Wiadomości

  • 27 grudnia 2019
  • wyświetleń: 3491

Biskup z opłatkiem i prezentami w Domu Matki i Dziecka Caritas

Ogrzania się światłem i ciepłem, jakie przynosi Jezus w noc Bożego Narodzenia, życzył podopiecznym i opiekunkom - siostrom nazaretankom - z Domu Matki i Dziecka Caritas w Bielsku-Białej bp Roman Pindel, który 24 grudnia 2019 r. odwiedził z opłatkiem i prezentami placówkę w Lipniku. Biskup zachęcił, by zobaczyć w Nowonarodzonym Tego, który przezwycięża smutek, przynosi radość i nadzieję.

biskup
Biskup z opłatkiem i prezentami w Domu Matki i Dziecka Caritas · fot. Diecezja bielsko-żywiecka


Siostry z prowincji krakowskiej Zgromadzenia Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu pełnią posługę w lipnickim Domu Matki i Dziecka Caritas od kilku miesięcy. S. Blanka Stawniczy CSFN jest kierownikiem placówki. Wspierają ją dwie siostry opiekunki. Obecnie mieszka tu sześć dorosłych kobiet wraz dziećmi.

- Okres świąteczny jest specyficzny. Jeśli te panie są gdzieś zaproszone, to spędzają ten czas z rodziną, z przyjaciółmi - wytłumaczyła i przyznała, że misja w lipnickim Domu jest kluczowa dla posługi nazaretanek.

biskup
Biskup z opłatkiem i prezentami w Domu Matki i Dziecka Caritas · fot. Diecezja bielsko-żywiecka


- Zarówno troska o życie, jak i rodzinę, nawet jeżeli ta rodzina bywa, jak w tym przypadku, niepełna, jest w centrum naszego charyzmatu. Podobnie kluczowa dla nas jest modlitwa za wszystkie rodziny. Jest tu Okno Życia, są mamy, które przygotowują się do przyjęcia życia, dajemy opiekę, pomoc, ofiarujemy modlitwę, przygotowujemy do roli mamy - wyjaśnia nazaretanka, wzmiankując, że jeszcze przed podjęciem posługi w Lipniku, siostry ukończyły kurs w szkole rodzenia, wraz z matkami i małżeństwami. - Korzystamy z wiedzy tam zdobytej, bo są tu kobiety, które oczekują potomstwa - dodała siostra.

Biskup w swych życzeniach nawiązał do obrazu Jacka Malczewskiego "Wigilia na Syberii". Analizując świat przedstawiony na płótnie, zwrócił uwagę na to, że pośród widocznego smutku i nędzy obecne jest w nim ciepłe światło o nieokreślonym źródle.

biskup
Biskup z opłatkiem i prezentami w Domu Matki i Dziecka Caritas · fot. Diecezja bielsko-żywiecka


- Pewnie artysta chciał przekazać, że każdy w życiu ma swój smutek, że Wigilia jest także spotkaniem z naszymi smutkami przy opłatku, uświadomieniem sobie, że wiele rzeczy może nas przygniatać, ale z drugiej strony, obok tych trosk, są też pochodzące od działającego Boga radość i ciepło, wyrażone w świetle jaśniejącym wśród zesłańców - zaznaczył.

Biskup dzieląc się opłatkiem, życzył zobaczenia własnych smutków i biedy, ale i zaczerpnięcia ciepła i radości z Bożego Narodzenia. Przypomniał, że Nowonarodzony przezwycięża smutek, przynosi radość i nadzieję.

W spotkaniu przy stole biskupowi towarzyszyli dyrektor diecezjalnej Caritas ks. Robert Kurpios, kurialny archiwista i notariusz ks. dr Czesław Chrząszcz oraz sekretarz biskupa ks. Piotr Góra.

Ariel Brończyk / bielsko.info

źródło: Diecezja Bielsko-Żywiecka

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.