bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Wiadomości

  • 7 stycznia 2020
  • wyświetleń: 1925

Na czym polega praca agenta nieruchomości

Artykuł sponsorowany:

Tym artykułem postaram się rozjaśnić Wam, na czym polega praca agenta nieruchomości. Większość osób kojarzy moją pracę wyłącznie ze sprzedażą domów i mieszkań oraz ze zgarnięciem prowizji za tę transakcję. W ogromnym skrócie tak to wygląda, lecz jest to zdecydowanie telegraficzny skrót mojej pracy.

remax


Bardzo duży procent ludzi chcąc spieniężyć swoją nieruchomość, próbuje sprzedać ją samodzielnie, ponieważ uważają, że wystarczy wrzucić ogłoszenie do sieci i czekać na zainteresowanych, a dzięki temu zaoszczędzą na zapłacie wynagrodzenia dla agenta (w Re/Max koszty prowizji ponosi wyłącznie strona sprzedająca). Tak mijają tygodnie, miesiące, a nawet lata, a budynek czeka na nowych właścicieli, obecni inwestują w reklamowanie swojej nieruchomości, która równocześnie z biegiem czasu stopniowo traci na swojej wartości.

Agent nieruchomości, czy warto zwracać się o pomoc?remax


Agent nieruchomości to osoba, która zainwestowała bardzo dużo czasu i pieniędzy w szkolenia i wszelkiego rodzaju kursy pozwalające jej, aby być ekspertem w sprzedaży nieruchomości. Świadczy usługi, które łączą w sobie wiele różnych zawodów. Trzeba znać się nie tylko na prawie, ale także na budownictwie, finansach oraz marketingu. Trzeba być otwartym na ludzi, kreatywnym, cierpliwym, empatycznym, wyrozumiałym oraz dużą dozę tolerancji. 
Agent nieruchomości musi nieustannie być na bieżąco, śledzić trendy, nowości, wszelkie badania, statystyki. Stale obserwować rynek i zmiany, jakie następują tutaj z dnia na dzień.

Kupujący, którzy dokonują zakupu telewizora, mogą go wymienić za rok lub dwa, lecz jeżeli kupujemy dom, to często wiążemy się z nim aż do śmierci.

Nie ma co ukrywać, wynagrodzenie jest duże, jednak za tym idzie równie wysoka odpowiedzialność.


Przejdźmy do konkretów. Przedstawię wam poniżej, co robi agent nieruchomości - co robię ja, żeby sprzedać nieruchomość:

#1 Dokumenty i sprawy techniczneGromadzę wszystkie niezbędne dokumenty związane z nieruchomością, zapoznaje się ze sprawami technicznymi i w pierwszej kolejności rozwiązuje wszelkie problemy, jakie mogłyby wyjść w późniejszym etapie sprzedaży.

Przykładowo:

Zapoznaje się z KW (Księgi Wieczyste), czy nie ma niuansów, które uniemożliwiłyby sprzedaż, jak również, czy nie ciąży jakiekolwiek zadłużenie lub, czy nie ma jakiś dodatkowych lokatorów sprzed lat. Sprawdzam, czy jest droga dojazdowa, czy dom nie wychodzi poza działkę. Jeżeli dom jest w stanie surowym zapoznaje się z całą dokumentacją budowy.

#2 Sprzedaż pośrednia i bezpośredniaSprzedaż pośrednia, czyli marketing i promocja nieruchomości online.

Na początek muszę prawidłowo dopasować nieruchomość do naszej docelowej grupy odbiorców:

Dla każdej nieruchomości (dom, mieszkanie, apartament, działka, kamienica, magazyn) trzeba ustalić potencjalną personę tzn. osoby, które byłyby zainteresowane zakupem nieruchomości ze względu na lokalizację, budownictwo, styl wnętrz itp.
Pod taką grupę kieruje swoje działania marketingowe tzn. zdjęcia, opis, film, portale nieruchomościowe. W dzisiejszych czasach nieruchomość możemy nazwać produktem, który trzeba ładnie opakować i przedstawić światu (naszej grupie odbiorców). 


Reklamy Lamborghini nie znajdziemy w telewizji, topowe marki reklamują się za pośrednictwem influancerów na Instagramie, a zanim kupimy jakiś produkt, to szukamy recenzji na YouTube, lub sprawdzamy jego opinie na forach.

Każdą nieruchomość trzeba przedstawić w atrakcyjny dla niej sposób, przedstawić jej walory i rzetelnie powiedzieć o jej słabych stronach.

Tworzenie oferty:Wykonuję wysokiej jakości zdjęcia, które przyjemnie się ogląda i zawierają w sobie dużo ważnych szczegółów. Tworzę opis, który będzie zawierał najważniejsze odpowiedzi na pytania, które zgromadziłem podczas rozmów telefonicznych w ciągu całej mojej kariery i dodaje kilka zdań o tym, co wyróżnia tę nieruchomość od innych. Czasy z bajerowaniem w opisie (z barwnym opisem) się skończyły. Krótko, treściwie i na temat. Nieruchomość przedstawiona językiem korzyści. 


Nowości technologiczne przy sprzedażySpacer wirtualny to najnowszy sposób prezentacji nieruchomości online. Moim zdaniem to ‘must have’ każdej oferty.
Badania pokazują, że jesteśmy coraz bardziej zapracowani i nie lubimy tracić czasu, dlatego kupujący bardziej zainteresuje się ofertą, którą może dokładnie sprawdzić, wejść do każdego pomieszczenia itp. Chętniej poświęcą czas na odwiedzenie nieruchomości, którą już zaakceptował w pierwszym kroku online.

Można też nakręcić w ciekawy, dynamiczny sposób film prezentujący nieruchomość. Dla tych bardziej odważnych - powiedzieć kilka słów o nieruchomości.

Sprzedaż bezpośrednia, czyli z udziałem agentaremax


Pierwszy kontakt z osobą kupującą prawie zawsze odbywa się przez telefon.
Jest to dla mnie nie lada wyzwanie, aby podczas rozmowy rozmówca poczuł się komfortowo, przy tym dobrze zaprezentować nieruchomość, a do tego zadać pytania tak, aby wyłącznie szczerze zainteresowani nabywcy przyjechali obejrzeć nieruchomość.

Prezentacja nieruchomościRóżnica pomiędzy pokazaniem nieruchomości, a jej sprzedażą jest taka, że pokazać nieruchomość potrafi każdy, sprzedać już nie. Wiele razy słyszałem stwierdzenie „co to takiego jest sprzedać dom, łatwizna.” Osoby, które tak twierdzą, mają na myśli wyłącznie pokazanie domu, ponieważ, aby doszło do podpisania umowy, to droga jaką musisz pokonać jest długa i kręta.
Wielu właścicieli uważa, że to kupującemu powinno zależeć, że to on ma się starać, ponieważ to on chce kupić, a jak idą coś kupić, to wymagają jak najlepszej obsługi, bo oni płacą. Ty sprzedajesz swoją najlepszą działkę w okolicy, ale Twój sąsiad też sprzedaje i według niego on też ma najlepszą działkę, więc już nie jesteś sam. Teraz dodaj do tego, że w okolicy jest kilku takich sąsiadów, to kupujący ma wybór i już nie możesz lekceważyć nikogo, bo to, że kupujący według was zadaje dużo pytań, czy jest kolokwialnie mówiąc „upierdliwy”, czy się kredytuje lub ma wątpliwości to nie oznacza, że nie kupi nieruchomości - co więcej - może okazać się, że to właśnie on kupi ją bez większych negocjacji.
Przy kupnie nieruchomości nie ma reklamacji, nie możesz zwrócić nieruchomości na następny dzień. Dlatego ludzie często zadają wiele pytań, część z nich będzie się obawiać do samego końca. Ty jako właściciel nieruchomości jesteś związany ze swoją nieruchomością, dlatego dla nich nie jesteś wiarygodną osobą, aby przekonywać nowych nabywców, że to najlepsza oferta i, że uwierzą im w Twoje obietnice, że będzie im się tu szczęśliwie żyło. 


I tutaj rola agenta nieruchomości jest nieoceniona . Jako osoba postronna ma on za zadanie, aby każda ze stron transakcji była zadowolona. Pracuje on zarówno dla sprzedających, jaki i pomaga kupującym. 
Agent nieruchomości sprzedaje nieruchomość w porozumieniu stron, bez emocji, zadając odpowiednie pytania, wykorzystując doświadczenie, intuicję i umiejętności nabyte przy sprzedaży innych nieruchomości. To jest jego praca, sprzedaży można się nauczyć, tylko że każdy produkt się inaczej sprzedaje.

#3 FinalizacjaNajlepsza część zabawy - niby formalność, a tyle może się wydarzyć. W jednym pokoju spotykają się dwie strony, w powietrzu wisi napięta atmosfera. Jedni sprzedają coś, z czym byli związani przez kilka, kilkanaście lat, a nawet całe życie, z drugiej strony kupują, zastanawiają się, czy na pewno to jest to, czy może się wstrzymać, przecież znajdzie się coś lepszego, czy związać się z tą nieruchomością na 30 lat, ciekawe czego nam nie powiedzieli. I pomiędzy krążącymi wątpliwościami, strachem oraz ekscytacją ktoś musi nad tym zapanować. Ktoś kto nie kieruje się w tej chwili emocjami, komu zaufaliście i powierzyliście opiekę nad tą transakcją. Nie liczcie w tej chwili na notariusza, który z wami wymienił do tej pory jedno słowo, zna was od minuty i zna tę nieruchomość tylko z dokumentów, nawet nie ze zdjęć. Jeżeli na początku uznaliście, że agent, z którym nawiązaliście kontakt, spełnia wasze oczekiwania, jest sumienny, cierpliwy oraz wykazuje duże zainteresowanie waszą sprawą, to zaufajcie mu i chociaż jeden problem ściągnijcie sobie z barków i dajcie mu sobie pomóc.

remax


Wojciech Szypuła
Agent Nieruchomości RE/MAX Invest


Zmieniam "na sprzedaż" w "sprzedane"

A dokładnie pomagam sprzedać nieruchomość ludziom, którzy chcą to zrobić szybko, skutecznie, bezpiecznie i z zyskiem.ul. Wyzwolenia 1
43-300 Bielsko-Biała

www.remax-polska.pl/wojciech_szypula