Wiadomości

  • 28 lutego 2020
  • wyświetleń: 2958

Najważniejsze sprawy do załatwienia po przeprowadzce

Artykuł sponsorowany:

Przeprowadzka jest uznawana za jedno z najbardziej stresogennych wydarzeń w życiu człowieka. Zmiana miejsca zamieszkania, otoczenia oraz przyzwyczajeń wyzwala silne emocje i uczucia. Jednakże my wolimy patrzeć na przeprowadzki, jak na nowe możliwości i szansę rozwoju, lecz nie zmienia to faktu, że każda zmiana lokalizacji wiąże się z szeregiem formalności.

W poniższym artykule podpowiadamy, o czym pamiętać, wprowadzając się do nowego mieszkania lub domu.

MeldunekZmiana miejsca zamieszkania wiąże się przede wszystkim z obowiązkiem meldunkowym. Polskie przepisy prawa wymagają zarówno od obywateli, jak i obcokrajowców, poinformowania odpowiednich organów (właściwego urzędu miasta lub gminy) o zmianie swojego adresu, jeżeli planowany pobyt wynosi więcej niż 3 miesiące. Na złożenie takiej deklaracji ma się 30 dni od przeprowadzki, ale co ważne można dokonać tego również drogą elektroniczną.

Aktualizacja dokumentów i danych osobowychJeszcze kilka lat temu zmiana miejsca zamieszkania wiązała się z kosztowną wymianą większości dokumentów osobistych. Jednakże ich forma i wzór są systematycznie upraszczane i obecnie nie trzeba aktualizować dowodu osobistego, prawa jazdy czy paszportu po przeprowadzce. Co więcej, kierowcy nie mają też obowiązku jeździć z dowodem rejestracyjnym, więc on też nie wymaga wymiany. Z drugiej strony należy zgłosić fakt przeprowadzki w wielu instytucjach, aby uniknąć wysyłania korespondencji na stary adres. Kogo więc poinformować o zmianie:
  • zakład pracy, nawet jeżeli zmiana miejsca zamieszkania jest równoznaczna z odejściem z firmy, ponieważ na nowy adres zostanie wysłana deklaracja PIT,
  • bank,
  • operatorów komórkowych i internetowych,
  • Zakład Ubezpieczeń Społecznych,
  • dostawców mediów (np. woda, gaz, prąd),
  • szkołę lub przedszkole dziecka,
  • przychodnię lekarską.


Zmiana lekarza rodzinnegoZmiana lekarza rodzinnego to punkt opcjonalny i w dużej mierze zależy od sytuacji. Jeżeli nowe miejsce zamieszkania znajduje się stosunkowo blisko odwiedzanej dotychczas przychodni, a Ty nie chcesz zmieniać lekarza, który zna dobrze Twoją historię chorób, to nie musisz tego robić. Jednak sprawa komplikuje się, gdy przeprowadzka oznacza dziesiątki lub setki kilometrów różnicy. Wtedy bardzo ważne jest znalezienie odpowiedniej przychodni z wyprzedzeniem, aby w przypadku ewentualnej choroby móc od razu udać się pod sprawdzony adres.
Tekst przygotowała firma: Beskid-Przeprowadzki