Reklama

Wiadomości

  • 25 lutego 2020
  • wyświetleń: 4498

[FOTO] Koncert młodej saksofonistki zainaugurował Zadymkę

Debiut płytowy 18-letniej saksofonistki, uczennicy Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Bielsku-Białej Marty Wajdzik zainaugurował 22. Bielską Zadymkę Jazzową LOTOS Jazz Festival 24 lutego w Klubie Klimat w Galerii Sfera. Tegoroczna Zadymka odbywa się pod hasłem: Bo we mnie jest jazz!

Koncert młodej saksofonistki zainaugurował Zadymkę · fot. UM Bielsko-Biała


Festiwal otworzyli wspólnie prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski, prezes LOTOS Terminale Tadeusz Szkudlarski oraz prezes Stowarzyszenia Sztuka Teatr Jarzy Batycki, a chwilę po inauguracji J. Batycki zaprosił na scenę legendarnego saksofonistę, wielce zasłużonego dla bielskiego festiwalu, od ubiegłego roku honorowego obywatela Bielska-Białej - Jana Ptaszyna Wróblewskiego.

- Mnie tu nie powinno w ogóle być. Nie zdążyłem się jeszcze przebrać, jestem prosto z pociągu. Wszedłem tu tylko na chwilę, żeby zapowiedzieć pierwszy galowy koncert tej pani. To będzie prawdziwe wydarzenie - stwierdził Jan Ptaszyn Wróblewski, zapowiadając koncert Marta Wajdzik Quartet.

- W sierpniu zeszłego roku zaprosiliśmy do Stowarzyszenia Sztuka Teatr młodzież z naszej szkoły muzycznej. Zapytaliśmy Martę Wajdzik, z kim chciałaby zagrać, wskazała swój dream team. Słuchaliśmy jej występów na ubiegłorocznej Zadymce, znaliśmy je grę, więc zapytaliśmy, czy zdąży z materiałem na tegoroczny festiwal - opowiadał Jerzy Batycki. - Zadymka jest starsza niż Marta, dla tych młodych utalentowanych ludzi ten festiwal był zawsze. Teraz jest czas, żeby ruszyli w Polskę i w świat - dodał organizator festiwalu.

Na debiutanckiej płycie Marta Wajdzik Quartet My Planet, której premiera otworzyła festiwal, z młodą saksofonistką altową wystąpili - pianista, kompozytor, aranżer, producent muzyczny, profesor Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, od 2019 r. dziekan Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Paweł Tomaszewski; basista, kompozytor, aranżer i producent muzyczny Robert Kubiszyn oraz perkusista grający z czołowymi polskimi muzykami jazzowymi Paweł Dobrowolski. Tak doborowy skład i świetny materiał muzyczny przygotowany, zaaranżowany i wyprodukowany przez niezwykle zdolną saksofonistkę - która grała na saksofonie altowym i sopranowym, flecie poprzecznym i flecie prostym - zabrzmiał bardzo interesująco. Niespodzianką koncertu był występ młodszej siostry saksofonistki - Zuzanny Wajdzik, która zaśpiewała z Marta Wajdzik Quartet m.in. hymn Zadymki Na holi.

Ten wieczór zatytułowany został Two Women - Two Saxes. Do udziału w drugim koncercie organizatorzy Zadymki zaprosili saksofonistkę altową Lakecie Benjamin z USA. Ta przedstawicielka młodej sceny nowojorskiej gra jazz, funk i rhythm&blues. Występowała już z takimi gwiazdami, jak Stevie Wonder, Alicia Keys, The Root i Macy Gray. Grała w Białym Domu dla prezydenta Baracka Obamy na inauguracji jego prezydentury w 2009 r. Wydała dotychczas trzy płyty. Album Pursuance / The Music of the Coltranes miał europejską premierę podczas wczorajszego wieczoru w Klubie Klimat, w którym wystąpili Lakecia Benjamin grająca na saksofonie altowym, pianista David Bryant, kontrabasista Lonnie Plaxico, perkusista Darrell Green i wokalistka Charenne Wade. To był mocny, bardzo energetyczny i żywiołowy koncert. Ten sam koncert łączący obie saksofonistki zostanie zaprezentowany także 28 lutego w Kinoteatrze Rialto w Katowicach.

Pierwszego dnia festiwalu po południu w sali koncertowej Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych odbył się również finał konkursu 22. Bielskiej Zadymki Jazzowej LOTOS Jazz Festival. Jego zwycięzcą został zespół Krzysztof Baranowski Trio. Usłyszymy go podczas zadymkowej Gali polskiego jazzu 25 lutego w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej. Na zakończenie pierwszego festiwalowego dnia w Metrum Jazz Club wystąpiła Basia Dratwińska z zespołem.

ab / bielsko.info

źródło: UM Bielsko-Biała

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.