bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Wiadomości

  • 27 lutego 2020
  • wyświetleń: 1726

Oczyszczacz powietrza idealny do sypialni

Materiał partnera:

Jakość powietrza, którym oddychamy podczas snu, ma ogromny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. W sypialni nie powinno zatem zabraknąć dobrego oczyszczacza, który zapewni skuteczną ochronę przed smogiem i innymi zanieczyszczeniami. Podpowiadamy, jakie urządzenie sprawdzi się tutaj najlepiej.

Oczyszczacz powietrza idealny do sypialni


Niezawodny zestaw filtrówTo, jakie zanieczyszczenia usuwa urządzenie i z jak wysoką dokładnością, uzależnione jest od rodzaju obecnych w nim filtrów. Urządzenia dostępne teraz na rynku wyposażone są w różne technologie, jednak nie bez powodu najpopularniejsze rozwiązanie to połączenie filtra HEPA i filtra zbudowanego z węgla aktywnego. Pierwszy z nich stanowi bowiem najskuteczniejszą broń w walce z pyłami zawieszonymi, czyli głównym składnikiem smogu, a także z innymi drobnymi cząsteczkami stałymi. Drugi uzupełnia jego działanie, oczyszczając powietrze ze skodzliwych gazów.

Urządzenie wykorzystujące obie te technologie sprawdzi się też doskonale jako oczyszczacz powietrza dla alergików i astmatyków https://homespot.pl/blog/dbamy-o-powietrze/oczyszczacz-powietrza-dla-alergikow. Filtr HEPA zapewnia bowiem ochronę przed alergenami, natomiast węgiel aktywny eliminuje wiele innych zanieczyszczeń, które mogą doprowadzić do wystąpienia ataku astmatycznego, np. dym tytoniowy i substancje odpowiedzialne za nieprzyjemne zapachy.

Wydajność dostosowana do powierzchniWśród najważniejszych parametrów każdego oczyszczacza powietrza bez wątpienia należy wymienić wydajność i związaną z nią maksymalną powierzchnię pracy. Większość sypialni nie jest szczególnie duża, dlatego wyszukanie odpowiedniego urządzenia nie powinno sprawiać trudności. Zakup sprzętu o zbyt niskiej wydajności może skutkować ciągłą pracą w najwyższych trybach, a co za tym idzie z hałasem, dlatego w tej kwestii nie powinno się akceptować żadnych kompromisów.

Należy pamiętać o tym, że jeden oczyszczacz przeznaczony jest do pracy w jednym pomieszczeniu, ponieważ przepływ powietrza pomiędzy pokojami nie jest w pełni swobodny. Błędem byłby zatem zakup urządzenia o wysokiej wydajności z myślą o oczyszczaniu sypialni i salonu jednocześnie zamiast dwóch oddzielnych oczyszczaczy.

Głośność pracy odpowiednia do snuJak dotąd na rynku nie pojawiły się bezgłośne i zarazem wysoce skuteczne oczyszczacze powietrza, dlatego pracy takiego urządzenia zawsze towarzyszy hałas. Ważne jest, aby jego natężenie nie utrudniało snu. Wprawdzie wrażliwość na hałasy to sprawa indywidualna, jednak jako granicę tolerancji można przyjąć 30 dB, czyli głośność odpowiadającą tykaniu zegara. Oczywiście, chodzi tutaj o natężenie dźwięku najniższego trybu, ponieważ wyższe prędkości niemal zawsze są głośniejsze, ale nie korzystamy z nich nocą.

Przydatne funkcjeOczyszczacze powietrza różnią się między sobą również pod względem oferowanych funkcji. Niektóre z nich przydadzą się każdemu, a inne tylko części użytkowników.

Tryb automatycznyDo tej pierwszej grupy z pewnością należy zaliczyć tryb automatyczny, w którym oczyszczacz samodzielnie dostosowuje tempo filtracji do stanu powietrza. Jest to możliwe dzięki wbudowanym czujnikom zanieczyszczeń. Oczyszczacz z dobrym trybem auto w przypadku pogorszenia jakości powietrza natychmiast podejmie działania zmierzające do jej poprawy, tak więc funkcja ta pozytywnie wpływa na bezpieczeństwo użytkownika.

Wskaźnika zużycia filtrówFiltr HEPA oraz filtr węglowy (a sporadycznie również inne elementy systemu filtrującego) po pewnym czasie ulegają zużyciu, dlatego konieczna będzie ich regularna wymiana. Producent zazwyczaj podaje przewidywaną żywotność, zaznaczając, iż może ona się różnić w zależności od stanu powietrza w miejscu użytkowania sprzętu. Wiele oczyszczaczy wyposażonych jest w czujnik, który po upływie czasu przewidzianego przez producenta sygnalizuje potrzebę wymiany filtrów. Stopień zanieczyszczenia powietrza brany jest pod uwagę sporadycznie, dlatego mimo iż wskaźnik stanowi pewną zaletę, to warto liczyć się z koniecznością wcześniejszej wymiany filtrów. O tym, że nadszedł na to odpowiedni moment, świadczy spadek efektywności oczyszczania.

Nawilżanie powietrzaW sezonie grzewczym powietrze często jest nie tylko zanieczyszczone, ale i przesuszone. Niektóre urządzenia umożliwiają rozwiązanie obu tych problemów jednocześnie. Oczyszczaczami z funkcją nawilżania jest m.in. znaczna część modeli marki Sharp - https://homespot.pl/kategoria/oczyszczacze-powietrza-sharp. Wybór urządzenia wielofunkcyjnego to dobry pomysł jedynie wtedy, gdy zarówno wydajność oczyszczania, jak i wydajność nawilżania są dostosowane do powierzchni pomieszczenia, w którym sprzęt zostanie umieszczony.

Korzystne koszty eksploatacjiZakup oczyszczacza powietrza to nie koniec wydatków związanych z jego użytkowaniem, ponieważ pod uwagę trzeba wziąć jeszcze koszty eksploatacji. Jak już wspomnieliśmy, urządzenie wymaga regularnej wymiany filtrów, które ulegają zużyciu. Warto pamiętać, że filtry do poszczególnych oczyszczaczy różnią się nie tylko ceną, ale i żywotnością, tak więc ich opłacalność najlepiej rozpatrywać w przeliczeniu na jeden rok pracy oczyszczacza. Nowe filtry można zamówić bez wychodzenia z domu na stronie Homespot.pl.

Oczywiście, oczyszczacze powietrza zużywają prąd, za który również trzeba zapłacić. Na szczęście większość nowoczesnych urządzeń nie pobiera zbyt dużo energii, dlatego nie doprowadza do znacznego wzrostu rachunków. Mimo to przed podjęciem ostatecznej decyzji warto sprawdzić moc oczyszczaczy, których zakup bierze się pod uwagę.