Praca Bielsko-Bia�a Praca Bielsko-Bia�a

bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 29 listopada 2019
  • 1 grudnia 2019
  • wyświetleń: 5770

Taras wieży katedry zostanie udostępniony zwiedzającym?

Z górującej nad stolicą Podbeskidzia wieży Katedry św. Mikołaja jak na dłoni widać całe miasto. Być może taras wieży zostanie udostępniony zwiedzającym. Jest ku temu dobry klimat - zarówno po stronie katedralnej parafii, jak i władz miasta.Wieża Katedry św. Mikołaja to jedna z najbardziej charakterystycznych budowli Bielska-Białej. Z tarasu wybudowanej ponad 100 lat temu konstrukcji roztacza się piękny widok na całe miasto i okolice. - Przy dobrej przejrzystości powietrza widać nawet Górny Śląsk - mówi ks. Antoni Młoczek, proboszcz katedralnej parafii Świętego Mikołaja w Bielsku-Białej.

Gospodarz najważniejszej świątyni w naszym mieście wielokrotnie wyprowadzał na taras wieży zorganizowane grupy. W październiku br. zorganizowano nawet specjalny dzień, w trakcie którego ponad 100 osób wspięło się po 210 schodach na balkon okalający wieżę. Proboszcz wpadł na pomysł, aby wieżę udostępnić nie tylko od święta i zorganizowanym grupom, ale każdemu, kto postanowi z wysokości 50 metrów zobaczyć miasto.

- Dla mnie wieża Katedry jest znakiem firmowym tego miasta. Jest widoczna z każdego punktu, każdego miejsca. Ukazywana jest w różnych materiałach, nawet filmowych. Dlatego uznałem, że właściwym kierunkiem jest zwrócenie się do pana prezydenta Jarosława Klimaszewskiego, aby miasto partycypowało w przystosowaniu wieży do regularnego zwiedzania - informuje ks. Antoni Młoczek.

katedra i panorama bielska w nieco innym wydaniu
Taras wieży katedry zostanie udostępniony turystom? Jest taki pomysł · fot. Łukasz Kałwa


Doszło już do dwóch spotkań proboszcza z prezydentem miasta, o czym dziennikarzom wspomniał Jarosław Klimaszewski. - Jest plan, żeby zrobić to wspólnie. Trzeba doprowadzić do sytuacji, żeby schody drewniane wymienić na metalowe, ze względu na przepisy przeciwpożarowe - poinformował prezydent Bielska-Białej.

Ponadto na bezpieczną wysokość trzeba podnieść barierkę okalającą taras wieży, a także odpowiednio zabezpieczyć pomieszczenia, przez które przechodzi się w kierunku punktu widokowego.

Ksiądz proboszcz spotkał się w tej sprawie także z przedstawicielem Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego.

Wstępny plan zakłada, że wieża będzie dostępna dla zwiedzających w określonych godzinach, a na miejscu będzie zatrudniony pracownik, który nie tylko oprowadzi po wieży, ale opowie o historii świątyni i charakterystycznych punktach panoramy miasta.

Na razie nie wiadomo ile mogłoby kosztować przystosowanie wieży do regularnego zwiedzania. Najważniejsze, że jest dobry ku temu klimat.

ab / bielsko.info

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.