zbierany jest także materiał dowodowy nie tylko dla Straży Miejskiej, ale również dla policji, prokuratury czy sądu.

Monitoring pozwala przede wszystkim szybko zareagować i przemieścić patrole w rejony występujących zagrożeń, co pozwala przeciwdziałać czynom karalnym i zatrzymywać sprawców tych czynów. W przypadku interwencji, których - z uwagi na dyslokację patroli lub ich zaangażowanie w inne zadania - nie mogą podjąć strażnicy miejscy, informacja o ujawnionych zdarzeniach przekazywana jest policji. Istotnym elementem wpływającym na efektywność systemu jest możliwość bezpośredniego kontaktu telefonicznego mieszkańców ze stanowiskiem monitoringu poprzez linię telefonu alarmowego nr 986.

mp / bielsko.info, źródło: UM Bielsko-Biała

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.