Wiadomości
- 27 maja 2020
- wyświetleń: 1489
Przydomowa oczyszczalnia ścieków
Materiał partnera:
Pewnie każdy z nas zastanawiał się, w jaki sposób obniżyć koszty w swoim domu. A może jesteście w trakcie budowy i pojawia się problem z przyłączeniem kanalizacji. Najlepszym rozwiązaniem na powyższe kwestie jest zamontowanie przydomowej oczyszczalni ścieków, która odznacza się wbrew pozorom nie wielkimi nakładami pieniężnymi i dodatkowo niweluje nieprzyjemny zapach. Jednakże decydując się na taki system, trzeba pamiętać, że nie każdy typ będzie odpowiadał naszym potrzebom i możliwościom.
Przydomowa oczyszczalnia ścieków
Pewnie każdy z nas zastanawiał się, w jaki sposób obniżyć koszty w swoim domu. A może jesteście w trakcie budowy i pojawia się problem z przyłączeniem kanalizacji. Najlepszym rozwiązaniem na powyższe kwestie jest zamontowanie przydomowej oczyszczalni ścieków, która odznacza się wbrew pozorom nie wielkimi nakładami pieniężnymi i dodatkowo niweluje nieprzyjemny zapach. Jednakże decydując się na taki system, trzeba pamiętać, że nie każdy typ będzie odpowiadał naszym potrzebom i możliwościom.
Zasada działania
Działanie przydomowej oczyszczalni ścieków opiera się na naturalnych procesach biologicznych, w trakcie których złożone związki organiczne ulegają rozkładowi do prostych związków mineralnych, optymalnych dla środowiska przyrodniczego. Oczyszczone ścieki nie nadają się do spożycia przez ludzi. Po oczyszczeniu przedostają się do gruntu lub są odprowadzane do zbiorników wodnych, takich jak rów melioracyjny czy rzeka. Podstawowym elementem znajdującym się w oczyszczalni są mikroorganizmy, które rozkładając związki organiczne zawarte w ściekach uzyskują energię do działania. Mikroorganizmy z reguły wprowadzane są bezpośrednio do zbiornika przy pomocy specjalnych biopreparatów, w zależności od technologii co kilka miesięcy lub raz w roku. Jeżeli oczyszczalnia nie generuje brzydkiego zapachu oznacza to, że działa prawidłowo. Gdy dochodzi do takiej sytuacji, jest to znak, że coś się dzieje i należy podjąć działania, takie jak na przykład powiększenie oczyszczalni, częstsze wprowadzanie szczepów do zbiornika bądź nawet zmiana technologii na inną.
Ogólna konstrukcja oczyszczalni
Na rynku istnieje wiele różnych rodzajów oczyszczalni ścieków, które różnią się między sobą budową, ceną czy też technologią. W zależności od zastosowanej technologii stopień oczyszczania w danym typie oczyszczalni może się różnić. Niemniej każdy system dąży do jednego, a mianowicie do rozkładu substancji zawartych w ściekach, które będą bezpieczne dla środowiska i będą mogły zostać ponownie tam wprowadzone. Ogólnie rzecz biorąc, działanie przydomowych oczyszczalni ścieków opiera się na dwóch etapach, w których przeprowadzane są procesy oczyszczalnia. Etap pierwszy następuje w osadniku wstępnym, gdzie następuje mechaniczne oczyszczanie ścieków, a następnie przechodzi w etap drugi, czyli oczyszczanie właściwe, które podlega procesom zależnym od zastosowanej technologii. Po przeprowadzeniu wszystkich procesów oczyszczone ścieki trafiają do kanału melioracyjnego, rzeki lub gruntu. Przy niektórych oczyszczalniach, które wykorzystują złoże biologiczne lub aktywny osad, opcjonalnie montuje się osadniki wtórne mające na celu zatrzymanie zawiesiny, resztek organizmów i błon biologicznych wytworzonych przez bakterie. Zatrzymywane substancje wprowadza się z powrotem do osadnika wtórnego, dzięki czemu zostaje poprawiona efektywność całego procesu.
Osadnik wstępny
Osadnik wstępny nazywany także osadnikiem gnilnym, jest istotnym elementem przydomowej oczyszczalni ścieków. To w tym miejscu w pierwszej kolejności dostają się ścieki. Jest to duży zbiornik, w środku którego następują procesy rozkładu przez bakterie beztlenowe. Osad, który gromadzi się na dnie zbiornika pochodzi z ciał stałych znajdujących się w ściekach. Substancje lżejsze niż woda, takie jak tłuszcze i gazy, tworzą gęsty kożuch na powierzchni zbiornika. W następnej kolejności dochodzi do beztlenowego rozkłady ścieków z osadu i kożucha, gdzie związki nierozpuszczalne w wodzie zostają przekształcone w formy rozpuszczalne i przenikają do kolejnego etapu oczyszczania. Pozostała część, która nie została rozłożona pozostaje na dnie w formie osadu. Przy udziale pierwszego etapu, jakim jest oczyszczanie w osadniku wstępnym, ilość substancji zawartych w ściekach zmniejsza się od 40 do 50 procent wartości wyjściowej.
Drenaż rozsączający
W drenażu rozsączającym następuje proces rozsączania ścieków z osadnika wstępnego do gruntu. Konstrukcja takiego drenażu składa się z perforowanych rur będących systemem podziemnych drenów, który filtruje substancje obecne w ściekach do gruntu. System działania opiera się na przesiąkaniu przez dreny do porowatego gruntu przy wykorzystaniu właściwych procesów chemicznych, fizycznych lub biologicznych. Zawiesina jest dobrze natleniona dzięki rozprzestrzenianiu ścieków w przestrzeni. W ten sposób ścieki komunalne mogą być rozkładane nawet do 5 procent wartości wprowadzonej. Taki system oczyszczalni jest o wiele tańszy w porównaniu z innymi rozwiązaniami, jednak potrzebuje dużo miejsca między poszczególnymi elementami. Zależne jest to również od warunków glebowych, takich jak niski poziom wód gruntowych (poniżej 1,5 m) i dobrze przepuszczalnej gleby.
Osad czynny
System wykorzystujący osad czynny znajduje się w specjalnym bioreaktorze. Skład osadu czynnego tworzą kłaczkowate drobiny zawieszone w roztworze. Początkowa zasada działania odbywa się tak samo jak przy pozostałych oczyszczalniach, czyli ścieki trafiają do osadnika gnilnego, gdzie są wstępnie oczyszczane. Natomiast kolejny etap odbywa się w komorze bioreaktora, w której ścieki oczyszczane są przez bakterie tlenowe i inne mikroorganizmy. W bioreaktorze znajduję się specjalny system napowietrzający mający na celu zapewnienie dobrego kontaktu między mikroorganizmami tworzącymi osad czynny a substancjami organicznymi i dodatkowo zapewniający dużą ilość tlenu,. System napowietrzający miesza wszystkie zawarte w nim substancje. W trakcie rozkładu zanieczyszczeń, mikroorganizmy się rozrastają i tworzą większe kłaczki, które z po pewnym czasie opadają na dno zbiornika, gdzie tworzą osad odprowadzany do osadnika wstępnego. Oczyszczone ścieki wyprowadzane są z bioreaktora, aby następnie trafić do wód powierzchniowych lub gruntu. Decydując się na taki typ oczyszczalni należy mieć około 6m2 wolnej powierzchni na działce. Zdarza się, że przydomowa oczyszczalnia ścieków z bioreaktorem może posiadać dwie komory. Wówczas jedna komora spełnia rolę osadnika gnilnego z rozkładem beztlenowym, natomiast druga przeprowadza procesy tlenowe w zbiorniku z osadem czynnym.
Złoże biologiczne
Innym typem oczyszczalni ścieków jest przydomowa oczyszczalnia z złożem biologicznym. Zawiera specjalne błony biologiczne wytworzone przez organizmy, które rozwijają się na drobnym materiale filtracyjnym. Materiał ten mogą stanowić skały wulkaniczne, tłuczenia, kamienie, żwir bądź specjalnie stworzone materiały sztuczne, które w jednym czasie będą filtrowały ścieki i rozwiały błonę biologiczną. Przejrzysta ciesz pochodząca z osadnika gnilnego posiada system zraszający rozprowadzany na całości złoża, podczas którego dochodzi do usunięcia 95 procent zanieczyszczeń. Podczas przepływu przez złoże dochodzi do spotkania z błoną biologiczną. Wówczas mikroorganizmy rozpoczynają swoją pracę i pochłaniają substancje zawarte w ściekach. Wszystkie zachodzące procesy stanowią oddzielny plan i są odizolowane od otoczenia. Stąd ten rodzaj oczyszczalni wymaga niezależnych warunków na danej działce. Po oczyszczeniu powstała woda wprowadzana jest do gruntu lub do rowu melioracyjnego.
Filtr gruntowo-korzeniowy
Przydomowe oczyszczalnie ścieków, które w swoim zastosowaniu wykorzystują rośliny o wiele bardziej zapewniają stopień oczyszczenia wód. W ten sposób oczyszczoną wodę można spokojnie wykorzystać w ogrodzie. Jednak w dalszym ciągnie nie nadaje się do spożycia. System zawierający filtr gruntowo-korzeniowy polega na wprowadzeniu klarownej cieczy z osadnika gnilnego na uzdatniona glebę, wydzieloną na działce, na której posadzono rośliny typowo wodne lub z terenów podmokłych. Najczęściej stosuje się filtry gruntowo-roślinne z wykorzystaniem trzciny. Pierwszym krokiem, jaki należy wykonać jest wykopanie gleby i oddzielenie jej od reszty działki poprzez wyłożenie wykopu nieprzepuszczalną folią. Następnie zakrycie dołu wykopana ziemia i można rozpocząć nasadzanie roślin. Zasadzone korzenie roślin zapewniają odpowiednie natlenienie gleby, dzięki temu mikroorganizmy znajdujące się w glebie mogą przeprowadzać procesy pochłaniania substancji na całej objętości złoża. Ważny jest proces rozkładu substancji ze ścieków przez bakterie tlenowe. Zastosowanie tego typu technologii wymaga bardzo dużo miejsca. Szacuje się, że potrzeba od 5 do 15 m2 złoża na jednego domownika. Również należy pamiętać, że przez pierwsze lata potrzeba dużo nakładów pracy przy sadzeniu i dbaniu o rośliny. Jednakże porównując z innymi przydomowymi oczyszczalniami, ten rodzaj bardzo łatwo rozbudować, gdzie wymagany będzie bardziej nakład pracy niż nakład finansowy.
Fitoreaktor
Fitoreaktory zajmują 9 m2 bez osadnika wstępnego, czyli mniej miejsca w porównaniu do filtra gruntowo-korzeniowego. Ścieki z osadnika gnilnego wnikają do kanału cyrkulacyjnego znajdującego się pod złożem roślinnym. Do przepływu wody w kanale oraz do napowietrzania ścieków potrzebne jest zastosowanie pompy. Ulatniające się gazy z kanału powodują ruch drobinek zawiesin ku górze, w którym jest wielofunkcyjne złoże roślinne. Mikroorganizmy żywią się tymi cząsteczkami wraz z pęcherzykami gazów. Dodatkowo w wodzie żyją bezkręgowce wodne, które pozbywają się nadmiaru mikroorganizmów z powierzchni poprzez ich zjedzenie, co jest plusem z uwagi na tworzący się nadmiar osadu. Z kolei ciągły przepływ wody powoduje, że ścieki nie zamarzają zimą. Jakość oczyszczania w niewielkim stopniu będzie się różniła w zależności od dostarczanych ścieków. Oczyszczone ścieki w fitoreaktorze, jak i przy zastosowaniu filtra gruntowo-korzeniowego można bezpośrednio odprowadzać do stawu, rzeki czy podlewać nimi ogród.
Jeśli ktoś potrzebuje oczyszczalnie ścieków, polecam:
INFORMACJE KONTAKTOWE
BIURO:
ul. Malwowa 3
62-200 Gniezno
tel. 602 37 88 00
E-mail: biuro@primeko.pl
NIP: 784-188-90-85
ODDZIAŁ POZNAŃ:
ul. Jugosłowiańska 52b/6
61-157 Poznań
tel. 531 80 88 60
E-mail: pawel@primeko.pl
http://www.: http://primeko.pl/kontakt