Wiadomości

  • 16 stycznia 2020
  • 19 stycznia 2020
  • wyświetleń: 8632

Nowa obwodnica Buczkowic została udostępniona kierowcom

Obwodnica stanowi połączenie drogi ekspresowej S-1 z drogą wojewódzką nr 942 prowadzącą do Szczyrku. Trasa ma ułatwić dojazd w Beskidy i łatwiejszy wyjazd ze Szczyrku w godzinach szczytu.

obwodnica buczkowic
Obwodnica Buczkowic · fot. slaskie.pl


- Cieszę się, że nowa obwodnica Buczkowic może służyć mieszkańcom regionu, ale i turystom, chcącym skorzystać z wypoczynku w Beskidach. Dzięki tej inwestycji uda się usprawnić ruch, zwiększyć bezpieczeństwo i poprawić jakość podróży, a także zmniejszyć uciążliwość w ruchu tranzytowym - podkreśla marszałek Województwa Śląskiego, Jakub Chełstowski.

W ramach projektu została zrealizowana budowa obwodnicy Buczkowic o długości 2,78 km od skrzyżowania z ul. Bielską (DW942) do połączenia z drogą ekspresową S1 przez ul. Żywiecką, która umożliwi wyprowadzenie ruchu tranzytowego poza obszary gęstej zabudowy Buczkowic i Rybarzowic.

obwodnica buczkowic
Przepust pod drogą · fot. slaskie.pl


Zakres zrealizowanych prac obejmował m.in. budowę:
  • nowej drogi poza zwartą zabudową miejscowości Buczkowice oraz Rybarzowice;
  • dwóch rond z ul. Bielską (DW 942) oraz z ul. Żywiecką (DW 945);
  • dodatkowych dróg dla obsługi przyległych terenów;
  • wiaduktu nad obwodnicą;
  • stanowiska do kontroli pojazdów;


Oddanie do użytku nowej obwodnicy ma przyczynić się do usprawnienia i skrócenia czasu dojazdu do ośrodków narciarskich w Szczyrku i w Wiśle zmniejszając uciążliwości komunikacyjne dla Wilkowic i Buczkowic.

Inwestycja była współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020. Umowa o dofinansowanie została podpisana w październiku 2017 r. Budowa była prowadzona od lipca 2018 r., do grudnia 2019 r. Koszt robót budowlanych zamknął się w kwocie 55,35 mln zł przy dofinansowaniu z UE 44,34 mln zł. Inwestorem był Zarząd Dróg Wojewódzkich w Katowicach.

Ariel Brończyk / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.