Wiadomości
- 14 maja 2020
- wyświetleń: 1545
Kredyt na innowacje technologiczne szansą na rozwój firmy
Materiał partnera:
Chęć podnoszenia wartości przedsiębiorstwa wymaga ciągłego śledzenia trendów technologicznych obecnych na rynku i wdrażania nowości. Zarządzając firmą, jesteś świadomy, że wprowadzanie nowych produktów i procesów jest kluczowym czynnikiem przyczyniającym się do rozwoju i budowania przewagi nad konkurencją. Przedstawiciele instytucji i organów UE przykładają równie wysoką wagę do zwiększania innowacyjności gospodarki europejskiej.
Przedsiębiorcy prowadzący biznes w sektorze mikro-, małych i średnich firm mogą składać wnioski o kredyt, który może zostać częściowo spłacony z premii udzielanej przez Bank Gospodarstwa Krajowego w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020. Projekt jest finansowany z Funduszy Europejskich, a jego celem jest rozwój polskich przedsiębiorstw. Dowiedz się, w jaki sposób wnioskować o przyznanie finansowania na innowację technologiczną.
Na czym polega ta oferta?
Bank ma w swojej ofercie wiele rozwiązań w zakresie finansowania inwestycyjnego, a jedną z opcji uzyskania środków na rozwój firmy jest kredyt technologiczny. Produkt jest dopasowany do specyfiki podejmowanych inwestycji - możliwy jest wybór dogodnej formy jego uruchomienia oraz elastycznego harmonogramu spłat. Wnioskując o kredyt na innowacje, otrzymasz środki na korzystnych warunkach, pozwalające na wdrożenie nowej technologii w Twojej firmie. Dodatkowo biorąc udział w programie prowadzonym przez BGK, możesz zyskać dotację na spłatę tego zobowiązania w wysokości do 6 mln złotych.
Jakie kroki należy podjąć, by otrzymać kredyt i premię?
Droga do zrealizowania inwestycji ma swój początek podczas analizy aktualnej sytuacji przedsiębiorstwa i jego otoczenia oraz określenia kierunku zmian.
- Opracowanie technologii
Jeśli firma nie dysponuje własnym działem badawczo-rozwojowym, istnieje alternatywa w postaci współpracy z podmiotami zajmującymi się prowadzeniem zewnętrznych badań, których celem jest kreowanie nowych technologii. Wysoki poziom innowacyjności planowanej inwestycji zwiększy szansę otrzymania kredytu. Produkowane w jej wyniku towary lub udzielane usługi muszą być znacząco ulepszone w stosunku do aktualnie obecnych na rynku krajowym.
- Uzyskanie promesy kredytowej
Przedsiębiorstwa mające zdolność kredytową, dążące do realizacji ustalonych potrzeb inwestycyjnych, mogą wnioskować o środki finansowane, których otrzymanie pozwoli na wdrożenie zmian. W zależności od sytuacji swojej firmy i rodzaju planowanej inwestycji możesz wynegocjować dogodne warunki, a następnie uzyskać promesę kredytu technologicznego lub zawrzeć warunkową umowę.
- Wniosek o dofinansowanie na częściową spłatę zobowiązania
Po zrealizowaniu pierwszego i drugiego etapu nadchodzi czas na złożenie wniosku o przyznanie premii technologicznej do BGK. Proces przebiega elektronicznie, ważne, aby pamiętać o załączeniu promesy uzyskanej wcześniej w banku. Aplikacja będzie oceniana przez zewnętrznych ekspertów branżowych pod względem formalnym i merytorycznym. Kluczowa jest wysoka ocena planowanej innowacji technologicznej. Realizację inwestycji można rozpocząć najwcześniej następnego dnia po złożeniu wniosku.
- Uruchomienie kredytu technologicznego oraz wypłata dotacji
Po pozytywnej weryfikacji wniosku BGK zobowiązany jest do dostarczenia promesy premii technologicznej, na podstawie której możesz zawrzeć umowę kredytową w banku i otrzymać środki na częściową spłatę zobowiązania. Po spełnieniu tej formalności kolejnym etapem jest podpisanie kontraktu o dofinansowanie inwestycji z BGK. Premia zostanie wypłacona w całości po zakończeniu inwestycji. Jeśli zależy Ci na otrzymaniu pieniędzy w transzach, musisz wypełnić odpowiednie wnioski o płatność pośrednią.
Dofinansowanie zawsze trafia na rachunek bankowy przeznaczony do spłaty zobowiązania, a kapitał zostaje pomniejszony o całą kwotę dotacji. Jeśli wniosek o premię nie zostanie zaakceptowany, wciąż masz szansę na uzyskanie kredytu na innowacje technologiczne.
Co zyska Twoja firma?
Przedsiębiorstwa, które chcą wprowadzać innowacje technologiczne, umożliwiające zajęcie oczekiwanej, konkurencyjnej pozycji, bardzo często mierzą się z problemem pozyskania niezbędnych nakładów. Kapitałochłonność inwestycji zazwyczaj staje na drodze wdrażania nowych procesów i technologii. Kredyt na innowacje technologiczne jest szansą pokonania tych trudności. Wnioskując o jego przyznanie, firma może zyskać dofinansowanie na zakup środków trwałych, koszty ich montażu i uruchomienia, kupno materiałów budowlanych, usługi doradcze, czy otrzymanie niezbędnych licencji i patentów. Nie pozwól, by Twój pomysł trafił do szuflady, teraz jest czas na podjęcie decyzji, która całkowicie może zmienić sytuację Twojej firmy.