bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Wiadomości

  • 22 kwietnia 2020
  • wyświetleń: 2062

Jak ubiegać się o wizę do USA?

Materiał partnera:

Włączenie Polski do Programu ruchu bezwizowego nie oznacza, że wizy do USA zostały całkowicie zniesione. W niektórych przypadkach musisz mieć ten dokument, aby legalnie przebywać na terenie Stanów Zjednoczonych. Dotyczy to między innymi podróży turystycznych i biznesowych trwających dłużej niż 90 dni, a także wyjazdów np. w celach edukacyjnych. Jak aplikować o wizę?

Jak ubiegać się o wizę do USA?
fot. Unsplash.com


Program ruchu bezwizowego do USADo listopada 2019 r. każdy kto chciał wyjechać do USA musiał posiadać wizę. Od momentu przyłączenia Polski do Programu ruchu bezwizowego (Visa Waiver Program) nasi rodacy mogą podróżować do Stanów bez posiadania tego dokumentu. Wystarczy posiadanie aktualnego paszportu oraz zatwierdzona rejestracja podróży w systemie ESTA. Wyjazd ten jednak:

  • musi odbywać się w celach turystycznych lub służbowych,
  • nie może trwać dłużej niż 90 dni.


W każdym innym przypadku wiza jest konieczna.

Proces ubiegania się o wizę do Stanów ZjednoczonychW pierwszej kolejności określ, jaki rodzaj wizy odpowiada celowi Twojej podróży do Stanów Zjednoczonych - czy chcesz tam podjąć pracę, naukę, chcesz spędzić tam wakacje, a może po prostu odwiedzić długo nie widzianą rodzinę? Jedną z najbardziej popularnych wiz, o którą ubiegają się Polacy, jest wiza turystyczna i to właśnie jej pozyskaniu dedykujemy niniejszy artykuł.

Krok 1 - Przygotowanie do złożenia wniosku o wizęPrzygotowując się do wypełnienia formularza wizowego DS-160 sprawdź, czy twój paszport jest ważny co najmniej 6 miesięcy dłużej niż planowany pobyt w USA. Kolejnym niezbędnym elementem - rygorystycznie weryfikowanym przez amerykańską administrację - jest zdjęcie. Wykonaj je w wersji elektronicznej (rozdzielczość 600x600 lub maksymalnie 1200x1200 pikseli) oraz w formie tradycyjnej odbitki (w rozmiarze 5x5 cm). Poprawność fotografii zweryfikujesz podczas wypełniania wniosku, korzystając z opcji Test Photo.

Krok 2 - Złożenie wniosku wizowego przez InternetWszystkie formalności wizowe - oprócz rozmowy z konsulem - załatwiane są elektronicznie. Na stronie amerykańskiego Departamentu Stanu znajdziesz wniosek, który należy wypełnić w języku angielskim. Na tym etapie niezbędne jest wskazanie placówki, w której będziesz ubiegać się o wizę. Może to być Ambasada USA w Warszawie lub Konsulat Generalny USA w Krakowie. Wybierając urząd, otrzymasz „Application ID”, który koniecznie zapisz lub wydrukuj - umożliwi ci wznowienie uzupełniania wniosku, jeśli przerwiesz tę operację. Na wypełnienie aplikacji zarezerwuj sobie około dwóch godzin. Nie zapomnij wydrukować wygenerowanego potwierdzenia złożenia wniosku, które będzie ci potrzebne podczas rozmowy z konsulem.

Krok 3 - Wniesienie opłaty wizowej i umówienie spotkania z konsulem USAW kolejnym etapie masz obowiązek wnieść opłatę. W przypadku wizy turystycznej jej wysokość to 160 USD. Opłata niestety nie jest zwracana jeśli aplikacja wizowa zostanie rozpatrzona negatywnie. Aby uiścić opłatę, stwórz konto w internetowym systemie wyznaczania spotkań z konsulem. W jednej z końcowych zakładek zostaniesz przeniesiony na platformę do elektronicznych płatności. Koniecznie zapisz numer potwierdzenia płatności lub numer referencyjny CGI. Dane te wykorzystasz umawiając rozmowę z konsulem, która odbędzie się w wybranej na początku placówce. W systemie wyznaczania spotkań otrzymasz dostęp do grafiku ambasady lub konsulatu. Wybierz i zarezerwuj dogodny dla siebie termin, w którym stawisz się na rozmowę.

Krok 4 - Rozmowa z konsulem USARozmowa z konsulem może odbyć się w języku polskim lub angielskim. Podczas spotkania zostaniesz poproszony o podanie podstawowych danych dotyczących planowanego wyjazdu, jego długości i miejsc, które chcesz odwiedzić. Konsul zapyta też o twoją sytuację rodzinną i zawodową. Po naprawdę krótkiej rozmowie od razu poznasz decyzję. W przypadku pozytywnego rozpatrzenia twojej aplikacji paszport pozostanie w placówce, a po umieszczeniu w nim wizy, zostanie do ciebie odesłany lub samodzielnie odbierzesz go z jednego z punktów odbioru dokumentów. Więcej na temat rozmowy z konsulem znajdziesz na stronie https://wizaonline.org/blog/wiza-do-usa-krok-po-kroku/.

Jeśli wybierasz się do USA na dłużej niż 90 dni lub chcesz podjąć tam naukę - nadal musisz uzyskać amerykańską wizę. Warto więc zadbać o to, aby wcześniej złożyć wniosek aplikacyjny i odpowiednio przygotować się do rozmowy z konsulem, co często zajmuje nawet kilka tygodni. Pamiętaj jednak, że w okresie pandemii koronawirusa wydawanie wiz do USA, jak i podróże z Europy do USA zostały wstrzymane do odwołania.