bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama - billboard wiadomości

Wiadomości

  • 20 stycznia 2020
  • wyświetleń: 1611

Europoseł Jerzy Buzek radził jak zdobyć unijne pieniądze

17 stycznia w bielskim Ratuszu odbyło się spotkanie przedstawicieli gmin subregionu południowego województwa śląskiego z eurodeputowanym prof. Jerzym Buzkiem na temat możliwości inwestycyjnych realizowanych z udziałem środków unijnych.

buzek
Europoseł Jerzy Buzek radził jak zdobyć unijne pieniądze · fot. UM Bielsko-Biała


- To jest kolejne już spotkanie robocze w gronie Aglomeracji Beskidzkiej, która jako porozumienie samorządów rozpoczęła działanie 1 stycznia tego roku - powiedział prezydent Bielska-Białej i przewodniczący Stowarzyszenia Aglomeracja Beskidzka Jarosław Klimaszewski, witając gości, a zwłaszcza prof. Jerzego Buzka, który mimo przeziębienia przyjechał wprost ze Strasburga, by przekazać najnowsze wiadomości dotyczące szans na pozyskanie środków z kolejnej perspektywy finansowej Unii Europejskiej na lata 2021-27.

W spotkaniu uczestniczyły posłanki na Sejm RP Mirosława Nykiel i Małgorzata Pępek. Mirosława Nykiel przypomniała o utworzeniu w parlamencie Zespołu na rzecz rozwoju subregionu południowego województwa śląskiego (Podbeskidzia), zapewniając, że wszyscy parlamentarzyści z naszego terenu zadeklarowali gotowość do współpracy w tym zespole.

Profesor J. Buzek pogratulował gminom działania w Aglomeracji Beskidzkiej, które pozwoli skuteczniej pozyskiwać środki krajowe i unijne. W swym wystąpieniu mówił między innymi o tym, że w kolejnej perspektywie UE środki finansowe dla Polski na pewno będą mniejsze niż w poprzednich, a głównymi problemami będą kwestie wyjścia Wielkiej Brytanii z UE, ochrona granic i sprawy uchodźców. Mniej będzie tzw. projektów miękkich, czyli np. na szkolenia, z wyjątkiem tych dotyczących ekologii.

Główne zadanie dla Unii na kolejne lata nosi nazwę Nowy europejski zielony ład, stąd priorytety takie jak czyste powietrze, ograniczanie emisji CO2, gospodarka w obiegu zamkniętym, bioróżnorodność i edukacja w tym zakresie. Kolejny kierunek to cyfrowa Europa - darmowy Internet w każdej gminie, a także innowacyjność, którą zainteresowane powinny być główne małe i średnie firmy.

Profesor J. Buzek podkreślił, że warunkiem korzystania z nowych środków będzie zaangażowanie i postawa polskiego rządu, niemniej samorządy muszą być przygotowane ze swymi projektami. Odpowiadał też na konkretne pytania samorządowców na temat planowanych w ich gminach projektów, które trzeba intensywnie przygotowywać już w tym roku.

ab / bielsko.info, źródło: UM Bielsko-Biała

Reklama - baner pod artykułem

Reklama - link rotacyjny

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.