bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 24 stycznia 2020
  • wyświetleń: 4111

Wilkowice w pilotażowym programie rządowym Czyste Powietrze

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Smog w Bielsku-Białej" podaj

Gmina Wilkowice walczy ze smogiem i jest jedną z dwóch gmin w Polsce w pilotażowym programie Czyste Powietrze.

smog
Smog w Bielsku-Białej na tle Bramy Wilkowickiej · fot. helipoland.com


5 tysięcy złotych można otrzymać z Gminy na wymianę pieca węglowego na ogrzewanie gazowe. Nabór wniosków trwa końca lutego. W Gminie Wilkowice rusza także pilotaż programu Czyste Powietrze, w którym również można się postarać o zwrot kosztów na termomodernizajcę lub wymiany pieca.

Wnioski pomogą bezpłatnie wypełnić doradcy, finansowani przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska. Spotkania informacyjne w tej sprawie odbędą się 28 stycznia br. o godz. 17:00 w GOK „Promyk” w Bystrej i 10 lutego br. o godzinie 17:00 w budynku Ochotniczej Straży Pożarnej w Wilkowicach.

- Dofinansowanie z gminy na wymianę pieca zdarza się po raz pierwszy i naprawdę szkoda by było z niego nie skorzystać. To konkretne pieniądze, za które spokojnie można zmienić ogrzewanie domu na przyjazne środowisku, a więc całej społeczności, która od lat zmaga się z fatalnym powietrzem w naszej beskidzkiej dolinie - mówi inicjatorka ruchu Smog w Bystrej, Jolanta Kasprzyk.

Zaangażowanie mieszkańców Gminy Wilkowice, zrzeszonych w oddolnym ruchu Smog w Bystrej oraz przychylność i działania Wójta Gminy, Janusza Zemanka, doprowadziły do tego, że gmina Wilkowice jest jedną z dwóch w Polsce, gdzie wdrożony będzie pilotażowy program dotacji Czyste Powietrze. Trudno nie docenić roli, jaką spełnili aktywiści i aktywistki inicjując w zeszłym roku spotkanie z ówczesnym pełnomocnikiem rządu ds. walki ze smogiem, Piotrem Woźnym, kiedy to interweniowali w sprawie niewydolnego programu Czyste Powietrze.

Dwa spotkania informacyjne w sprawie dofinansowań dla mieszkańców odbędą się 28 stycznia o godzinie 17:00 w GOK „Promyk” w Bystrej i 10 lutego o godzinie 17:00 w OSP Wilkowice - zaprasza Jolanta Kasprzyk.

Po spotkaniach w dniach 3,4 i 5 lutego oraz 17 18 i 19 lutego w Urzędzie Gminy będzie dyżurował i wypełniał wnioski doradca. Jeśli ktoś nie będzie mógł przyjść, będzie można zaprosić doradcę do domu w dogodnym dla siebie terminie.

ab / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Smog w Bielsku-Białej

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Smog w Bielsku-Białej" podaj