Wiadomości

  • 6 marca 2020
  • wyświetleń: 7068

Remont Żywieckiej zakończy się w tym roku? Jest taka szansa

- Jest szansa na to, że ulica Żywiecka do końca tego roku będzie już zmodernizowana na całej swej długości - poinformował Urząd Miejski w Bielsku-Białej.

Rozbudowa DK 52 (ul. Krakowskiej/ul. Żywieckiej) w Bielsku-Białej - stan prac na 29.02.2020 r.
Rozbudowa ulicy Żywieckiej - stan prac na 29.02.2020 r. · fot. MZD Bielsko-Biała


Gdy ustabilizują się warunki pogodowe, zakończona zostanie przebudowa odcinka ulicy Żywieckiej od skrzyżowania z ul. Krakowską do skrzyżowania z ul. Górską, czyli zakończy się część dużej, realizowanej ze wsparciem środków unijnych inwestycji, obejmującej dwie ulice - Żywiecką i Krakowską. Do zamknięcia tych robót nie brakuje wiele. Ostatnie prace brukarskie wykonywane są punktowo, ale na jednym z odcinków do położenia została ścieralna warstwa bitumiczna i choć sam proces jej nakładania nie będzie trwał długo, to przygotowania wymagają czasu i odpowiedniej pogody.

- Na ul. Żywieckiej są stosowane modyfikowane asfalty, wymagające ostrzejszego rygoru technologicznego - mówi dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg Wojciech Waluś. Drugi powód przestoju jest taki, że w okresie zimowym wytwórnie mas bitumicznych przechodzą serwisy i przeglądy remontowe. Nie produkuje się też specjalnych emulsji, czyli składników dodawanych do mas, a mają one krótkie terminy trwałości.

Rozbudowa DK 52 (ul. Krakowskiej/ul. Żywieckiej) w Bielsku-Białej - stan prac na 29.02.2020 r.
Rozbudowa ulicy Żywieckiej - stan prac na 29.02.2020 r. · fot. MZD Bielsko-Biała


- Do zmodernizowania pozostał jeszcze odcinek Żywieckiej przed granicą z Wilkowicami - od ul. Owocowej do ul. Sielanka. Ponieważ na tym odcinku Żywiecka jest już drogą wojewódzką, a nie krajową, nie mogła zostać włączona w nasz duży projekt - tłumaczy Wojciech Waluś.

Na realizację tego zadania MZD stara się o środki z subwencji drogowej, która jest rezerwą w budżecie państwa. Co roku składa wniosek i liczy na to, że i w tym roku pozyska dofinansowanie. Zakłada, że dofinansowanie osiągnie 50 procent kosztów zadania. Będzie to kosztowna i kłopotliwa przebudowa, bo obejmie modernizację trzech przepustów drogowych. Trzy razy trzeba się przymierzyć do przecięcia jezdni. Ruch będzie utrzymany, ale trzeba tak zaplanować prace, by ulica była przejezdna na czas Tour de Pologne i zakończyć prace do końca roku.

Ariel Brończyk / bielsko.info

źródło: UM Bielsko-Biała

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.