Reklama

Wiadomości

  • 6 lutego 2020
  • 9 lutego 2020
  • wyświetleń: 5468

Dalej będziemy stać w korkach na DK1. Nie będzie węzła w Pszczynie

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad nie widzi potrzeby budowy węzła na skrzyżowaniu drogi krajowej nr 1 i drogi wojewódzkiej nr 933 w Pszczynie. Tak wynika z odpowiedzi Ministerstwa Infrastruktury na pismo, które w ubiegłym miesiącu wystosował w tej sprawie Konwent Powiatów Województwa Śląskiego.

dk1, męczenników oświęcimskich, skrzyżowanie
Skrzyżowanie DK-1 w ulicą Męczenników Oświęcimskich - styczeń 2016 · fot. pless.pl


- Takich odpowiedzi z ministerstwa infrastruktury, że są inne ważniejsze potrzeby w kraju, a tzw. potok samochodów przeniesie się na inną budową dopiero drogę i będzie łatwiej, otrzymujemy w naszym regionie wiele. Niestety, rzeczywistość jest inna - Andrzej Płonka przewodniczący Konwentu Powiatów Województwa Śląskiego, starosta bielski komentuje odpowiedź z Warszawy na stanowisko podjęte na styczniowym konwencie i zapowiada kolejne monity.

Chodzi o budowę bezkolizyjnego węzła na skrzyżowaniu krajowej "jedynki" z drogą wojewódzką 933 - ul. Męczenników Oświęcimskich w Pszczynie. Starostowie powiatów z województwa śląskiego przekonują, że to strategiczna inwestycja dla Subregionu Południowego, która pozwoli upłynnić ruch i ograniczyć zanieczyszczenie środowiska.

Przypominają, że estakada na drodze krajowej i skrzyżowanie z ruchem okrężnym poniżej została już zaprojektowana i do niedawna jako przedsięwzięcie kluczowe znajdowała się w "Programie dla Śląska" ministerstwa rozwoju. Tymczasem w 2019 r. przedstawiciele Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad poinformowali, że inwestycja nie będzie realizowana. Jako główny powód podano budowę w regionie alternatywnej trasy S-1 na odcinku Kosztowy-Bielsko-Biała, wyrażając nadzieję że po jej wybudowaniu ruch na DK-1 się zmniejszy.

W odpowiedzi z ministerstwa infrastruktury podtrzymano tę narrację. Dowiadujemy się z niej także, że "dotychczas wykonane prace koncepcyjne wskazują jako optymalną budowę węzła w wariancie wymagającym znaczącego zwiększenia wymaganych nakładów".

Dalej czytamy, że ze względu na racjonalność gospodarowania funduszami publicznymi budowa węzła, uzasadniona do czasu oddania do użytku drogi ekspresowej S 1, może być kontynuowana pod warunkiem znaczącego zaangażowania strony samorządowej, szczególnie w aspekcie finansowym.

Odpowiedź Ministerstwa Infrastruktury na stanowisko Konwentu Powiatów z 16.01.2020Odpowiedź Ministerstwa Infrastruktury na stanowisko z 16.01.2020

ab / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.