bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama - billboard wiadomości

Wiadomości

  • 13 stycznia 2020
  • wyświetleń: 4398

Autorzy albumu o historii miasta nagrodzeni statuetką Ikara

11 stycznia w Bielskim Centrum Kultury odbyła się 27. gala Ikara, Nagrody Prezydenta Miasta Bielska-Białej w Dziedzinie Kultury i Sztuki. Za osiągnięcie roku 2019 cenną statuetkę otrzymali Wiesław Dziubek i Wojciech Kominiak, autorzy cieszącej się ogromną popularnością książki Bielsko-Biała i okolice w dawnej pocztówce i fotografii w czasach II wojny światowej, za dotychczasową działalność w dziedzinie kultury i sztuki Ikara otrzymał wybitny artysta plastyk, Tadeusz Moskała.

27. gala Ikara, Nagrody Prezydenta Miasta Bielska-Białej w Dziedzinie Kultury i Sztuki - 11.01.2020 · fot. UM Bielsko-Biała

Uroczyste spotkanie środowiska kultury naszego miasta oraz wielu oficjalnych gości odbyło się w nowej formule organizacyjnej, co dodało tej cyklicznej imprezie świeżości. Ceremonia uhonorowania twórców, działaczy i dobrodziejów kultury została zorganizowana w sali koncertowej BCK, okraszona piosenkami Beaty Przybytek, jednej z laureatek nagrody Ikara.

Prezydent Jarosław Klimaszewski podsumował dokonania miasta w dziedzinie kultury w trakcie rozmowy z prowadzącym uroczystość naczelnikiem Wydziału Kultury i Sztuki Urzędu Miejskiego Przemysławem Smyczkiem. 2019 rok obfitował w wiele ważnych wydarzeń przygotowanych przez liczne i prężnie działające instytucje kultury, w których to imprezach udział wzięło niemal pół miliona osób.

Pierwsze wyróżnienie - Dyplom Honorowy Ikara - prezydent Jarosław Klimaszewski wręczył Teresie Adamus prowadzącej z sukcesami Chór Echo, który obchodził 100-lecie swej działalności w roku 2019. Chór może poszczycić się bogatym repertuarem oraz wysokim poziomem artystycznym, który sprawia, że od lat zajmuje ważne miejsce wśród polskich chórów amatorskich. Koncertował niemal w całej Europie, był laureatem wielu międzynarodowych festiwali, ma na swym koncie liczne nagrody. Tytuł Dobrodzieja Kultury 2019 otrzymały firmy Aqua S.A. i FCA Poland S.A. Obie firmy od wielu lat wspierają finansowo organizację miejskich imprez kulturalnych.

W ubiegłym roku były głównymi sponsorami 20. jubileuszowego Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej Sacrum in Musica oraz 24. Festiwalu Kompozytorów Polskich im. prof. Henryka Mikołaja Góreckiego. Wsparły również finansowo organizację 17. Jazzowej Jesieni w Bielsku-Białej im. Tomasza Stańko, a także sponsorowały koncerty podczas dorocznych Dni Bielska-Białej.

Nominacje do Nagrody Prezydenta Miasta w dziedzinie Kultury i Sztuki Ikar za wybitne osiągnięcia kulturalne w roku 2019 otrzymali: Marta Gzowska-Sawicka - aktorka Teatru Polskiego obdarzona wyrazistą osobowością sceniczną i nieprzeciętnym talentem wokalnym za wybitne kreacje - w tym w ostatnim sezonie za rolę Wolanda w Mistrzu i Małgorzacie; Waldemar Lesiak - absolwent Wydziału Architektury Wnętrz Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, od 1979 r. członek Związku Polskich Artystów Plastyków, autor wystawy Proste formy eksponowanej w Muzeum Historycznym w Bielsku-Białej - Starej Fabryce w roku 2019, która stała się wyjątkowym wydarzeniem odbijającym się szerokim echem w całym świecie artystycznym; Piotr Wisła - artysta plastyk zajmujący się grafiką użytkową, rysunkiem i malarstwem, autor wielu projektów i realizacji z dziedziny plakatu, książki, identyfikacji wizualnych wydarzeń artystycznych, a w 2019 r., autor wystawy w Galerii Starej Fabryki Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej zatytułowanej Osobna pora.

Kolejną nominację otrzymali Wiesław Dziubek i Wojciech Kominiak, autorzy książki Bielsko-Biała i okolice w dawnej pocztówce i fotografii w czasach II wojny światowej wydanej z okazji 80. rocznicy wybuchu wojny, która jest kolejną ważną pozycją dokumentującą trudną i skomplikowaną historię naszego miasta, a została bardzo gorąco przyjęta przez czytelników. Nominację odebrał Wiesław Dziubek, pod nieobecność drugiego z autorów. Odebrał też statuetkę Ikara, bo to właśnie ta para autorów otrzymała najcenniejsze wyróżnienie.

Nominacje za dotychczasową wybitną działalność w dziedzinie kultury i sztuki otrzymali: Małgorzata Słonka - polonistka, filmoznawczyni, związana z Regionalnym Ośrodkiem Kultury w Bielsku-Białej, autorka wielu wydawnictw i redaktorka znaczących pozycji książkowych, od kilkunastu lat naczelna kwartalnika Relacje-Interpretacje, sekretarz Międzynarodowej Rady Artystycznej podczas Międzynarodowych Spotkań Folklorystycznych, autorka wielu wydawnictw promujących Tydzień Kultury Beskidzkiej, członkini Rady Programowej serii wydawniczej Biblioteka Bielska-Białej; Tadeusz Moskała - artysta plastyk, członek Stowarzyszenia Międzynarodowe Triennale Grafiki w Krakowie, członek i działacz Związku Polskich Artystów Plastyków, autor znaków firmowych, medali okolicznościowych, odznak oraz wielkopowierzchniowych ceramicznych płaskorzeźb, laureat kilkudziesięciu nagród i wyróżnień w międzynarodowych konkursach, nominowany do Ikara 2008, 2017 i 2018; Zbigniew Micherdziński - wieloletni pracownik Regionalnego Ośrodka Kultury w Bielsku-Białej i kierownik Galerii Sztuki ROK, promującej polską sztukę, kurator większości wystaw zorganizowanych w tej galerii, w tym ekspozycji unikatowej w skali kraju sztuki ludowej, współtwórca Beskidzkiego Centrum Zabawkarstwa Ludowego oraz Beskidzkiej Szkoły Folkloru, propagator tradycji i dziedzictwa kulturowego, nominowany do Ikara 2010.

Ikara za dotychczasową działalność w dziedzinie kultury i sztuki odebrał z rąk prezydenta Jarosława Klimaszewskiego Tadeusz Moskała.

Kapituła nagrody obradowała tym razem pod kierunkiem prof. Michała Klisia, autorem statuetki Ikara jest znakomity rzeźbiarz, bielszczanin Bronisław Krzysztof.

Po przerwie rozpoczął się koncert dedykowany przez prezydenta miasta wszystkim ludziom kultury i sztuki. Wystąpił Janoska Ensemble, kwartet wiedeńskich wirtuozów (pochodzących z Bratysławy), który zaprezentował najwyższy poziom umiejętności muzycznych i improwizatorskich. Znakomitym muzykom z powodzeniem towarzyszyła Bielska Orkiestra Kameralna. Całością dyrygował Adam Banaszak. Niezwykły koncert zakończył się bisami i owacjami na stojąco.

ab / bielsko.info, źródło: UM Bielsko-Biała

Reklama - baner pod artykułem

Reklama - link rotacyjny

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.