bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 15 kwietnia 2020
  • wyświetleń: 3570

Bielscy uczniowie przygotowali reklamę społeczną o transplantacji

Uczniowie Technikum nr 1 w Bielskiej Szkole Przemysłowej postanowili przekonać mieszkańców śląska do idei transplantacji. W tym celu realizują projekt społeczny „Ostatni Dar”.- Zdecydowaliśmy się podjąć ten temat, bo jest on ważny, ale naszym zdaniem pomijany i nie przebija się do społecznej świadomości tak bardzo jak na przykład kwestie związane z ekologią i ochroną środowiska. Moment śmierci bliskiej osoby zawsze jest dla rodziny niezwykle traumatyczny. W tym najtrudniejszym i najbardziej bolesnym momencie trzeba nieraz podjąć szybką decyzję. Pragniemy, by pobranie organów do przeszczepu przestało budzić lęk i grozę, a kojarzyło się z życiem, miłością i najcenniejszym darem zmarłego. Niech ten trudny moment uwolni rodziny od wyrzutów sumienia, a wleje w nich otuchę, że nawet ze śmierci może wypłynąć dobro - powiedzieli nam uczniowie Bielskiej Szkoły Przemysłowej.

- Projekt ruszył na początku stycznia. W czasie ferii odwiedziliśmy z kamerą kilka miast w województwie śląskim, by poznać opinię ich mieszkańców na temat pośmiertnego dawstwa narządów. Przeprowadziliśmy wywiad z ks. Piotrem Sadkiewiczem, który jest znany z propagowania idei transplantacji, krwiodawstwa i dawstwa szpiku. Duchowny tłumaczył, że dzielenie się swoim zdrowiem i życiem jest pięknym sposobem realizacji przykazania miłości. „Zmartwychwstanie nie jest Zmartwychwstaniem narządowym, a duchowym” - mówił - zwracają uwagę uczniowie BSP.

Historią swego życia podzieliła się z uczniami biorczyni serca, absolwentka szkoły - pani Jadwiga Noga.
- Chcieliśmy spotkać się z większą liczbą biorców, niestety aktualna sytuacja na świecie uniemożliwiła nam to - podkreślają autorzy reklamy.

- W końcu stworzyliśmy reklamę społeczną, w której przekonujemy do pozytywnego patrzenia na transplantację oraz wypełnienia i noszenia przy sobie oświadczenia woli (takie zaprojektowane przez nas oświadczenia chcemy rozdawać na ulicach miast, gdy będzie już taka możliwość). Zdjęcia do filmu wykonał Kamil Lorek z 4 TG w murach naszej szkoły - tym samym nawiązaliśmy do historii tego budynku, w którym mieścił się szpital wojskowy za czasów II wojny światowej. W reklamie zagrali uczniowie Małgorzata Gaik, Dominik Parma i Szymon Targosz z 4 AO, Igor Żukowski z 3 AN. Młode projektantki mody z klasy 3 TM Zuzanna Krzyżewska oraz Jagoda Duszyk dodatkowo uszyły pluszowe organy, dzięki którym swój przekaz możemy kierować do wszystkich osób, bez względu na wiek - podkreślili uczniowie z Technikum nr 1.

Akcja znalazła uznanie wśród wielu instytucji. Patronat honorowy nad projektem objęli Marszałek Województwa Śląskiego, Nuncjusz Apostolski w Polsce, Prymas Polski, Prezydent Miasta Bielska-Białej, Katowic, Chorzowa, Częstochowy, Wodzisławia Śląskiego, Sosnowca oraz Żor, Burmistrz Miasta Skoczowa, Cieszyna, Żywca oraz Pszczyny, Starosta Cieszyński, Starosta Bielski, Biskup Diecezji Bielsko-Żywieckiej oraz Biskup Diecezji Cieszyńskiej. Projekt bierze udział w praktycznej olimpiadzie „Zwolnieni z Teorii”.

mp / bielsko.info, źródło: Bielska Szkoła Przemysłowa

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.