Praca Bielsko-Bia�a Praca Bielsko-Bia�a

bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 12 grudnia 2019
  • wyświetleń: 2333

38. rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce

Za nami:

W dniach 12-14 w Bielsku-Białej odbędą się obchody 38. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. W programie m.in. X Podbeskidzki Konkurs Historyczny „Solidarni”, III Gra Miejska „Tropami Solidarności” oraz prelekcje na temat stanu wojennego w Klubach Seniora.

stan wojenny
fot. Ośrodek Karta


W dniach od 12 do 14 grudnia 2011 r. w Bielsku-Białej odbędą się wydarzenia upamiętniające 38. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce, zorganizowane m.in. przez Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach:
  • 12 i 13 grudnia 2019 r. godz. 10.00 - „Stan wojenny na Podbeskidziu” - spotkania w Klubach Seniora Caritas w Bielsku-Białej (ul. Krausa 40 i Wyspiańskiego 33), prowadzenie: Artur Kasprzykowski.
  • 13 grudnia 2019 r. godz. 13.00 - Składanie kwiatów pod tablicą upamiętniającą osoby represjonowane w stanie wojennym (kościół pw. Opatrzności Bożej w Bielsku-Białej).
  • 13 grudnia 2019 r. godz. 18.00 - Msza św. w intencji Ojczyzny i „Solidarności” (kościół pw. Trójcy Przenajświętszej w Bielsku-Białej).
  • 13 grudnia 2019 r. - Szkolne eliminacje X Podbeskidzkiego Konkursu Historycznego „Solidarni” (16 szkół średnich Bielska-Białej, Cieszyna, Czechowic-Dziedzic, Kóz i Żywca).


Konkurs, organizowany przez Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Katowicach we współpracy z Zarządem Regionu Podbeskidzie NSZZ „Solidarność”, poświęcony jest historii polski w latach 1976-1989 ze szczególnym uwzględnieniem wydarzeń na Podbeskidziu. Jego uczestnikami mogą być uczniowie szkół ponadpodstawowych z terenu Bielska-Białej oraz powiatów bielskiego, cieszyńskiego i żywieckiego, szczególnie zainteresowani najnowszą historią. Etap szkolny konkursu odbędzie się 13 grudnia 2019 r., a finał 6 lutego 2020 r. - w 39. rocznicę zakończenia strajku generalnego na Podbeskidziu.

14 grudnia 2019 r. godz. 15.30-19.00 - III Gra Miejska „Tropami Solidarności”.

W sobotę 14 grudnia na ulicach Bielska-Białej rozegrana zostanie trzecia edycja Gry Miejskiej „Tropami Solidarności“. - Chcemy w ten sposób upamiętnić przypadającą dzień wcześniej tragiczną rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce, a zarazem upowszechnić wśród młodych ludzi wydarzenia, jakie wówczas rozgrywały się na terenie Bielska-Białej i Podbeskidzia - mówi Bogdan Szozda, szef stowarzyszenia „Podbeskidzie Wspólna Pamięć“, które jest głównym organizatorem gry. W przedsięwzięcie to zaangażowane są także podbeskidzka „Solidarność”, bielskie struktury Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej, a także katowicki oddział IPN.

Gra ma łączyć elementy fabularnej gry terenowej oraz biegu na orientację. Zadaniem uczestników będzie wcielenie się w role działaczy podziemnej „Solidarności“: będą redagować i drukować ulotki, kolportować wydane poza zasięgiem cenzury książki, organizować nielegalną manifestację, gubić śledzących ich tajniaków ze Służby Bezpieczeństwa...

W trakcie gry jej uczestnicy spotykać będą prawdziwych uczestników wydarzeń sprzed blisko czterech dekad - uczestników strajków i demonstracji, podziemnych drukarzy i kolporterów, organizatorów pomocy dla uwięzionych i ich rodzin.

Aby wziąć udział w grze miejskiej „Tropami Solidarności“ wymagane jest zorganizowanie i zgłoszenie zespołu złożonego z trzech lub czterech osób w wieku 16-21 lat. Dla zwycięzców przewidziano atrakcyjne nagrody, a dla wszystkich uczestników poczęstunek i upominki.

Zespół należy zgłosić, wypełniając formularz, który jest dostępny na Facebooku oraz na stronie internetowej stowarzyszenia Podbeskidzie Wspólna Pamięć.

solidarność

ab / bielsko.info

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.