bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama - billboard wiadomości

Wiadomości

  • 15 stycznia 2020
  • wyświetleń: 5757

Bielsko-Biała w czołówce polskich metropolii

Na szóstym miejscu rankingu 100 polskich miast Uciekające metropolie, przygotowanego przez Klub Jagielloński, znalazły się Bielsko-Biała razem z powiatem bielskim.

ratusz, urząd miejski
fot. UM Bielsko-Biała


Celem rankingu było porównanie dynamiki i ścieżki zmian największych pod względem liczby mieszkańców ośrodków funkcjonujących w Polsce w latach 2004-2018. W związku z ograniczoną dostępnością danych za podstawową jednostkę terytorialną przyjęto powiat. Bielsko-Biała uplasowało się w rankingu wyżej niż takie miasta, jak Kraków, Lublin czy Poznań. W rankingu prym wiodą Warszawa i Wrocław.

Ranking obejmował cztery kategorie złożone z kilku wskaźników. Obszary badawcze to gospodarka, wiedza, usieciowienie i jakość życia. W ramach pierwszej kategorii autorzy brali pod uwagę np. stosunek średniego wynagrodzenia w Bielsku-Białej do wynagrodzenia w kraju, odsetek ludności w wieku produkcyjnym czy nakłady inwestycyjne w przedsiębiorstwach.

Natomiast na wiedzę składają się liczba studentów, ale też frekwencja w wyborach samorządowych i m.in. dane o wykształceniu ludności. Usieciowienie to liczba uczestników szeroko pojętego życia kulturalnego i sportowego, a także dostępność komunikacyjna, ta drogowa. jak i lotnicza. W obszarze jakości życia na wynik złożyły się: liczba mieszkań i ich cena, liczba łóżek szpitalnych, lekarzy, kilometrów ścieżek rowerowych czy wypadków drogowych. Większość danych zawartych w rankingu pochodzi z Głównego Urzędu Statystycznego.

Szczególnie korzystnie Bielsko-Biała wypada w obszarze gospodarki, w którym zajmuje najwyższe, czwarte miejsce spośród wszystkich branych pod uwagę obszarów. W sferze wiedzy i innowacji miasto plasuje się na ósmym miejscu, na 29. pod względem usieciowienia i na 13. w kwestii jakości życia.

Głównym celem rankingu Uciekające metropolie była ocena rozwoju wybranych ośrodków miejskich w Polsce pod względem zrównoważenia. Powstał on po to, by ocenić potencjał i dynamikę rozwoju miast od chwili wejścia Polski do Unii Europejskiej. Jak przyznają autorzy rankingu, z jego wyników wyłania się Polska dwóch prędkości - dynamicznie rozwijających się metropolii oraz będących w stagnacji średnich i małych miast.

Statystyki potwierdzają hipotezę o zwiększającym się dystansie rozwojowym pomiędzy największymi metropoliami a mniejszymi miastami. Nie istnieje już w Polsce podział na biedny wschód i bogaty zachód. Czynnikiem różnicującym stało się posiadanie w regionie dużej metropolii - czytamy w rankingu.

Atrakcyjne, dynamicznie rozwijające się miasta - a takim niewątpliwie jest, co potwierdza przytoczony ranking, Bielsko-Biała - przyciągają najzdolniejszych ludzi, najbardziej innowacyjne firmy, najciekawsze przedsięwzięcia społeczne i kulturalne, stanowią centra aktywności i rozwoju społeczno-gospodarczego.

Klub Jagielloński, który jest autorem rankingu, to ogólnopolska organizacja prowadząca działalność edukacyjną, ekspercką, publicystyczną oraz realizującą obywatelskie inicjatywy polityczne.

ab / bielsko.info, źródło: Magazyn Samorządowy - W Bielsku-Białej

Reklama - baner pod artykułem

Reklama - link rotacyjny

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.