Wiadomości

  • 11 marca 2020
  • 12 marca 2020
  • wyświetleń: 15110

Zajęcia w żłobkach, przedszkolach i szkołach zawieszone na 2 tygodnie!

Z powodu rozprzestrzeniania się w Polsce koronawirusa została podjęta decyzja o zawieszeniu zajęć w szkołach, przedszkolach, żłobkach i na uczelniach. W placówkach, zarówno publicznych jak i niepublicznych, w dniach 12-25 marca nie będą prowadzone zajęcia dydaktyczne.

Zawieszenie zajęć dotyczy przedszkoli, szkół i placówek oświatowych (publicznych i niepublicznych), z wyjątkiem:
  • poradni psychologiczno-pedagogicznych;
  • specjalnych ośrodków szkolno-wychowawczych;
  • młodzieżowych ośrodków wychowawczych, młodzieżowych ośrodków socjoterapii, specjalnych ośrodków wychowawczych, ośrodków rewalidacyjno-wychowawczych;
  • przedszkoli i szkół w podmiotach leczniczych i jednostkach pomocy społecznej;
  • szkół w zakładach poprawczych i schroniskach dla nieletnich;
  • szkół przy zakładach karnych i aresztach śledczych.


- Od jutra (12 marca) zawieszamy zajęcia dydaktyczno-wychowawcze. Zdajemy sobie jednak sprawę, że w przypadku dzieci najmłodszych w przedszkolach i szkołach podstawowych trudno znaleźć opiekę z dnia na dzień. Dlatego w szczególnych przypadkach rodzice mogą je wysłać jutro i pojutrze do szkół, ale nauczyciele nie będą prowadzić standardowych lekcji - poinformował podczas konferencji minister edukacji Dariusz Piontkowski. - Od poniedziałku wszystkie szkoły, ale także placówki przedszkolne przestają przyjmować dzieci i sprawować nad nimi opiekę - dodał.

Z kolei minister pracy Marlena Maląg poinformowała, że podjęto także decyzję o zamknięciu żłobków i klubów dziecięcych.

konferencja
Konferencja prasowa premiera Mateusza Morawieckiego, wicepremiera, Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego Jarosława Gowina, wicepremiera, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Piotra Glińskiego, Ministra Zdrowia Łukasza Szumowskiego, Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Marleny Maląg oraz Ministra Edukacji Narodowej Dariusza Piontkowskiego. · fot. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej


Barbara Bandoła, starosta pszczyński poinformowała natomiast, że najbliższe dwa tygodnie to czas poświęcony na naukę e-lerningową. Powiatowe szkoły będą prowadzić taką formę realizacji postawy programowej. Pracownicy powiatowych szkół będą przesyłać uczniom zagadnienia do samodzielnego opracowania w domach.

- Nauczyciele będą w kontakcie z uczniami online. Wykorzystywać będą w tym celu strony edukacyjne, komunikatory i dziennik elektroniczny, a uczniowie mają obowiązek na bieżąco sprawdzać pojawiające się w nim wiadomości. Edukacja online jest dzisiaj jak najbardziej możliwa - mówi Barbara Bandoła, starosta pszczyński i podkreśla, że to od naszej odpowiedzialności i samodyscypliny zależy teraz skuteczna ochrona przed wirusem.Najbliższe dwa tygodnie to czas szeroko zakrojonych działań profilaktycznych, które mają zapobiegać szybkiemu rozprzestrzenianiu się koronawirusa w Polsce. Działania te mają na celu ograniczyć duże skupiska ludzi. Im mniej ludzi w jednym miejscu, tym mniejsze szanse na szybkie rozprzestrzenianie się koronawirusa lub innych wirusów. Stąd decyzja o ograniczeniu miejsc pełnych ludzi, aby można było działać zapobiegawczo. To zawieszenie zajęć w szkołach, przedszkolach, żłobkach, a także uczelniach.

Wszystkie działania są możliwe dzięki tzw. specustawie - specjalnej ustawie dotyczącej szczególnych rozwiązań w walce z epidemią koronawirusa. Dzięki tej ustawie rodzicom dzieci w wieku do lat 8, będzie przysługiwał dodatkowy zasiłek opiekuńczy w przypadku nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, przedszkola, szkoły lub klubu dziecięcego.

- Ogromny i gorący apel do wszystkich, którzy będą przez 14 dni nie chodzili do szkoły, na uczelnie. To nie jest czas ferii, to nie jest czas wolny. Ten błąd został popełniony we Włoszech. Młodzież, która nie chodziła do szkół, wychodziła do klubów. To jest czas kwarantanny społeczeństwa. Apeluję o odpowiedzialność - mówił minister zdrowia Łukasz Szumowski.

BM / bielsko.info

źródło: Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Koronawirus - raport" podaj

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.