Reklama

Wiadomości

  • 24 lutego 2020
  • wyświetleń: 5934

[ZDJĘCIA] Młodzi debatowali, prezydent miasta obserwował

Pierwsze starcie w 5. edycji DeBBat Oksfordzkich odbyło się 24 lutego w sali bielskiego Ratusza. W spotkaniu wzięli udział uczniowie z 7 bielskich liceów, dyskusje dotyczyły kanonu lektur, brutalnych fauli i polskiego systemu edukacyjnego.

5. edycja DeBBat Oksfordzkich - 24.02.2020 · fot. UM Bielsko-Biała


Lokalnym organizatorem DeBBat Oksfordzkich jest Młodzieżowa Rada Miasta. W inauguracji dyskusji uczestniczyli m.in. wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej Bielska-Białej Dorota Piegzik-Izydorczyk oraz prezydent miasta Jarosław Klimaszewski.

- To bardzo ważne wydarzenie. Projekt ten jest bardzo rozwijający, uczy, jak kulturalnie prowadzić debatę i zadaje kłam poglądom, że dzisiejsza młodzież jest zapatrzona tylko w Internet. Rozmowa na trudne tematy rozwija i poszerza poglądy zarówno osób dyskutujących, jak i tych, którzy przysłuchują się debacie - podkreślił prezydent Jarosław Klimaszewski, życząc młodzieży powodzenia na wyższych szczeblach zmagań.

Swoje reprezentacje wystawiły I Liceum Ogólnokształcące im. M. Kopernika, III LO im. S. Żeromskiego, IV LO im. Komisji Edukacji Narodowej, V LO, LO im. M. Reja, LO Katolickiego Towarzystwa Kulturalnego.

Młodzi w stolicy Podbeskidzia debatowali nad trzema tezami:
  • Z kanonu lektur szkolnych powinny zostać usunięte dzieła zawierające nietolerancyjne treści - w tej debacie starli się na argumenty uczniowie IV LO z LO KTK; zwyciężyli licealiści z KTK;
  • Brutalne faule w sporcie powinny być traktowane przez prawo jako przestępstwo - w tej drugiej debacie zwyciężyło LO V, które pokonało I LO im. M. Kopernika;
  • Polski system edukacyjny powinien dążyć do wczesnej specjalizacji zawodowej zamiast poszerzania wiedzy ogólnej - debatę na ten temat wygrali uczniowie z III LO im. Żeromskiego, którzy pokonali ekipę LO im. M. Reja.


Projekt DeBBaty Oksfordzkie to inicjatywa Samorządu Studentów Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie oraz Fundacji Forum Rozwoju Młodych i Fundacji Nowy Głos. DeBBaty łączą w sobie turniej debat oksfordzkich i cykl szkoleń projektowych dla licealistów. W projekcie udział bierze 12 miast w Polsce; w tegorocznej 5. edycji są to - Bielsko-Biała, Opole, Wrocław, Suwałki, Radom, Lublin, Rzeszów, Katowice, Olsztyn, Kielce, Toruń oraz Łódź.

Jak podkreślają organizatorzy debat: celem projektu jest rozwój retoryki oraz debaty publicznej w naszym kraju. Ponadto, dąży się do oswojenia młodych Polaków z wystąpieniami publicznymi, a także - co ważniejsze - pragnie się zaktywizować uczniów szkół średnich, dając im możliwość przyswojenia umiejętności praktycznych, które są niezbędne w ich przyszłej pracy zawodowej.

Wielki finał projektu odbędzie się w dniach 27-28 marca br. w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Do rywalizacji staną wówczas najlepsze zespoły wyłonione podczas turniejów eliminacyjnych. Wydarzenie jest okazją do integracji środowisk licealnych z całej Polski. Uczestnicy finału mają szansę zwiedzić Warszawę, a także pogłębić swoją wiedzę na temat stolicy Polski.

ab / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.