bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Wiadomości

  • 24 marca 2020
  • wyświetleń: 1327

Ile kosztuje oprogramowanie dla firm i o czym warto pamiętać?

Materiał partnera:

Założenie firmy to obecnie dość prosta sprawa. Formalności zajmują niewiele czasu, efektem czego cały proces można sfinalizować naprawdę szybko. Warto jednak wiedzieć o tym, że przedsiębiorcę czeka jeszcze szereg ważnych decyzji, w tym konieczność zakupu odpowiedniego oprogramowania.

Ile kosztuje oprogramowanie dla firm i o czym warto pamiętać?


Oprogramowanie, czyli: dlaczego warto dokładnie zbadać rynekSoftware dla firm różni się dość mocno względem siebie. Innych narzędzi użyje pracodawca, który działa w sektorze gastronomii, a innych firma, która handluje stopami metali czy samochodami używanymi. To, że Wasz znajomy, który swoją działalność gospodarczą w innej branży poleca Wam jakieś narzędzie, nie oznacza, że z powodzeniem zadziała ono u Was.

Zanim zdecydujecie się wdrożyć oprogramowanie dla biznesu, poznajcie możliwości, jakie stwarza rynek. To kolejna bardzo ważna kwestia. Można powiedzieć, że to trochę tak jak z lekarstwami i ich tańszymi zamiennikami. Wybierając system dla firm, czasem można zaoszczędzić, decydując się na przykład na zastosowanie mniej znanego, a przez to tańszego oprogramowania niż to, jakie daje lider na rynku. Dobre oprogramowanie dla firm oferuje na przykład firma Kotrak.

Łączna suma kosztów, jaką poniesie Twoja firma na zakup najlepszego systemu dla biznesu, nie zależy tylko i wyłącznie od twórców i dystrybutorów tych aplikacji. Taką samą rolę odgrywa prezes firmy lub osoba przez niego wyznaczona, która ma za zadanie dokładne zbadanie rynku i wybrania idealnego systemu dla biznesu. Czasem te oszczędności potrafią iść w dziesiątki tysięcy złotych, dlatego jest to tak ważne.

Masz już system? Teraz pora na wdrożenieMałe, kilkuosobowe firmy zwykle nie napotykają problemy z oprogramowaniem. Można je bez trudu zainstalować na oprogramowaniu z rodziny Windows lub Mac. Problematyczne mogą czasem okazać się dystrybucje bazujące na Linuxie, jednak systemy z tej rodziny nie często są wybierane za główną platformę na przykład dla restauracji czy biur rachunkowych.

Sytuacja staje się nieco bardziej skomplikowana, gdy mówimy o nowych rozwiązaniach informatycznych dla biznesu, który jest wysoce specjalistyczny lub ma bardzo rozbudowaną strukturę. W takiej sytuacji potrzeba albo bardzo biegłego informatyka, albo tak zwanej asysty wdrożeniowej, którą zapewniają najlepsze sklepy z oprogramowaniem.

W obecnych czasach rola sprzedawcy nie kończy się na wręczeniu lub nadaniu kurierem pudełka z oprogramowaniem i przekazaniu paragonu czy faktury. Złożoność wielu narzędzi wymaga posiadania w ofercie audytu informatycznego czy szeregu certyfikowanych szkoleń. Po tym można poznać firmy, które do klienta podchodzą kompleksowo. Jedną z nich jest na przykład Kotrak.

Subskrypcje, kompatybilność z rozwiązaniami firm trzecichRynek nowoczesnego oprogramowania dla firm handlowych zmienia się bardzo dynamicznie. Jeszcze kilka lat temu zakup oprogramowania odbywał się na podstawie wypracowanego przez lata schematu: klient płaci, sprzedawca wydaje oprogramowanie i nasze drogi się rozchodzą. Można było korzystać z danych narzędzi tak długo, jak się chciało.

Po pewnym czasie, wielu deweloperów zdecydowało się przejść na model subskrypcji. Polega on na tym, że w zamian za prawo do korzystania z oprogramowania, płaci się comiesięczny abonament. Oczywiście, w ostatecznym rozrachunku często jest to droższe, aniżeli jednorazowa płatność, jednak firmy kuszą wieloma dodatkowymi usługami, które są dostępne tylko dla subskrybentów. Warto upewnić się, jaki model płatności wspiera oprogramowanie, jakie sobie wybraliśmy.

Coraz częściej zwraca się też dużą uwagę na to, by oprogramowanie dla firm było kompatybilne z innymi narzędziami, na przykład tymi, które odpowiadają za rozliczane się z fiskusem. Pamiętajcie też o tym, by upewnić się, że dany program oferuje szyfrowanie. To bardzo ważne zagadnienie w erze RODO, bowiem dla wielu branż jest to wymóg, jaki narzuca ustawodawca.