bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama - billboard wiadomości

Wiadomości

  • 8 stycznia 2020
  • wyświetleń: 3699

Dobra wiadomość dla pracowników. Od stycznia płaca minimalna w górę

Nowy Rok przyniósł dobre wiadomości dla polskich pracowników. Od 1 stycznia wynagrodzenie minimalne wzrosło o 350 zł - do 2600 zł, a minimalna stawka godzinowa do 17 zł. Dodatkowo od tego roku dodatek stażowy nie będzie wliczany do minimalnego wynagrodzenia za pracę.

- W sumie od 2015 r. pensja minimalna wzrosła o 850 zł. To faktycznie znaczące kwoty. Pracownicy muszą być godziwie wynagradzani. Wzrost minimalnej pensji przekłada się na podwyżki wynagrodzeń w ogóle, a to bardzo dobra wiadomość - mówi minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.

Wraz z minimalnym wynagrodzeniem wzrosła także wprowadzona w 2017 r. minimalna stawka godzinowa (określone umowy cywilnoprawne). W chwili wprowadzenia wynosiła ona 13 zł, dzisiaj - 17 zł.

To nie koniec zmian. Od 1 stycznia dodatek stażowy nie jest wliczany do minimalnego wynagrodzenia.
- Do tej pory pracownik z dłuższym stażem pracy zarabiający minimalną krajową mógł mieć niższe wynagrodzenie zasadnicze niż osoba nowozatrudniona z dużo niższym lub zerowym stażem pracy, wykonująca tę samą pracę. W takiej sytuacji dodatek stażowy był fikcją i nie pełnił swojej funkcji - motywacji i docenienia doświadczenia. Dzisiaj to się zmienia - podkreśla minister Marlena Maląg.

Zmiany dotyczą przede wszystkim pracowników sektora publicznego oraz pracodawców tego sektora, którzy zgodnie z przepisami mają obowiązek wypłacania takiego dodatku.

BM / bielsko.info, źródło: Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

Reklama - baner pod artykułem

Reklama - link rotacyjny

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.