bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Wiadomości

  • 26 lutego 2020
  • wyświetleń: 2466

Jak przygotować się do matury z biologii?

Materiał partnera:

Matura z biologii traktowana jest jako bardzo ambitny egzamin. Nie jest to przedmiot obowiązkowy (są nimi j. polski, matematyka i język obcy), dlatego każdy może zdecydować się na niego dobrowolnie. Zgodnie z nową podstawą programową istnieje tylko jeden poziom tego egzaminu -rozszerzony i albo decydujemy się na tę opcję, albo odpuszczamy. Do roku 2014 istniał podział na poziom podstawowy i rozszerzony, jednak zrezygnowano z niego i zastąpiono jedną, bardziej zaawansowaną wersją. Zarówno zakres wiedzy z podręczników, jak i umiejętności wymaganych na maturze z biologii jest ogromny. Jeśli decydujemy się na podejście, musimy się do tego dobrze przygotować. Warto zacząć już teraz!

Jak przygotować się do matury z biologii?


Matura z biologii - po co i dla kogo?Jest to część egzaminu, która wymaga naprawdę dużego przygotowania i czasu poświęconego nad podręcznikami. Jednak warto podjąć się tego dużego wyzwania, ponieważ otwiera ono przed nami szereg możliwości w przyszłości. Podczas rekrutacji na studia brane są pod uwagę wyniki z matur. W zależności od tego na jaki kierunek się decydujemy wymagane są konkretne przedmioty. Warto zainteresować się tym wcześniej, przejrzeć ofertę uczelni, spojrzeć na wymagania i w oparciu o nie wybrać przedmioty rozszerzone. Lepiej zrobić to wcześniej, żeby w maju nie było rozczarowań. Jest to z pewnością klucz do wszystkich kierunków medycznych, psychologicznych, inżynierii, a także szeregu nauk społecznych i humanistycznych. Matura z biologii jest ciekawym egzaminem, ponieważ obejmuje nauki ścisłe, jednak, aby ją dobrze napisać trzeba mieć też polonistyczną smykałkę. Większość zadań jest opisowa, dlatego szczególną kwestią jest ubranie swojej wiedzy z podręczników szkolnych w odpowiednie słowa.

Jak się przygotować do majowego egzaminu?Matura z biologii jest sprawdzeniem bardzo złożonych umiejętności. Sama wiedza nie wystarczy do uzyskania satysfakcjonującego wyniku. Podczas nauki z podręczników należy być dociekliwym, szukać zależności i wyciągać odpowiednie wnioski. Materiału do przerobienia jest dużo, dlatego im prędzej zabierzemy się za przygotowania, tym lepiej. Podstawą do nauki są oczywiście lekcje w szkole, podczas których warto robić swoje notatki i dopytywać nauczyciela w razie wątpliwości. Nie ma głupich pytań! Jednak same lekcje stanowczo nie wystarczą, musimy poświęcić również swój wolny czas i sięgnąć po książki także w domu. Kluczowe jest korzystanie ze sprawdzonych źródeł, a także selekcja wartościowych informacji, aby trafnie argumentować swoje tezy. Wiedza to jedno, obserwacja to drugie, a trzecim jest robienie zadań. Każde jest inne i czego innego od nas wymaga. Praktyka czyni mistrza!

Było, minęło, jednak warto wyciągnąć z tego wnioskiMówi się, że nie można nauczyć się na błędach kogoś innego i jest to jak najbardziej prawda. Jednak jeśli sami popełnimy błąd, wnioski zostaną z nami na bardzo długo. Im więcej popełnimy ich przed maturą z biologii, tym mniej na właściwym egzaminie. Kluczowe jest zastosowanie wiedzy w praktyce, więc bez przerobienia setek zadań nic nie wskóramy. Oprócz standardowych zbiorów maturalnych, podręczników z biologii, dobrze jest prześledzić arkusze z poprzednich lat. Nie tylko oswajamy się ze specyfiką zadań otwartych, lecz także zyskujemy klucz rozwiązań, dzięki czemu możemy prześledzić jak są oceniane. Zapewne pytania się nie powtórzą, jednak mogą być podobne, analogiczne. Z każdym przerobionym zadaniem zyskujemy wiedzę, a także nawyk. Jest to bardzo ważne, ponieważ czas na maturze jest bardzo istotny. Poprzez pracę z arkuszem uczymy się jak z niego korzystać. Rozwiązywanie zadań na maturze z biologii wymaga od nas specjalistycznej taktyki, dlatego jeśli nie możemy tego pojąć dobrym pomysłem jest skorzystanie z pomocy korepetytora. Czasem już kilka spotkań wystarczy, aby zupełnie rozjaśnić wątpliwości i podążać we właściwym kierunku.