Praca Bielsko-Bia�a Praca Bielsko-Bia�a

bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 25 listopada 2019
  • wyświetleń: 4093

[ZDJĘCIA] Biskup erygował Chorągiew Zakonu Rycerzy

W uroczystość Chrystusa Króla, 24 listopada br., bp Roman Pindel erygował w Bielsku-Białej Chorągiew Zakonu Rycerzy św. Jana Pawła II i dokonał aktu przyjęcia 25 nowych braci w szeregi tej świeckiej organizacji o charakterze charytatywnym.

Biskup erygował Chorągiew Zakonu Rycerzy - 24.11.2019 · fot. Diecezja Bielsko-Żywiecka


Pierwsza w diecezji bielsko-żywieckiej chorągiew zakonu, będącego swoistym wotum dziękczynnym polskich mężczyzn za łaskę pontyfikatu papieża Polaka, powstała w parafii pallotyńskiej pw. św. Andrzeja Boboli.

Podczas uroczystej Mszy św. w bielskim kościele odbyła się inwestytura nowych braci, którzy otrzymali pierwszy stopień rycerski - "wiara". Do ślubowania przystąpiło 24 kandydatów i jeden kadet. Mężczyźni ci, w rozmaitym wieku i stanie cywilnym, przyjęli szatę zakonną, złożyli przyrzeczenia oraz otrzymali pektorał i indywidualne błogosławieństwo biskupa.

Rycerze wypowiedzieli rotę ślubowania na klęczkach. Zapewnili m.in., że zamierzają propagować nauczanie Jana Pawła II; że nie będą szczędzić sił w pomocy słabym i potrzebującym oraz pragną służyć Kościołowi katolickiemu i swojej Ojczyźnie. Na koniec otrzymali pektorał rycerski oraz różaniec. Nowo przyjętych w szeregi zakonu zgromadzeni w pallotyńskiej świątyni wierni nagrodzili oklaskami. Na okrzyk „Vivat Jezus!” rycerze odpowiedzieli „Totus Tuus”.

Biskup erygował Chorągiew Zakonu Rycerzy - 24.11.2019
Biskup erygował Chorągiew Zakonu Rycerzy - 24.11.2019 · fot. Diecezja Bielsko-Żywiecka


W homilii bp Pindel zauważył, że na szatach noszonych przez rycerzy obecne są elementy herbu Jana Pawła II. Jest to przecież znak całkowitego oddania się Bogu przez Maryję - "Cały Tobie poddany. Niech więc ten strój, który przyjmujecie, z tym znamienitym herbem, przypomina wam zawsze o panowaniu naszego Pana i Zbawiciela, któremu chcecie być posłuszni - podkreślił.

Biskup zwrócił uwagę na znaczenie i sens ponawianego w dzisiejszą niedzielę aktu uznania Chrystusa za Króla wszechświata. - W ten sposób ok. 10 mln Polaków wypowie akt uznania Chrystusa za Króla i Pana. To wymiar ilościowy, ale jakie to ma znaczenie jakościowe? Istotne jest to, by nasz akt był wewnętrzny i prawdziwy. Jeszcze bardziej ważne jest to, by wyrażał się w życiowych decyzjach dotyczących własnej osoby i bliskich, ale także w wyborach, które mają wymiar społeczny - podkreślił duchowny i zacytował fragment encykliki Piusa XI z 1925 w encyklice „Quas Primas”.

Podczas liturgii odczytano dekret o erygowaniu Chorągwi św. Andrzeja Boboli w Bielsku-Białej. Komandorem zakonu w diecezji bielsko-żywieckiej został Benon Wylegała. Opiekunami formacji są ks. Piotr Leśniak i ks. Maciej Zawisza SAC.

Obecny na uroczystości generał zakonu dr Krzysztof Wąsowski podkreślił na koniec, że to kolejny ważny historyczny moment w ośmioletnich dziejach organizacji. Wyjaśnił, że mężczyźni, którzy ślubowali, zrobili to, „by nie chodzić za byle kim, lecz pójść za Chrystusem u boku największego z Polaków, wielkiego papieża i wielkiego świętego”.

ab / bielsko.info, źródło: Diecezja Bielsko-Żywiecka

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.