bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 26 lutego 2020
  • wyświetleń: 3509

Ważne prawosławne nabożeństwo w katolickim kościele

Ikonę Jezusa Chrystusa i Matki Bożej przekazał w darze dla bp. Romana Pindla bp Atanazy, zwierzchnik diecezji łódzko-poznańskiej Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego, który 22 lutego 2020 r. odprawił w bielskim kościele Trójcy Przenajświętszej Boską Liturgię św. Jana Chryzostoma. Było to pierwsze tego typu wydarzenie w dziejach miasta i regionu. Liturgia jest najważniejszym nabożeństwem i centrum duchowości prawosławia.

prawosławie
fot. Diecezja Bielsko-Żywiecka


Biskupowi Atanazemu towarzyszyli w modlitwie duchowni diecezji łódzko-poznańskiej: ks. mitrat Mirosław Drabiuk, ks. mitrat Sergiusz Dziewiatowski, ks. Mikołaj Dziewiatowski oraz hierodiakon Aleksander (Mokriszczew). Podczas Liturgii Świętej zaśpiewał chór parafii prawosławnej w Sosnowcu.

W kazaniu biskup odniósł się do zbliżającego się okresu Wielkiego Postu. Wskazał na cielesny aspekt Wielkiego Postu, wyrażający się we wstrzemięźliwości pokarmowej i wyrzeczeniach. Zaapelował o zintensyfikowanie wewnętrznych zmagań duchowych w czasie postu i zwrócił uwagę na ogromną rolę modlitwy. „Chrześcijanin nigdy nie powinien jej porzucać” - podkreślił.

Biskup Atanazy złożył na ręce diecezjalnego referenta ds. ekumenizmu ks. prof. Józefa Budniaka podziękowania dla bielsko-żywieckiego biskupa za gościnę. Przekazał mu w prezencie ikonę Chrystusa Zbawiciela i Matki Bożej.

Biskup Atanazy nagrodził także proboszcza ks. Józefa Oleszkę ikoną Chrystusa Zbawiciela oraz Bogurodzicy, dziękując mu za otwartość i wszelką okazaną pomoc. Podobne ikony otrzymali wiceprezydent Bielska-Białej Adam Ruśniak oraz miejscowy koordynator prawosławny Aleksander Kornijczuk.

Prawosławny punkt duszpasterski w Bielsku-Białej działa od prawie 3 lat. Jeszcze w 2017 roku, aby uczestniczyć w liturgii prawosławnej, wielu mieszkających na terenie Bielska-Białej i okolic wiernych musiało jeździć do najbliższej cerkwi, znajdującej się w Sosnowcu. Duchowni prawosławni sami wybrali bielską świątynię pw. Trójcy Przenajświętszej, gdyż, ich zdaniem, jest ona najbardziej odpowiednia do tego typu liturgii.

Prawosławne nabożeństwa dla mieszkańców Bielska-Białej i okolic odbywają się raz w miesiącu, w sobotę. Wszelkie sakramenty udzielane są w cerkwi sosnowieckiej.

ab / bielsko.info, źródło: Diecezja Bielsko-Żywiecka

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.