![[FOTO] Tragiczny wypadek na DK-1. Nie żyje 56-letnia kobieta!](https://img.bielsko.info/ib/e3be8b32a05fdc789f292fc103b3c477/12/2025/03/wypadek_na_dk_1_w_czechowicach_dziedzicach_19_03_2025_5864.jpg)
Wiadomości
- 25 lutego 2020
- wyświetleń: 5536
Kupując samochód z usuniętym filtrem DPF prosisz się o kłopoty!
Artykuł sponsorowany:
Dokonując zakupu używanego samochodu z silnikiem diesla powinieneś sprawdzić go pod każdym względem. Na rynku samochodów z tzw. drugiej ręki można napotkać modele z wyciętym filtrem DPF. Co zrobić, żeby nie nabrać się na taką ofertę?

Nieuczciwi handlarze. Jak się przed nimi ustrzec?
Sprzedający, którzy oferują określony model samochodu, powinni kupującego poinformować o wszystkich znaczących przeróbkach, jakich w nim dokonano. Przemilczenie istotnego faktu usunięcia filtra DPF z układu wydechowego, stanowi przesłankę do podjęcia przez nabywcę wszelkich kroków, w tym prawnych, w celu uzyskania odszkodowania. Warto nadmienić, że wycięcie filtra DPF nie zachęci do zakupu potencjalnych klientów, a co gorsza ma istotny wpływ na cenę rynkową pojazdu. W związku z tym zdarzają się sprzedawcy, którzy wykorzystując niewiedzę kupujących wolą zataić pewne modyfikacje, niż stracić szansę na zarobienie większych pieniędzy. Przed dokonaniem zakupu powinno się bardzo dokładnie sprawdzić stan techniczny wybranego samochodu, prześledzić jego historię, stan licznika, a co najważniejsze, zapytać o książkę serwisową i obowiązkowo sprawdzić obecność filtra DPF.
Po czym poznać, czy DPF został wycięty z układu wydechowego?
Jest parę sposobów na to, żeby bez trudu zorientować się, czy w samochodzie znajduje się filtr cząstek stałych. Najprostszy z nich to sprawdzenie osadów w rurze wydechowej. W momencie, gdy silnik jest już wystudzony, można zbadać dłonią w rękawicy, czy wewnątrz wydechu nie ma warstwy sadzy. Jeśli spostrzeżemy osady węgla, będzie to dowód na to, że filtr DPF został wyeksploatowany, albo usunięty. Natomiast, aby mieć stuprocentową pewność, że nikt nie ingerował w układ wydechowy, należy udać się do profesjonalnego warsztatu. Tam za pomocą specjalistycznego oprogramowania diagnosta odczyta informacje nie tylko na temat obecności filtra cząstek stałych, ale również stanu jego zanieczyszczenia odpadami. Warto przy tym pamiętać o tym, że właściwie działający DPF jest w stanie zatrzymać nawet do 97% zanieczyszczeń.

Bez obowiązkowej homologacji nie możesz legalnie wyruszyć w drogę
Z punktu widzenia prawa, samochód pozbawiony filtra DPF nie może legalnie poruszać się po drogach publicznych. Pojazd, z którego usunięto części istotnych układów, w żaden sposób nie spełnia warunków potrzebnych do uzyskania świadectwa homologacji, obligatoryjnego dla wszystkich pojazdów na terenie Unii Europejskiej. Kontrole coraz częściej przeprowadzane przez policję mają za zadanie sprawdzenie, czy filtr DPF nie został wycięty lub poddany modyfikacjom w celu obniżenia skuteczności jego działania.
W czasie ostatniej akcji „Smog” z 19.02.2020 b.r. policjanci z Bielska-Białej skontrolowali 150 samochodów. Działania te miały za zadanie wyeliminowanie z ruchu drogowego niesprawne pojazdy zagrażające bezpieczeństwu oraz nadmiernie zanieczyszczające środowisko naturalne. Zatrzymano dowody rejestracyjne 7 kierowcom, którzy w rażący sposób naruszyli przepisy. Poruszanie się samochodem wydzielającym nieprzepisową ilość spalin do środowiska kończy się mandatem. U naszych zachodnich sąsiadów Niemców, kara za to wykroczenie wynosi 1000 EUR. Jeszcze więcej możemy zapłacić na terenie Austrii, bo aż 3500 EUR.
Prawne konsekwencje usunięcia filtra DPF, a także kwestie ochrony zdrowia i środowiska są nadal lekceważone przez użytkowników samochodów z silnikiem diesla. Warto wiedzieć, że pojazdy z usuniętym filtrem DPF emitują do środowiska o wiele większą liczbę cząstek stałych niż te, które go posiadają. Tym samym przyczyniają się do powstawania smogu.
Wyczyszczenie filtra DPF opłaca się bardziej niż nielegalne pozbycie się go
Obecnie wszyscy kupujący samochody z silnikiem diesla powinni spytać sprzedawcę o obecność filtra DPF. Wielu kierowców ze względu na zaostrzające się przepisy, zwraca się o odszkodowanie do warsztatów, w których wcześniej usunięto DPF-a z ich pojazdu. W rezultacie powoli ubywa miejsc, gdzie wycina się filtry. Proceder, który wcześniej dla wielu mechaników był żyłą złota obecnie zostaje wyparty przez nieinwazyjne i legalne metody regeneracji. Dzięki usłudze czyszczenia DPF można odzyskać pierwotną wydajność filtra. Ponadto koszt zregenerowania go jest niższy od ceny nielegalnego usunięcia.
W ostatnim czasie z usług firmy OTOMATIC chcieli skorzystać klienci nieświadomi tego, że na co dzień jeżdżą samochodem z wyciętym filtrem DPF. Dostarczali nam do czyszczenia puste, pozbawione wkładów filtracyjnych obudowy. Z tego powodu pragniemy podkreślić, jak istotne jest każdorazowe, skrupulatne sprawdzenie stanu technicznego pojazdu z silnikiem diesla przed dokonaniem zakupu. Ponadto zachęcamy do czyszczenia filtrów w samochodach z przebiegiem od 100 tys. km. Nie jest to drogie rozwiązanie, a na pewno bardziej opłacalne niż ponoszenie kosztów mandatu za niesprawny DPF, czy wymiana filtra na nowy. - tłumaczy przedstawiciel firmy OTOMATIC z Andrychowa, jednego z największych producentów maszyn do czyszczenia filtrów DPF na rynku europejskim.

Odwiedź naszą stronę: http://www.otomatic.pl/czyszczenie-regeneracja-dpf oraz fb: https://www.facebook.com/OtomaticDPF/
video:
--
OTOMATIC Smolec i Wronka sp.jawna
34-120 Andrychów,
ul. Krakowska 83C
tel.: +48 884 160 744
http://www.otomatic.pl