bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 1 czerwca 2020
  • wyświetleń: 4958

Linia kolejowa Skoczów - Bielsko-Biała bez rewitalizacji

Polski rząd ogłosił Program Kolej Plus, który ma spowodować rozbudowanie i modernizację linii kolejowych w kraju. Niestety, epidemia koronawirusa skutecznie pokrzyżowała te plany na Podbeskidziu.

Reklama

Do władz województwa śląskiego trafiła prośba o podjęcie starań o modernizację linii kolejowej z Bielska-Białej do Skoczowa.

- Trwa realizacja bardzo pożądanej modernizacji linii kolejowej od Bronowa do Wisły Głębce, jak również odcinka Cieszyn-Skoczów. Planowany jest również kompleksowy projekt rozwiązań komunikacyjnych w kraju pod nazwą Centralny Port Komunikacyjny. W celu skutecznego wykorzystania tych projektów w południowym subregionie naszego województwa niezbędna jest modernizacja linii kolejowej nr 190 na odcinku od Skoczowa do Bielska-Białej - stwierdził Andrzej Molin, radny sejmiku wojewódzkiego.

Jak dodał, rządowy program Kolej Plus, którego celem jest przywrócenie ponownego eksploatowania infrastruktury kolejowej na terenach aktualnie nieczynnych, daje możliwość realizacji tej modernizacji.

- Dlatego też ponawiam swoją prośbę ze stycznia i apeluję do zarządu województwa o podjęcie działań zmierzających do realizacji tego ważnego zadania, które w bardzo skuteczny sposób wiąże projekty i zbuduje niezwykle sprawną i nowoczesną sieć połączeń kolejowych w południowym subregionie oraz niezwykle usprawni szybkie połączenia z resztą Polski - podkreślił przedstawiciel regionu w sejmiku śląskim.

Władze województwa jednak nie podejmą starań o rewitalizację wspomnianej linii kolejowej. Chodzi m.in. o brak środków w wysokości 15 procent na wkład własny samorządu do takiej inwestycji.

- Panujący stan epidemii oraz związane z tym pojawienie się wielu niewiadomych dotyczących kierunku, w którym rozwinie się sytuacja, nie pozwala na składanie deklaracji, co do przyszłego finansowania inwestycji w zakresie infrastruktury kolejowej - poinformował Jakub Chełstowski, marszałek województwa śląskiego. - Główną przyczyną takiego stanu rzeczy jest niepewność co do wysokości zasadniczego źródła przychodów finansowych województwa, uzyskanych z udziału w podatku dochodowym od osób fizycznych i prawnych. Nie mając zabezpieczonych wymaganych środków finansowych, zaciąganie zobowiązań na rzecz nowych zadań jest działaniem nieodpowiedzialnym.

Dlatego właśnie władze województwa śląskiego nie podejmą starań o włączenie linii kolejowej nr 190 do Programu Kolej Plus.

raz / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.