Wiadomości

  • 30 grudnia 2019
  • wyświetleń: 3648

W Hałcnowie obchodzono VI Diecezjalny Dzień Rodzin Wielodzietnych

Eucharystia, odnowienie przyrzeczeń małżeńskich, błogosławieństwo rodzin oraz wspólne spotkanie przy stole złożyły się na VI Diecezjalny Dzień Rodzin Wielodzietnych, który odbył się w Święto Świętej Rodziny, 29 grudnia 2019 r., w bielskiej bazylice w Hałcnowie. W modlitwie i zabawie uczestniczyło kilkadziesiąt rodzin.

VI Diecezjalny Dzień Rodzin Wielodzietnych
VI Diecezjalny Dzień Rodzin Wielodzietnych · fot. Diecezja Bielsko-Żywiecka


Mszy św. przewodniczył diecezjalny duszpasterz rodzin ks. Tomasz Gorczyński, a moderator Domowego Kościoła ks. Jacek Moskal wygłosił kazanie. Duchowny zwrócił uwagę, że przeżywana oktawa Bożego Narodzenia jest niezwykłą okazją do zgłębienia tajemnicy miłości, jaką przynosi nowonarodzony Chrystus.

Ks. Moskal zachęcił do zaangażowania się w życie wspólnot pragnących przybliżać i pokazywać drogę do bliskości Boga - od Domowego Kościoła przez wspólnotę Rodzin Wielodzietnych albo Licznych do innych ruchów ogniskujących małżonków i rodziny.

Duchowny przytoczył konkretne świadectwo małżeństwa, dla którego droga Domowego Kościoła stała się okazją do wzrastania. „Pozwólcie Bogu być blisko, a doświadczycie takiego szczęścia i radości, takiej miłości, której nic ani nikt wam nie wyrwie!” - zaapelował na koniec.

W czasie liturgii małżonkowie wypowiedzieli ponownie swoje małżeńskie ślubowanie, a podczas modlitwy wiernych polecano opiece Bożej m.in. małżeństwa, które nie mogą mieć dzieci.

Po Mszy św. kapłani błogosławili rodziny indywidualnie. W pobliskim domu parafialnym na wszystkich uczestników modlitwy czekał gorący posiłek. Odbyła się tam loteria z nagrodami. Wylosowane rodziny dostały specjalne upominki: bożonarodzeniowe świece z hasłem Dnia Rodzin Wielodzietnych -„My miłujemy [Boga], ponieważ Bóg sam pierwszy nas umiłował” (1 J 4,19) - oraz atrakcje ufundowane przez sponsorów. Nie zabrakło paczek dla dzieci przygotowanych wspólnie z diecezjalną Caritas. Kolędowano razem z kolędnikami misyjnymi z Hałcnowa, którzy razem z siostrami serafitkami odwiedzili świętujące rodziny.

Spotkanie zorganizowały duszpasterstwa - rodzin i Rodzin Wielodzietnych albo Licznych (DRWaL). Ta ostatnia wspólnota jest formacją, która daje okazję do wspólnych spotkań rodzinnych. Ma także zachęcać do otwarcia na przyjęcie nowego życia te małżeństwa, które z różnych powodów obawiają się wielodzietności.

Ariel Brończyk / bielsko.info

źródło: Diecezja Bielsko-Żywiecka

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.