bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 14 czerwca 2020
  • wyświetleń: 3989

Bogdan Smoleń nie będzie miał w Bielsku-Białej pomnika

Niebawem w Poznaniu odsłonięty zostanie pomnik znanego kabareciarza Bogdana Smolenia. Tymczasem w mieście, w którym się urodził, a więc w Bielsku-Białej, taki się nie pojawi. Bielscy samorządowcy mają inny pomysł na uhonorowanie artysty.

smoleń, tey bohdan kabaret


Bogdan Smoleń, znany artysta, aktor i kabareciarz, występujący m.in. w popularnym w czasach PRL kabarecie "Tey", urodził się w 1947 roku w Bielsku-Białej. Tutaj też ukończył I Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika, by następnie wyjechać na studia do Krakowa. Następnie przeniósł się do Poznania, gdzie zmarł w 2016 roku.

Aby uhonorować sławnego bielszczanina, powstała inicjatywa Stowarzyszenia Patriotycznego im. Jana Olszewskiego dotycząca postawienia pomnika Bogdana Smolenia. Jednak większość miejscowych radnych nie wyraziła na to zgody.

- Pan Bogdan Smoleń urodził się w Bielsku-Białej i tyle było jego związku z miastem. Natomiast całe swoje życie artystyczne spędził w Poznaniu - argumentowała Dorota Piegzik-Izydorczyk, radna Rady Miejskiej Bielsko-Biała.

- Nie podważając dorobku artystycznego Bogdana Smolenia, trzeba się zastanowić, czy oprócz tego, że urodził się w Bielsku-Białej, coś znaczącego dla naszego miasta zrobił? Być może o czymś nie wiemy i tu jesteśmy otwarci na uzasadnienie - wtórowała radna Małgorzata Zarębska.

Wynik głosowania nie oznacza to, że postać Bogdana Smolenia ostatecznie nie zostanie w mieście uwieczniona. Jak dowiadujemy się w magistracie, trwają prace nad koncepcją o roboczej nazwie "Bielska Aleja Sław". Przewiduje ona stworzenie alei wraz z elementami małej architektury. Jednocześnie zostanie ogłoszony konkurs dla mieszkańców, aby wyłonić znanych i sławnych bielszczan, którzy będą na niej uhonorowani.

Pojawił się też pomysł, by tablicę pamiątkową wspominającą Bogdana Smolenia zamontować na murach Liceum im. Kopernika.

raz / bielsko.info

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.