bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Wiadomości

  • 4 lutego 2020
  • wyświetleń: 2700

Podstawowe koszty kredytu hipotecznego

Materiał partnera:

Wielu z nas dochodzi do takiego momentu, w którym zastanawia się nad zakupem własnego mieszkania, czy też domu. Natomiast nie każdego stać na kupno nieruchomości za gotówkę. Stąd też przeważnie jedyną alternatywą dla tego rozwiązania jest wzięcie kredytu hipotecznego. Przy sprawdzaniu poszczególnych ofert banków można zauważyć, że całkowity koszt takiego przedsięwzięcia przekracza wartość pożyczonej sumy. W niniejszym artykule odpowiemy, czym jest to spowodowane.

Podstawowe koszty kredytu hipotecznego


Gdy bierzemy kredyt hipoteczny, trzeba mieć na uwadze, że kwota, którą trzeba oddać bankowi, będzie znacznie wyższa od tej będącej przedmiotem udzielanej pożyczki. Zdarza się, że całkowity koszt kredytu może być dwa razy większy od pożyczonego kapitału.

Największe wydatki generowane są przez koszty podstawowe kredytu, będące połączeniem spłacanego kapitału i odsetek. Do ofert poszczególnych instytucji bankowych proponujących wyjątkowo niskie oprocentowanie należy podchodzić z należytą ostrożnością, ponieważ zwykle tą „promocją” bank nadrobi sobie w przypadku kosztów dodatkowych.

Podstawowe koszty kredytu hipotecznego


Oblicze realne koszty kredytu dzięki kalkulatorowi rat kredytu. Źródło. Expander

Koszty dodatkoweKosztami dodatkowymi, z którym należy się liczyć przy podejmowaniu decyzji o wzięciu hipoteki są:

  • ubezpieczenie nieruchomości,
  • ubezpieczenie niskiego wkładu własnego,
  • ubezpieczenie pomostowe,
  • taksa notarialna,
  • opłata sądowa (wpis do hipoteki).


Każda z tych należności wliczana jest do Rzeczywistej Rocznej Stopy Oprocentowania (RRSO). Przeglądając propozycje banków, można zauważyć, że w ich przypadku oprocentowanie waha się między 7-9%. To byłoby jeszcze do zaakceptowania, natomiast przy uzwględnieniu RRSO, takie oferty tylko na pierwszy rzut oka wydają się atrakcyjne. Biorąc ten element pod uwagę, oprocentowanie zaczyna się na 8, a kończy na 17%, co jest już mniej korzystne pod względem ekonomicznym dla potencjalnego konsumenta. Zatem, przed podjęciem faktycznej decyzji dobrze jest zasięgnąć rady, chociażby pośrednika finansowego.

PodsumowanieJak widać, z kredytem hipotecznym związane są nie tylko spłaty oprocentowanego kapitału. Z umową kredytową wiąże się też konieczność regulowania wielu dodatkowych opłat, które łącznie są w stanie znacznie uszczuplić domowy budżet. Kluczowe jest zatem skrupulatne i rozsądne dobieranie ofert - jeśli nie samodzielnie, to choćby z pomocą specjalisty.