bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama - billboard wiadomości

Wiadomości

  • 23 maja 2012
  • wyświetleń: 5003

O uzależnieniach bielskich uczniów

Ponad 200 osób wzięło udział w konferencji zorganizowanej przez Wydział Polityki Społecznej Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej. Konferencja była poświęcona zagadnieniom związanym z problematyką narkomanii i nadużywania alkoholu wśród młodzieży szkolnej z terenu miasta.

Wśród uczestników tego wydarzenia znaleźli się nie tylko przedstawiciele placówek oświatowych i organizacji pozarządowych, ale również pracownicy socjalni, kuratorzy oraz funkcjonariusze Policji i Straży Miejskiej. W auli Zespołu Szkół Samochodowych i Ogólnokształcących w Bielsku-Białej pojawiła się również liczna grupa zainteresowanych tematyką konferencji rodziców.

Konferencja nt. uzależnień wśród bielskich uczniów · fot. UM Bielsko-Biała


Podczas konferencji zaprezentowane zostały przez Instytut Badawczy IPC z Wrocławia wyniki badań społecznych, jakie przeprowadzono na zlecenie Urzędu Miejskiego pn.: „Diagnoza problemów używania i postaw wobec środków psychoaktywnych oraz innych problemów społecznych wśród dzieci i młodzieży w Bielsku-Białej”. Wśród badanych znaleźli się uczniowie z trzecich klas gimnazjów oraz uczniowie z drugich klas szkół ponadgimnazjalnych z terenu Bielska-Białej.

Badania, o których mowa, dały m.in. odpowiedź na pytanie, w jaki sposób alkohol i narkotyki najczęściej trafiają do rąk nastolatków z bielskich szkół oraz jakie są powody, że młodzi ludzie po nie sięgają. Dzięki zastosowaniu wystandaryzowanych narzędzi badawczych, wyniki badań przeprowadzonych wśród bielskich uczniów przez instytut IPC, będą mogły być porównywalne z wynikami badań ogólnopolskich, pozwolą również porównać wyniki badań przeprowadzonych już cztery lata temu (pierwsze takie badania przeprowadzone zostały na zlecenie tut. Urzędu w 2007 roku). Badania przedstawił i omówił reprezentujący IPC - Bartłomiej Kazubski.

Ponadto, podczas konferencji został wygłoszony wykład pn. „Czy leki uzależniają”. Wykład wygłosiła lekarz psychiatra, certyfikowany specjalista terapii uzależnień Krajowego Biura ds. Przeciwdziałania Narkomanii - Bożena Libor.

Problematykę zjawiska narkomanii w wykładzie pt. „Nowe trendy w odurzaniu się substancjami psychoaktywnymi w Polsce” przedstawił Marek Szczotkowski - policjant, edukator ds. narkomanii, specjalista ds. nieletnich, społeczny kurator sądowy.

W trakcie konferencji wyświetlony został także film „Free Your Mind”, którego autorem jest laureat III edycji konkursu „Mimo wszystko nie biorę”, organizowanego przez Wydział Polityki Społecznej Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej oraz Książnicę Beskidzką w Bielsku-Białej.

Najnowsze wyniki badań znajdują się na stronie internetowej Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej w zakładce Miasto i Mieszkańcy - Pomoc Społeczna i Zdrowie.

new / bielsko.info, źródło: UM Bielsko-Biała

Reklama - baner pod artykułem

Reklama - link rotacyjny

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.